Въпрос от теста по български език и литература след 7 клас предизвика полемика заради неясен стандарт за оценяване на знанията.
Условието на въпрос 17 изисква от учениците да поправят "допуснатите 14 (четиринайсет) грешки - правописни, пунктуационни и при членуване" в кратък откъс от текст:
"Предпочитана и утричана бутилираната вода се налага като беспорен фаворит на световният пазар сред напитките. Тя е станала не разделна част от живота ни и е едно от най голямите потребителски явления на нашето савремие. Засилената ѝ употреба, се свързва с идеята за намаляване на консомацията на беззалкохолните напитки, като следва да се отчете и факта, че е лесно приносима и достъпна в търгофската мрежа".
От МОН разпространиха отговорите на теста, според които поправките на текста изглеждат по следния начин:
"Предпочитана и отричана, бутилираната вода се налага като безспорен фаворит на световния пазар сред напитките. Тя е станала неразделна част от живота ни и е едно от най-големите потребителски явления на нашето съвремие. Засилената ѝ употреба_се свързва с идеята за намаляване на консумацията на безалкохолните напитки, като следва да се отчете и фактът, че е лесно преносима (леснопреносима*) и достъпна в търговската мрежа".
В бележка под линия съставителите на теста уточняват, че "че в текста словосъчетанието "лесно преносима" не е използвано като сложна дума и е правилно да се пише разделно в съответствие с Официалния правописен речник на българския език (виж. 55.6 и 53.17.1)". Независимо от това обаче изпитните комисии няма да санкционират учениците, които са "поправили" и тази дума в текста - т.е. за вярно се приема и "лесно преносима", и "леснопреносима".
Правилото според речника би следвало да е: "Съчетания от наречие и прилагателно име (причастие) се пишат разделно, когато не представляват смислово единство, напр. особено опасен, прясно боядисан, свободно падащ, безследно изчезнал".
Филологът Павлина Върбанова (автор на онлайн справочника за правопис, пунктуация и граматични правила "Как се пише?") обаче оспори този подход на авторите на задачата.
"След като прочетох обяснението за "лесно преносима и достъпна", придружаващо верните отговори на НВО по български език, отивам да си скъсам дипломите и закривам сайта. :) Логичните въпроси за мен са: Защо ще приемате за вярно нещо, което според вас не е вярно? Защо заложихте това в задача за седмокласници?", пише тя в коментара си.
Това не е първият случай, в който МОН се принуждава да потърси "Соломоново решение" при оценяването на отговорите на матурите след 7 или 12 клас. През 2018 г. министерството реши да отмени една от задачите в теста по български език за седмокласниците, защото условието се оказа некоректно зададено и не предполагаше единствен верен отговор.
В случая с тазгодишната "малка матура" изглежда, че оценяващата комисия е предвидила вероятността от подвеждане на учениците и масови грешки в опит за налучкването на правописа на "лесно преносима". Затова в инструкциите си МОН е допуснал изрично свободно тълкуване, само и само то да е в полза на седмокласниците.
Оценките от изпита по български език се очакват до 27 юни, а между 3 и 5 юли учениците ще могат да подават документи за участие в класирането за гимназиалното ниво.