Като за мезе: БАН(ски) старци

Впечатленията от проектобюджет 2012 г. са, че той с почти нищо не се отличава от този за 2011 г. Което автоматично означава, че нужните промени няма да се осъществят и ще я караме по старо му - раздут бюджет на МВР + ниска ефективност, сакато здравеопазване и липса на актуализация на доходите спрямо инфлацията.

За учените от Българска академия на науките новината за държавната им субсидия бе като парен чук. При ясно изразената позиция, че 59 млн. лева са крайно недостатъчни и институтите вече се чудят как да вържат годината, бюджетът им за догодина е допълнително орязан с 5 млн. лева. 

Финансовият министър е категоричен и неговото праволинейно твърдоглавие вече взе да идва в повече. Ако фразата му "феодални старци" навремето бе приета като смесица от политически гаф и проста дезинформираност, то настоящите му действия и декларирани реформи за aкадемията (включително евентуалното и закриване) открито насочват вниманието към целенасочено подкопаване и саботиране целостта на БАН.

Етикетът "Реформа"

Симеон Дянков е добре оформен продукт на Световната банка. Извличането на печалба от всяка дейност и закриване на губещите звена са в основата на житейската финансова философия. И логично реформите на правителството следват този модел. Като на моменти дори в името на гонения резултат се потъпква морал и традиции.

Случаят с Българска академия на науките не прави изключение. На БАН се гледа като на БДЖ - на губещо търговско звено, в което ежегодно се наливат невъзвращаеми средства и в което досегашните реформи не са донесли нищо удовлетворяващо.

Аналогично с БДЖ, и за Българска академия на науките присъства една генерална Майка на реформите, чакаща реализация. А именно идеята на просветният министър Сергей Игнатов (който сам се издаде, че не знае колко души работят в БАН) науката да се "подели" между Академията и университетите, от което в крайна сметка да произлезе едно хибридно начинание, което да е много икономично на бюджета. 

Проблемът с БАН обаче е фундаментален. Науката не се строи или сглобява, нито е доходна от днес за утре. Академията не може просто да се превърне в едно "печелившо предприятие, произвеждащо наука". Нито да си кооперира с университетите, защото работата на университетски катедри и научен институт има различен характер, а и материалната база във вузовете е или много стара, или направо липсваща. 

Атака срещу науката

С просто око се забелязва, че в твърденията на учените за атака срещу академията и липсата на диалог с управляващите не са неоснователни. 

Финансовият гърч с постепенно орязване на бюджета става все по-брутален със всяка следваща година. Натискът включва намаляване на работните заплати на трудещите се в БАН (средната заплата в Академията е по-ниска от възнаграждението на шофьор от градския транспорт).

И спиране на парно, ток или вода, принуждавайки изследователи и сътрудници да работят при мизерни условия. И всичко на фона, че през 2010г. в БАН бе осъществена реформа, от която 1400 души бяха уволнени, а 27 институти бяха закрити и/или приобщени към други.

Пълен абсурд (и неприкрито лицемерие) е и фактът, че в бюджет 2012 отделените средства за бездомните кучета са колкото за наука - 50 млн. лева. 

Протест след протест

Козовете обаче не са на страната на БАН. Медиите отдавна са създали впечатлението, че в академията само правят прогноза за времето и мерят земетресенията. В тон с всеобщата заблуда Симеон Дянков заяви, че ще взимаме метеорологична прогноза от CNN, ако БАН не функционира (CNN от своя страна взима прогноза от международните институти, включително и БАН).

Обществото не се трогва от протестиращите учени и медиите следват обществения интерес, слабо отразявайки научните достижения на БАН. Някак между другото тази седмица се появи новината, че уред на академията е част от руска междупланетна програма. И за справка, за последните години в БАН има спечелени над 600 проекта с европейско финансиране.

Не на последно място има роля и министър-председателят Бойко Борисов. С оглед на дълбокия конфликт между ръководения от него кабинет и учените, той "отговорно" рита футбол и търси спонсор на "закъсалия" ФК Левски, защото го "боли" от случващото се в отбора. 

Как се прави наука?

Науката е като остров. Инвестира се нужната сума, осигурява се спокойствие и сигурност на хората, отдали се на интелектуалната дейност и се чака. Прогресът в науката се оценява от независими световни структури и на базата доклада им се определя финансиране по приоритети.

Науката се отплаща в дългосрочен период и е показател за еманацията на съответната нация. И преди всичко, науката се твори.

#1 sars 12.11.2011 в 10:52:27

Поздрававам те за тази статия! Жалко, че много малко хора разбират какво става с БАН.

#2 strawsPulledAtRandom 12.11.2011 в 11:28:17

Не искам да повтарям привидно банални тези, но бюджетът на БАН наистина е смешен в сравнение дори само с двойно повечето отпуснати пари миналата година за подслушване - не за МВР като цяло, а само за подслушване. Това за бездомните кучета също е абсурд. Мутрите прекрояват държавата според своите собствени разбирания - един голям физкултурен салон. Зала за стотици милиони и идея за нов безсмислен още по-скъп стадион, плач за частен футболен клуб, редовни мачлета на премиера, министър физкултурник и т.н. А че науката е направила света това, което е... няма значение. Да дадат още поне толкова пари за финансови стимули при завършване на успешни научни проекти, никой няма да усети тези 50 милиона на фона на целия бюджет - това е колкото да се направи една малка обществена поръчка, например да се купи някоя безполезна строителна машина за военните. Или няколко години подред никой да не поиска резултат за платените десетки милиони на "Информационно обслужване" за неосъществена информационна система. Ако използвате десетина процента от хората в БАН, до края на годината сигурно ще свършат повече работа по е-правителството, отколкото е свършена досега. Така ще има възвращаемост, ако наистина това е целта на Дянков.

#3 Бояна 12.11.2011 в 11:37:01

Анализът и оценката за Дянков и за Б.Б. по отношение на науката са абсолютно точни , но какво от това?Умните у нас считат за луди!!!!

#4 mittag 12.11.2011 в 11:59:17

Статията ми хареса и съм съгласен с написаното. Според мен един независим БАН е неудобен център на авторитет, който мъти политическия наркотичен транс, в който партиите целенасочено са вкарали нашето общество. Заради опасността от отрезвяване на обществото, ГЕРБ иска да закрие Академията. Представете си, ако няма да има противовес на "научните" изследвания, които излизат от различните министерства. Например няма да остане учен да възрази, щом някой "учен" от МОСВ ни каже, че за нас е полезно да ядем радиоактивни домати. Искам да обърна внимание обаче на следното. Академията в сегашния й вид пъди младите учени. Не само с малко пари. В БАН се разпореждат агенти на ДС, царят завист и подливане на вода, бюрокрацията надделява над научните изследвания. В БАН няма импулс, няма страст. Затова няма да окажа активна подкрепа на Академията, докато не видя самоорганизация на младите учени за протест. Ако видя такава обаче, готов съм да изляза на улицата с тях. Амин!

#5 YOLE 12.11.2011 в 13:38:39

В момента по канал 3 показват постиженията на БАН .

#6 Оня Дето Го Трият 12.11.2011 в 16:55:50

Един от редките случаи, в които това правителство е право! БАН трябва да се маха! Абе вие нямате ли поне един познат работещ там, та да видите отблизо колко безполезно нещо е тая т.нар. Академия? Има постижения безспорно, но на фона на тоновете пари, които се изливат през десетилетията това е пренебрежим резултат.

#8 Georgi Marinov 12.11.2011 в 22:32:08

Науката наистина се прави с много инвестиции и с много търпение и спокойствие. Но освен с тези неща, тя се прави и с кадърни хора, а кадърните хора не се пръкват ей така от нищото. При положение, че образователната система в България е тотално разкапана като се почне от първи клас и се стигне до пост-бакалавърските степени, откъде да дойдат младите хора, които да направят академият, това, което трябва да бъде, даже и в немислимият към момент вариант управляващите да се сетят, че трябва да се инвестира в наука. В крайна сметка те самите са продукт на дефектите на образователната система, и то по време когато тя все още работеше сравнително добре. Проблемите на едно общество не се решават механично с решения на парче отгоре, а систематично на всички нива. У нас наистина има драстична нужда от вдигане на спорта на крака, но строенето на една зала и три стадиона по никакъв начин няма да помогне понеже проблемът тръгва от това, че масовият спорт е изчезнал като явление и децата си стоят пред компютъра (в добрия случай) или запиват и се друсат до късно през нощтта я някоя дупка (в лощия случай). И това една зала и нови стадиони няма да го променят изобщо, но това явно не се разбира, ако въобще има някакво сериозно желание да се прави нещо за българския спорт, разбира се, а не просто да се отчита дейност и да се печели популистки кредит. По същия начин проблемите на българската нука тръгват от най-ниското ниво, още от началното училище. У нас реално наука в училище не се преподава, освен ако децата не случат на истиснки учител, който да разчупи щаблона и да ги научи да мислят. Но това е рядкост, в повечето случаи учебният процес се състои в механично въпроизвеждане на факти и чужди мисли, вместо да се учат децата да мислят научно, да се изгражда у тях научният подход към света като основа на техния светоглед, и т.н. При това положение не е никак чудно, че не само ни се върти една колекция от дървени чутури след друга за управници, които разсипват не само науката но и държавата като цяло, но и че населението като цяло не е особено разтревожено от това.

#9 ivorad 12.11.2011 в 22:42:44

Всяка година, покрай внасянето на бюджета, се вдига вой до небесата около парите на БАН. Упорито се внушава на лековерните балъци, че тези 50-100 милиона за "наука" са най-големият проблем на държавата и публичните финанси. А истината е, че няма страна в света, в която наука се прави с толкова малко пари, да не говорим за това, че сумата е наистина троха в сравнение с общите бюджетни разходи. Причините за преекспонирането на проблема? Те са очевидни - с помощта на банските гащи правят опит да прикрият огромните бюджетни разхищения в държавната администрация, полицията и армията. Където цяла лавина от чиновници из многобройните държавни агенции, полицейски управления, претъпкани с хора, които разнасят лист хартия по цял ден и щабове, в които висшите офицери са повече от редовите войници, лапат няколко милиарда без всякаква обществена полза всяка година. Да сте чули някой от правителството да се главоболи публично на тази тема? Аз не съм! Да не говорим за точенето на ДДС - бюджетът на науката е няколко процента от тези директно открадвани всяка година пари, но и по този въпрос просто не се говори, явно не е проблем. Проблемът трябва да е БАН! Защото без БАН май ще трябва да се заговори за другото..... Е, това е ползата от старата научна организация, ползват я за перде, зад което се крият истинските кирливи ризи на властта!

#10 IMK 13.11.2011 в 00:52:41

Не знам но ми се струва че до някъде Дянков е прав.Какво значи пари за наука.Абсолютно нищо.Навсякъде по света правят конкретни проекти и искат фианансиране дали от държавата дали от висши учебни заведения или чаастни фирми. Не е задължително проектите да са печеливши.. Но да изръсиш 56 милиона от данъкоплатците за наука ,като знаеш че по голямата част от тях ще отидат за заплати наистина е безмисленно..........

#11 Georgi Marinov 13.11.2011 в 01:13:22

IMK | 13.11.2011 00:52 Не знам но ми се струва че до някъде Дянков е прав.Какво значи пари за наука.Абсолютно нищо.Навсякъде по света правят конкретни проекти и искат фианансиране дали от държавата дали от висши учебни заведения или чаастни фирми. Не е задължително проектите да са печеливши.. Но да изръсиш 56 милиона от данъкоплатците за наука ,като знаеш че по голямата част от тях ще отидат за заплати наистина е безмисленно........ =================================== Нищо подобно - конкретни проекти се финансират само когато става дума за наистина сериозни суми. И нерядко в такива ситуации проекти от огромно научно значение се съсичат от политиците. Класическият пример е случаят с убийтвото на SSC от американския конгрес през 1993, а сега подобна съдба се готви за JWST. Но парите, които поддържат редовите лаборатории се дават накуп на агенции, които ги разпределят после по проекти, но това разпределяне се извършва от самите учени. NIH получава 30 милиарда на година (между другото все по-недостатъчна сума тъй като на практика не е мърдала от 7 години докато цената на изследванията е скочила през тези 7 години), от тях малко по-малко от половината се използват за вътрешните лаборатории на института и най-разни административни разходи а за останалата половина учени от университети и институти извън NIH кандидатстват, но проектите се оценяват изцяло от други учени, обикновено външни на NIH. Държавата не се намесва по никакъв начин в този процес, тя и не би трябвало да го прави понеже няма как някой който е завършил право, бизнес, или мениджмънт и съответно е тотално научно неграмотен, какъвто е случая с огромното мнозинство политици, да решава кои проекти да се финансират. Това, че тези 56 милиона не стигат даже за заплати и за сметки за ток, вода и парно означава, че 56 милиона са крайно недостатъчна сума, не че трябва и те да се отрежат. Не виждам откъде я вадиш тази логика. Ако искаме да развиваме наука сериозно, трябва да харчим поне 2-3% от БВП, може би даже и повече понеже БВП не ни е кой знае колко висок. Ние харчим по-малко от 0.2%. Как очакваш да се прави сериозна наука при това положение, още повече като се има предвид, че 22 години мизерия и пълна незаинтересованост от страна на държавата прокудиха от страната почти всички компетентни специалисти?

#12 IMK 13.11.2011 в 09:59:04

Georgi Marinov | 13.11.2011 01:13 Имах предвид че пари за наука звучи много общо.Пък и евда ли България е състояние да развива някаква наука във всички области.Трявба ли всичко да е под една шапка ? До колкото си спомням бюджета за наука и образование е около 3,7% от БВП.

#13 Georgi Marinov 13.11.2011 в 15:48:46

От които 3.6% са за заплати на учители. Не говоря за парите за министерството на науката и образованието, говоря за парите за научни изследвания

#14 Десен 13.11.2011 в 18:13:23

Едни патетични глупости е изнаписал автора. Сякаш седи с поглед зареян в блеснали люшнали се жита, тотално откъснат от действителността и реалността на всички остнали хора. Докато съседите ни стават в 5 за да идат да продават вестници, ние се бъхтим по фирмите за по 500-600 лв на минимално осигуряване, практиката че БАН си остава практически нереформирана институция, без никакъв финансов контрол е направо потресаваща със своето безхаберие. Не е тайна че повече институти на БАН отдават помещения под наем, без търги и без отчитане на финансовите средства. Субсидията на БАН не отчита и площите които те ползват, предоставени им безвъвзмездно от държавата. БАН практически няма собственост, а редно е ако има една фирма на пазара търсеща недвижимост и един институт притежаващ правата за ползване на такава, то същата стойност да бъде отразена в държавния бюджет като безвъзмездно предоставяне на площ. Да не говорим за крещята некадърност на управителните тела на самия институт. Събрали са се едни феодални старци със сякаш права за ползване на науката. Проекти не са получавали и кандидатствали, ама искат пари наготово. От всички възможни проекти са усвоили под 5%, а с какви очи искат нашите пари от данъци? Шута отзад и на бюрото по труда, това заслужават феодалните некадърници.

#15 ivorad 13.11.2011 в 18:41:44

"Какво значи пари за наука.Абсолютно нищо.Навсякъде по света правят конкретни проекти и искат фианансиране дали от държавата дали от висши учебни заведения или чаастни фирми. " Ще си позволя да възразя на убеждението Ви за "навсякъде по света". Да твърдите, че учените в развитите страни живеят единствено от парите за проекти означава само едно - нямате никаква представа от системата на финансиране на публичните научни организации. В които държавата осигурява между 30 и 60% от финансирането / и тези пари са АБСОЛЮТНО ДОСТАТЪЧНИ, ЗА ДА ПРЕЖИВАВАТ УЧЕНИТЕ/, а останалото идва по проекти, било то частни или публични. Изобщо казано - изключително впечатление прави фактът, че под лупа се гледа дейността на една организация, която получава приблизително / записвайте!/ ПЕТ ПЪТИ ПО-МАЛКО ПАРИ, ОТКОЛКОТО Е МИНИМУМЪТ НА ЕВРОСТАНДАРТИТЕ, а в същото време финансирането на МВР и МО, които получават приблизително ДВА ПЪТИ ПОВЕЧЕ ПАРИ, ПАК ПО СЪЩИТЕ СТАНДАРТИ, изобщо не се подлага на подобен политически дебат или публично обсъждане.....Сякаш полиция и армия се справят блестящо със задълженията си, сал БАН остана да се оправи! Само дето БАН го "лекуват" с недояждане, а полицаи и военни - с прехранване.... Е, когато се съобрази, че начело на държавата стоят деривати на славната милиция, нещата си идват на мястото. Не мога, обаче, да разбера защо нормалните граждани се връзват на тези милиционерски номера, това е обидна ситуация за нацията!

#16 ivorad 13.11.2011 в 18:48:42

"Докато съседите ни стават в 5 за да идат да продават вестници, ние се бъхтим по фирмите за по 500-600 лв на минимално осигуряване, практиката че БАН си остава практически нереформирана институция, без никакъв финансов контрол е направо потресаваща със своето безхаберие." Ако някой е в почуда защо "десните" у нас са маргинално явление - насладете се на убеждението на това дървено изделие по-горе, че наука има само тогава, когато учените стават в пет сутринта, за да се надбягват по улиците с продавачите на вестници и бъхтещите работяги из фирмите.....Пролетарски псевдодесен кретенизъм в чист вид ..... Жалко за дясното!

Новините

Най-четените