Над 200 души са били убити след като Сирийската армия е бомбардирала размирния град Хомс снощи, предадоха световните агенции, позовавайки се на информацията на местни жители и правозащитни организации. "Това е истинска касапница", заяви за Франс прес директорът на Сирийската обсерватория за човешките права Рами Абдерахман. Военните са подложили на артилерийски и минометен обстрел няколко района, като започнали около 20.00 часа местно време в квартал Халидия, където 36 къщи са били напълно унищожени.
Не е ясно каква е била причината за внезапния обстрел на Хомс, известен като един от бастионите на съпротивата, отбеляза "Ройтерс. Според някои анализатори причината е вълна от дезертьорства от разположените в района въоръжени сили. Според опозиционния Сирийски национален съвет режимът готви подобни удари и около Дамаск и срещу северния град Джиср аш Шугур. В същото време oфициалната сирийска информационна агенция САНА отрече армията да е обстрелвала в Хомс, предаде АФП. Според САНА вината за кръвопролитията Е на "въоръжени лица". "Правителството отрича да е имало обстрел от армията в определени райони на Хомс, както беше предадено от телевизии, насаждащи насилие", заяви САНА.
В изявление на Сирийския национален съвет, изпратено до АФП, се отправя призив към света да предприеме действия спрямо ситуацията в Сирия. Организацията иска Русия да промени позицията си за "кланетата" в страната. Призивът е Москва да осъди сирийския президент Башар Асад и да позволи старта на преход към демокрация.
Събитията предхождат заседание на Съвета за сигурност на ООН днес, на което се очаква да бъде приета резолюция в подкрепа на призива на Арабската лига за оттегляне на сирийският президент Башар Асад. Според западни дипломати след кървавите събития в Хомс на Русия, която е против резолюцията, ще й бъде трудно да продължи да блокира приемането й. По-рано през седмицата държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън беше заявила, че членовете на Съвета за сигурност трябва да решат дали ще подкрепят сирийския народ, или "един брутален диктаторски режим".
В четвъртък стана ясно, че дипломатите в Съвета за сигурност на ООН са олекотили проекторезолюцията за Сирия в очевиден опит да предотвратят ветото на Русия, съобщи BBC. Новият текст, с който британската медия се е запознала, не съдържа искането сирийският президент Башар ал Асад да се оттегли от властта, срещу което Русия се противопоставяше решително.
Искането беше част от плана на Арабската лига за преодоляване на насилието в Сирия. Съгласно него Асад трябваше да прехвърли властта на заместник, който до два месеца да състави правителство на националното единство.
В новия текст Съветът за сигурност заявява, че напълно подкрепя "решението" на Арабската лига да улесни политическия преход. Москва не беше съгласна с предишния вариант, който според нея целеше смяна на режима в арабската страна, която е един от най-големите клиенти на оръжейната ѝ индустрия.
В променения текст е отстранен и параграф, който призоваваше страните членки на ООН да предприемат действия, за да предотвратят разпространението на оръжия в Сирия - нещо, на което Русия също се противопоставяше.
По-късно днес руският външен министър Сергей Лавров заяви на конференцията по сигурността в Мюнхен, че проекторезолюцията за Сирия на Съвета за сигурност на ООН "не е безнадеждна", съобщи държавното радио. По думите на Лавров текстът трябва да бъде изменен, за да се избегне впечатлението, че световната организация взема страна в една гражданска война.
Основното руско възражение е, че проектът определя мерки срещу правителството на президента Башар Асад, но не и срещу въоръжените групировки, които манипулират мирните протестиращи.
Френският външен министър Ален Жупе заяви, че онези, които продължават да блокират резолюцията на ООН след съобщенията за над 200 убити в Хомс, ще носят "тежка отговорност в историята".
ООН вече не брои жертвите на сблъсъците между демонстранти и силите за сигурност в страната, след като те надхвърлиха 5000 души. Според хуманитарни организации и активисти сирийските въоръжени сили са убили над 7000 души. Властите пък твърдят, че жертвите са около 2000, повечето от които са правителствени войници, убити от въоръжени терористи.