Враца влезе в новинарския поток с тежка криминална хроника. Във вторник 18-годишно момче беше пребито до смърт посред бял ден пред очите на десетки свидетели.
Нито очевидците, нито полицията обаче са се намесили в бруталния сблъсък - двамата побойници били "добре познати и респектирали с външността си".
Дори кметът на Враца Калин Каменов говори открито за мудната работа на полицията и прокуратурата, заради която "във Враца доста хора с прословути прякори се мислят за безнаказани".
Кметът обяви, че е жертва на изнудване и заплахи за саморазправа от местен бизнесмен, който използвал медиите си като средство за рекет на общинските власти.
Враца се превърна в пример за деградацията на Северозападна България - прогресивно обедняващо население, корупция, миграция на трудоспособните хора, способни да създават БВП и да задвижват местната икономика, култура и социална среда.
Враца, Дивият Северозапад
Убийството на 18-годишния Тодор съвсем не е първият случай, завършили със смърт след физическа саморазправа.
През 2013 г. охранителите на местния бар "Бирхале" пребиха до смърт 16-годишния ученик Николай Димитров. Делото все още е висящо, на първа инстанция трима души бяха осъдени на по 18 години затвор - Ивайло Иванов-Акулата, Калин Димитров-Скинара и Иван Каменов-Цофъра.
Заведението е собственост на местния бизнесмен Николай Емилов - Ники Турчето, обвинен за побой на сина на Даниел Бузов, притежател на регионалния информационен сайт "Трибали.инфо" и вестник "Конкурент".
Именно Бузов беше посочен от кмета Калин Каменов като "рекетьор". Самият медиен собственик е бил задържан преди два месеца за побой над главния счетоводител на общинско предприятие "Спорт и туризъм" Малина Тошева.
"Tези неща се отбелязват, но никой не предприема нищо - имаме пасивни местни и централни власти, липса на каквито и да е сериозни инфраструктурни инвестиции и висока безработица, която обезкърви града и изгони (почти) всички, които искат да работят, да се развиват и да си гледат децата в нормална среда.
Враца е оставена на командно дишане и всички само я чакат да умре.
Градът от детските ми спомени е място само за старци и Понички", написа Теодора Недкова в профила си във Фейсбук.
Слаба полиция, силни мутри
Щатните бройки в ОДМВР-Враца са общо 975,5, от които 856 са отделени за полицейски служители, а 119,5 - за администрация.
От тях реално заетите щатове от полицейски служители са 779. При население от малко над 175 хиляди души в цялата област - това означава, че се пада по един полицай на всеки 224 души (за сравнение - на национално ниво съотношението е 1 полицай на всеки 185 души).
Адекватното покритие на полицията се затруднява и от факта, че над 40 на сто от хората (близо 72 хиляди души) живеят разпръснати по селата в областта.
Семейство, приятели и съученици на убитият Тодор пред училището му. #Враца pic.twitter.com/jFNUeoc5Vo
— Boyan Pishtikov (@arhivatora) January 13, 2016
Официалната статистика показва високи нива на престъпността - регистрираните престъпления срещу личността и собствеността са по-високи от средните за страната.
Враца се оказва една от областите с "най-бързо" правосъдие - 95 процента от наказателните дела в Окръжен съд Враца приключват в рамките на 3 месеца.
Поредният парадокс на фона на публичните сигнали на институционално ниво.
"Тази ефективност може да бъде обяснена отчасти със сравнително ниската натовареност на наказателните съдии в Окръжния съд", отчитат от Института за пазарна икономика в годишния си доклад за развитието на страната в частта за Враца.
Последната крепост на Северозапада
Парадоксално, но факт - Враца се оказва единственото място, в което индикаторите не са се сринали напълно, на фона на останалите области от Северозападния регион като Ловеч, Плевен или Видин.
Средната работна заплата на месец за 2015 г. е 870 лева - стойността не само е най-висока за целия регион, но и е съотносима с официалните данни за други големи областни центрове в страната.
Статистиката отчита абсурдно изкривяване - по официални данни през 2015 г. в туристическия и промишлен център Варна са взимали по-ниски заплати (средно 810-820 лв.), отколкото във Враца.
Отклонението идва най-вече високите възнаграждения в АЕЦ „Козлодуй", който се намира в същата област, посочват от ИПИ.
Един от най-големите проблеми на областта обаче е все по-влошаващото се демографско състояние на областта и ниската заетост на населението.
Естественият прираст на населението (разликата между новородените и смъртните случаи) в област Враца е отрицателен - минус 10,8 промила през 2014 г.
Намаляването на населението е комбинирано с висока миграция на хора от градовете и селата в областта - т.нар. коефициент на механичен прираст на населението е сред най-високите в страната (-7,4‰ през 2013 и 2014 г.).
Безработицата в област Враца е 18,1% (по данни от 2014 г.) - значително по-висока стойност от средната стойност за България (11,4 на сто).
Що се отнася до образованието, все пак Враца има с какво да се похвали. Има много висок дял на деца, записани в училищата между V и VIII клас (85%). Увеличава се и делът на младите висшисти. Населението с висше образование е 22,1% от всички жители на областта, сравнимо със средните стойности от 27% в страната.
Два университета имат свои филиали в град Враца - Медицински университет-София и Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий".
Прави впечатление, че Враца отчита доста добро усвояване на средства от европейските фондове - областта се намира на 5-то място по най-добри резултати (за 2015 г. са спечелени проекти на стойност от 159,7 млн. лева).
Проблемът се оказва лошото администриране на проектите, което може да доведе до принудително връщане на част от парите. Пример в това отношение е скандалният проект за "атракцион" при пещерата "Леденика" за 5 млн. лева, по който бенефициент е община Враца.