Ако артист иска да види феновете си в затвора, той е "едноличен търговец"!

Един мой познат артист, когото уважавам, направи следното сравнение по повод дискусия, свързана с АСТА - да разпространяваш "пиратски" авторско съдържание в интернет - музика, филми, видео и т.н., било все едно да влезеш в магазина и да открадеш шоколадче. И, естествено, собственикът на магазина бил в правото си да те хване и да ти тегли един бой.

На пръв поглед звучи логично, но нека да се замислим.

Кой и защо "краде" шоколадчето, кой е собственикът на магазина и кой точно губи и кой печели в случая. И дали изобщо сравнението е релевaнтно?

Този, който краде шоколадчето, го "краде", първо защото е гладен за точно такова шоколадче и не може да си го позволи - заради безбожно високите цени, сложени от собственика на магазина.

Второ, там, където живее, изобщо не се продава това шоколадче и трето - обожава точно тази марка шоколадче повече от всичко на света. И той не само ще го изконсумира, но ще го сподели с всичките си приятели и дори ще ги убеди колко е прекрасно и вкусно то.

И да, собственикът на магазина, който продава шоколадчето с десеторна надценка, а дава някакви "трохички" от спечеленото на автора, създал това вкусно шоколадче, може и да загуби нещо. Но пък авторът само ще спечели. Защото без да плати и стотинка за реклама, благодарение на тези, които са "откраднали" и споделили с приятелите си неговото шоколадче, ще спечели стотици или хиляди нови фенове.

И дали е все едно и също да "откраднеш" и споделиш шоколадче или да свалиш и разпространиш песен, албум, филм?

По-скоро не е - това прилича повече на пламъка от свещ, с който да запалиш своята свещ и да дадеш твоя пламък и на други, без да отнемеш нито от топлината, нито от светлината на свещта, от чийто пламък си запалил твоята...

Да, производителят на свещи губи, че не купуваш от него и той би направил всичко да те остави на тъмно и студено, ако не му платиш. Но артистите, които съдават пламъка, предназначен да освети и стопли душите ни?

И те ли искат ние, които ги обичаме, които ги защитаваме, които сме на първите редове на концертите им или на първите прожекции на предпремиерите им, да стоим на тъмно и студено, ако не се изплатим на "производителя" на свещта и на всички по веригата, които са я опаковали и разпространили в магазините?

И артистите, на които сме фенове, и които обожаваме, дали ще се почувстват по-доволни и по-щастливи, ако ни видят с белезници или в затвора за няколко години, заради престъплението, че сме потребявали изкуството им без да платим на "магазинера"?

Хей, опомнете се! Задайте си елементарния въпрос - защо, по дяволите, тези хора си губят времето да свалят парчетата или филмите ви от интернет, защо си играят да ги разпространяват? За да спечелят? Защото ви мразят и искат да ви ограбят?

Или може би защото ви обичат и искат още повече хора да ви обичат? Това са ваши фенове! Не, това не са просто ваши фенове, това са ваши фенове-евангелисти! Те са най-ценното за един артист, един бранд! Трябва да се радвате, че ви свалят от мрежата и ви разпространяват - както никой от вашите "магазинери" няма да го направи!

И точно "магазинерите" и тия, които ви "опаковат" изкуството, наричат феновете ви престъпници и ги искат в затвора! Но кой истински артист иска да види феновете си в затвора? Или вие делите феновете си на плащащи и престъпници? Ако е така, заявете го открито!

Но не забравайте тогава нещо много важно - ако го направите, не се наричайте никога повече Артисти.

Вие не сте нищо повече от "еднолични търговци" и "творци-еднодневки"!

#2 galaxy 06.02.2012 в 13:19:59

абсолютно съм съгласен с горе казаното и то просто и красиво...това което мога да споделя и аз като един самозванец творец,е че от 14 години пиша и пращам идеи за филми на холивудски продуцент и не съм получил едно благодаря за което,да не говорим за пари и прочие кредити,интересното е че някои от моите 2500 идеи за филми са реализирани успешни холивудски продукции,за което аз така и не съм получил дори едно благодаря,така че да ме извиняват продуценти и прочие търгаши,като станат по-коректни ,може да очакват коректност и в обратната връзка...

#3 nesvetlina 06.02.2012 в 13:52:18

Драги "артисти", спрете да се оплаквате. Вместо това възприемете чалгаджийския бизнес модел - продавайте дискове за по 2-3 лв. (и без това никой не ви ги купува за 10 лв.), а после взимайте по няколко бона на участие.

#4 abductor 06.02.2012 в 14:54:58

Това не са артистите, ами продуцентите. Те са НАЗНАЧЕНИ да "опазват" авторските права, а не избрани, затова и пазят СОБСТВЕНИТЕ си интереси. Жалко за Васко Гюров, едно време му бях фен, а сега го смятам за най-долен боклук. Както се казва - никога не е късно да станеш за резил...

#7 A4i 06.02.2012 в 16:27:15

Мисля че е в ход смяна на модела за разпространение на авторски произведения. Налага се цифровото разпространение, което автора на статията сполучливо е оприличил с невеществено пламъче на свещ. Самото авторско произведение вече няма нужда от физически носител. Един вид напуска материалния свят и преминава в един по-добър дигитален свят. Това дава възможност на авторите да се самоиздават, защото отпада необходимоста да "произвеждат" физически копия на произведенията си. Нужен е само оригинала в цифров вид. Всяко следващо копие на оригинал е с нулева цена за самия технологичен процес на копирането. От един екземпляр могат да се възпроизведат неограничено количество копия без загуба на качество. Реално бихте могли да се самоиздавате в рамките на Земята, Слънчевата система, Галактиката, Локалната група и Вселената, стига наоколо да има живи твари които да се интересуват от произведенията Ви. Новия модел на разпространение предвижда такса от 5-10% за Цифровия разпространител, като останалата част от приходите 90-95% са за автора. Също така автора запазва 100% правата върху произведението си, както и има възможност да предлага творбите си и на други цифрови разпространители. Този нов модел за разпространение на авторси произведения стана възможен съвсем от скоро и намира много остър отпор сред посредниците - настоящите издатели. При нормално, естествено и еволюционно развитие на пазара, трансформацията към изцяло цифрово разпространение ще се извърши за 3 до 5 години - един средносрочен период в икономиката. Затова тези застрашени от изчезване бизнеси се радикализират, предизвиквайки безредици в Интернет - основния канал за цифрово разпространение. Целта им е да прекъснат естествения процес на развитие. Основното оръжите към което се стремят издателите е държавната принуда. За да си я купят издателите на жалят средства, лобирайки активно за абсурдни законови текстове. Държавната принуда ще използват за закрепването на разклатения си монопол. Търсените ограничения върху човешките свободи радикални, но издателите намират естествени съюзници в начинанието си завъзкресяване на Средновековието във ВПК, нефтените компании, големите замърсители, енергиините монополисти и т.н.

#8 A4i 06.02.2012 в 17:01:51

Чарли Чаплин с мнение по въпроси, близки до заседнатите в статията : http://www.youtube.com/watch?v=9gRsIqw43aE&feature=related

#11 A4i 06.02.2012 в 18:10:58

"More than cleverness we need kindness and gentleness. Without these qualities, life will be violent and all will be lost.The aeroplane and the radio have brought us closer together. The very nature of these inventions cries out for the goodness in men, cries out for universal brotherhood, for the unity of us all. Even now my voice is reaching millions throughout the world — millions of despairing men, women and little children — victims of a system that makes men torture and imprison innocent people. To those who can hear me, I say — do not despair. The misery that is now upon us is but the passing of greed — the bitterness of men who fear the way of human progress. The hate of men will pass, and dictators die, and the power they took from the people will return to the people and so long as men die, liberty will never perish."

#14 boris 06.02.2012 в 20:59:09

Правата на творците трябва да се защитават, стига тази защита да не накърнява по-висши човешки права. Да превръщате в криминално деяние най-обикновен търговски спор е абсурдно. И сега си има достатъчно демократични и нормални процедури, с които всеки който се чувства засегнат може да си търси правата в съда. Това, че интернет прави така, че засегнатия да трябва да води петдесет хиляди или сто хиляди или милион дела си е негов личен проблем, а не проблем на обществото като цяло. Това, че някой си е създал свят с технологии от 90-те години на миналият век също си е негов проблем, а не на обществото като цяло.

#15 boris 06.02.2012 в 21:09:11

И поклон и вечна слава на Анонимус!

#16 MacAllister 06.02.2012 в 22:54:24

Права могат и да се защитават, но права има само оня, който съществува, а оня, който живее само, за да съществува няма нужда от изкуство и наука. Тоя камък, за който говорим седи на един съдбовен кръстопът за всички ни, избора да бъдем скотове или да заслужим да се наричаме "разумни същества". На пръв поглед човек може да се подлъже по идеята за грижа за автора и създателя, но първо всички знаем, че не е така, второ творчеството е функция на обществото, а не обществото функция на творчеството. Туй последното може да се случи разбира се, но само от гледна точка на външен за обществото - някое зелено човече, бог, мутант, само, че ние всички сме в човешкото общество и затуй можем да разсъждаваме или, че творенето в бъдеще ще се движи от моторите на миналото и затуй ще трябва да ползваме новото с акъла на старото, или пък можем да прегърнем новото и да открием новите мотори на развитието и величието си - избора си е наш именно наш, а не на някакви водачи на нашето огромно стадо. Винаги съм казвал, че няма заговори заслужаващи да се наричат "световни конспирации", още по-малко има кадърни управляващи - всички те имат един вроден неодостатък, който ги осъжда на деградация - хората забъркани в такива дела прекарват живота си в изолацията наложена им от принадлежността им към съответната каста, група, организация. Забърза ли се света, те винаги губят контрол. От известните, Бжежински първи започна да тръби за това, но това не е проблем нито само на 20-ти нито само на 21-ви век, случвало се е и пак ще се случва, скоростта е относително движение и винаги ще има хора с положение натрупали състояние и статус, за да направят живота си по-спокоен, по-бавен и в крайна сметка неадекватен на света. Разликата между миналото и настоящето е, че преди винаги е имало много империи, много царства, а днес над 7 милярда души могат да последват водачи със "затлъстяли задници" (не в прекия смисъл разбира се). Нима е чудно, че един дивак с таланта на водач може да порине десетки империи? Доброто на варварите е, че режат гангрената, но днес диваци май не останаха и риска е много по-голям от всякога.

#18 niki unix-a 07.02.2012 в 00:58:56

Така и аз едно време помня като ми разказваха една приказка. Събрали се няколко университета и искали да направят, така че да могат да обменят информация и знания между тях си и хората които работили там били ИТ специалисти и така бил създаден интернета (short version). Напишете интернет в wiki и ще разберете повече. Та някой някаде да е споменавал музикални,филмови, маркетингови или фейсбук подобни глупости. Имах си аз ftp , имах си и терминал и ми беше 6 . Само дето хич не ми харесва някой да ми гледа че имам 10 гиги файлове разменени с един индиец за един месец. Ади ISP-то ми може и да се поинтересува и да разбере ама и на него не му пука .... а ти кой си та ми идваш и ми казваш че ще ми следиш какво става с моят трафик .... не мен не ми пука просто такова здраво криптиране ще падне че направо Intel да му мислят..... не че няма да се оправим ама за какво да го правим .... мамка му ... извинявам се ама от 15 години ползвам нет с ясната идея че там съм свободен да комуникирам и никой да не знае кой съм или не се интересува дори къде съм ....Че аз повече на филм в кино няма да отида, музиката ще си я намеря(то не че очаква бъдещият MJ или Queen , ся си имаме Justin .... чак ми се повръща .... ) , и няма да платя долар.... все ще го измисля как ..... едно pc на село да ме търсят ....ама идиоти.... ааааа не V for Vendeta RTFM ! Утре ще искат да следят и децата какво правят в нета и да не ги пускат да гледат порно, кръв и други ЛОШИ неща... че те ако не бяха тия лоши неща аз жена ми и до ден днешен нямаше да зная ко да я правя ....ади лека и Събота 11 . С големият alt_ctrl_del

#19 niki unix-a 07.02.2012 в 01:03:42

Пак аз . Между другото ако не бяха хората като нас вас певците нямаше да ви има , днес май преди да напишете песен питате първо как да си направите страница в нет-а , а то туй не става с глас , май беше с C# или Java, а тия двете ако нямаше фрии и тях нямаше да ги има .... сорри ... ама много съм набрал на наглостта на някой хора

#21 boris 07.02.2012 в 10:03:49

Ако артист иска да види феновете си в затвора, той е "едноличен търговец"! ------------------------------------------------------------------------------------------------- По добре едноличен търговец, отколкото двуличен артист

#27 A4i 07.02.2012 в 21:28:35

Литературата пък е толкова облагодетелствана от прогреса на технологията, че авторите просто им е забранено да се оплакват. До 10 години цифровото разпространение ще се институционализира навсякъде в ЕС чрез електронните учебници за образованието. Представяте ли си едно хлапе, което от детската градина зяпа в нещо подобно на таблет, та чак до двадесет и няколко години, да си купи класическа книга? Аз това не си го представям. БГ авторите съвсем лесно могат да си решат проблемите, ако се сдружат и си направят портал в мрежата, където да си качват произведенията. Финансиране про европейските програми за подобни проекти има стабилно, а и парите съвсем не са много, тъй като книгите в цифров вид заемат изключително малко място и съвсем лесно се доставят дори на мобилни устройства.

Новините

Най-четените