Записките на оптимиста - 2

Този път няма да започна нито с проценти, нито с бройки, нито с аргументи. А само с - надявам се, проверени - факти. Пак за едни две Българии.

България през 2002

Не помня дали имаше големи концерти. Дано да е имало.

Театрите бяха полупразни. И билетът струваше 3 лева.

Може би е имало български филми. Не помня.

Със сигурност е имало много български музиканти, които са свирили на престижни места по света.

Български сериали? Може би само "Хотел България", ако улучвам годината.

Български поп? Имаше много. Факт. Каризма. Мария Илиева. Нина Николина. И много други.

Ъпсурт бяха познати на няколко десетки хиляди.

Остава ги знаеха по-малко.

Къде бяха Нова Генерация? Не знам.

Не знам какво е ставало в Операта през 2002-а, но през 2006-а бях впечатлен. От "Лешникотрошачката".

В София нямаше книжарници. Имаше - и все още има - само площад "Славейков".

95% от фасадите в София приличаха на следвоенно Сараево.

Кафето навсякъде струваше по-малко от лев.

Да си купиш дрехи в България? Mission impossible.

Ако трябваше да се търси подарък в последния момент, имаше само и единствено "магазини за красоти". Т.е. цветарски магазини.

Поне половината алкохол, който се продаваше, беше нелегален и/или менте.

Имаше само McDonalds и KFC. Не знам дали това е хубаво.

Купувахме компютри от нови офиси, които бяха в стари апартаменти.

В нощните клубове с жива музика се влизаше за 3 лева, за да слушаш само кавъри.

Интернет имаше само на работа, в клубовете и - рядко - вкъщи.

България през 2010

Концертите в България през 2010? Нека изброим само най-големите - AC/DC, Metallica, Anthrax, Megadeth, Slayer, Morcheeba, Gotan Project, Groove Armada, Massive Attack, Prodigy. Ал ди Меола идва скоро. Пак.

Последния път, когато ходих на театър, беше на „Козата". Едва намерих билети. Които бяха по 15 лева.

В последните 2-3 години поне 2 български филма аха да влезнат за номинации за "Оскар".

Стинг е на турне. А в оркестъра му свири българската цигуларка Дорина Маркова. А Пепи Славов-младши е всяка вечер в джаз клубовете в Манхатън.

"Стъклен дом". "Забранена любов". Скоро и още.

За Блуба Лу писаха в "Таймс". Рони и Деси са... просто изключителни. А има още много, много, много.

Ако някой не знае кои са Ъпсурт, значи е социопат.

Остава ги знаят - надявам се - стотици хиляди.

Нова Генерация имат нов албум. Много различен и модерен.

За Операта не знам. Само гледам плакати. И чувам, че било пълно.

В София има поне 20 книжарници, в които може да се намери почти всичко. Днес си купих книгата на Тони Блеър. В оригинал и с твърди корици.

Не знам колко са санираните сгради в последните години, но сигурно са хиляди.

Сега имаме Onda, Coffee Heaven, Costa, Starbucks и много други.

Сега имаме Zara, Gap, Benetton, Bershka, Mango, Marks & Spencers. И още много.

Магазини за подаръци има всякакви - от 1 лев до 1000 лева. Значи някой купува.

Не знам дали има нелегален алкохол. Но знам, че до нас има магазин, в който освен чилийско шардоне, мога да си купя - ако имам повод - 18-годишен Macalan.

Сега имаме и Subways, и Burger King, и Nordsee. Не знам дали това е хубаво. Знам, че ги има.

Сега купуваме компютри и лаптопи от големи магазини или онлайн.

Не съм ходил отдавна в нощен клуб. Но последният, в който бях, спокойно можеше да е в Лондон.

Има безплатен интернет в "Заимов". И в парка в Пазарджик.

#1 stizi 26.10.2010 в 13:12:23

Евалата на позитивизма, почти в синхрон с мен, само временцето си е малко гадно, но пък от друга страна можете да е 50 градуса жега и да не можеш си намери място. Браво за статията!

#2 Аз008 26.10.2010 в 17:55:54

В номер 2 примерите са по-добре подбрани, но ... Знаете, че най-гадно е да удариш човек, който тъкмо се изправя след първият удар. Всички виждаме какво се случва с оркестри и театри напоследък. Киното следва. ... и операта, и операта. Да, работа му е майката, но бащата е "борба". 3% оптимисти не стигат, за да се преборят с 30% "пречещи". Останалите 67% си "пасуват". Всички знаем какво трябва да се направи, но колко от нас го правят?! Докато "държавата" се управлява и владее от бандити, а останалите си траят, така ще е. Всеки трябва да започне от себе си, после да повлияе на най-близките си и т.н. КЛИШЕ, но вярно. Имаме твърде много кусури в главите си засега. Поправимо е, но с чакане не става.

#3 scorpio-2 26.10.2010 в 20:54:35

stizi, мнооого бъркаш - това не е позитивизъм а класна комплексария (е - не е улична все пак). Какво позитивно намери в "промените" и тенденциите в България за последните години? Zara, Burger King...? Да припомня на автора, който се зарича да пише проверени факти за нещо от "онова време": през 2002 година вече имаше термин "турски боклук" и ежегодно се правеха изложения "Произведено в България". Тогава хората се гордееха с родното производство. И имаше откъде да се купят дрехи... че и за комплексари! Въобще - тезата на автора е толкова изначално погрешна и толкова нескопосани примери и повърхностно тълкуване (в прекия смисъл такова дори няма, по-скоро тенденциозността на примерите издава опити за някакво внушение), че не ми се мисли какво би излязло в "Записките... 3" (ако и такива са планирани). Горе-долу един нов Бойко Борисов... а пардон - той май е положителен герой в света на автора.

#6 strawsPulledAtRandom 27.10.2010 в 10:47:35

Поне половината примери са изключително необективно представени, някои пък направо неадекватно. Не зная как така сме се преборили с ментетата и с какво сега водка Флирт е по-различна от предишната. Не зная как авторът може да бъде сигурен, че си купува оригинална напитна, след като тъкмо преди малко четох една забавна статийка за това как на Женския пазар цигарите се вадят от пазавата и след поскъпването на Виктори, човекът бил минал на Давидоф Как така не е имало магазини за парцалки и подаръци преди години, това някакъв майтап ли е? И хубаво ли е това, че тези до болка еднакви магазини се множат, вместо да се умножава с нещо производството на родни български (между другото, много по-качествени като материя) парцалки?А това изреждане на Събуей, Бургер Кинг и Нордсее ме разсмя - точно в този ред гледани отляво надясно са трите капанчета на последния етаж в мола на Цариградско, хахахах, егати пътеписа А още по-вдясно от тях имаше още някаква дупчица, откъдето вчера си взех няколко пъти по-скъпа храна спрямо сравнявания период в пластмасова чинийка с пластмасови прибори. И тъкмо говорихме с приятели за едни други сандвичи (на Кенар) за същия период са поскъпнали 4 пъти. А ако се замислим, колко пъти се е вдигнала минималната, средната или която и да е друга работна заплата? Разбирам да се прави сравнение спрямо 1995 година примерно, но с периода отпреди 7-8 години е доста пресилено да се търси нещо положително, а дори да го има, скоро ще се върнем още по-назад - в споменатата 1995. О, да, натам сме се засилили. Не съм песимист... но не съм и фен нито на "Стъклен дом", нито на Ъпсурт, нито на Тони Блеър. Рони не е лоша, макар да е супер дразнещо как във всяка трета статия се споменава за нея ни в клин, ни в ръкав, явно трябва да и се понаправи малко реклама на тази "ъндърграунд" дама. Както и да е, дори да не е съвсем погрешна, статията не е и вярна - просто е някаква хаотична смесица от странни антипримери.

#7 hater-2 27.10.2010 в 11:26:59

И-и-и-и старт! Хайде сега всички човечета, мразещи живота си и всичко около тях , започвайте да пишете злобните си коментари!

#8 strawsPulledAtRandom 27.10.2010 в 12:21:37

Това кой го казва - "hater", регистриран преди един час заради този смислен коментар от ред и половина? Ако човек не харесва всичко, което ти харесваш, значи е дребен и злобен и мрази живота, така ли? Не, аз не съм такъв. За да ти докажа, че не съм злобен, ще ти пожелая приятен обяд в КФЦ

#9 hater-2 27.10.2010 в 13:24:54

Извинявам се за непрофесионалния коментар който оставих и че изобщо навлязох в пространството ,където хората разбиращи от всичко,редовно обичат да се изявяват! И за да не подразня още някой от "редовните" ,който държи да влезе в "он-лайн" дуел от обиди , обещавам че това е последния коментар който ще оставя където и да е ! Приятен ден и на теб " strawsPulledAtRandom" !

#10 strawsPulledAtRandom 27.10.2010 в 15:18:53

Добре де, кажи ми честно, какъв е смисълът на сравнението между поп-музиката преди и сега? От една страна, авторът признава, че преди е имало доста изпълнители и споменава известни за времето си Каризма, Мария Илиева и т.н. От друга страна, изтъква, че сега се е повишила популярността на Остава и Ъпсурт. Тоест, имената на едни певци/групи съвсем закономерно заменят други. Не мога да разбера - едните са по-добри от другите ли (честно, за мен са абсолютно еднакви)? Или трябва да се учудим на този толкова естествен процес, при който днес един изпълнител е актуален, утре друг? Каква е принципната разлика и какъв изобщо е смисълът от това конкретно "сравнение" между две еднакви неща? Идеята по принцип е готина, но просто половината примери са така странно подбрани, че направо не зная дали авторът не е пуснал материала само за да ни гледа сеира

#11 МиГ-29 ОВТ 27.10.2010 в 15:51:01

Чакай сега. Не разбрах нещо. Вие оптимистите визирате само големите градове. Имате това, имате онова, имате трето, пето, десето. Скоро бил ли си в малък град за да видиш какво е положението там ? И понеже със сигурност не знаеш, ще ти кажа. Безработица. И никакви перспективи за току-що завършващи и искащи да си останат тук. Всъщност перспективите са; сервитьор, продавач, монтьор или работник на автомивка или общ работник/строител. Съжалявам, но показателите на София не са валидни за цяла България.

Новините

Най-четените