Спортинг (Лисабон) никога не е бил толкова слаб в по-новата си история. През последните 25-30 години отборът често е имал колебания, но бързо е успявал да се вдигне и да изпълни поне минималните си цели за сезона. Сега светлина в тунела изобщо не се вижда.
Спортинг стартира сезона задлъжнял до шията - близо 400 млн евро дългове, които накараха УЕФА да санкционира клуба като замрази наградния му фонд, натрупан от участието в Лига Европа.
Селекцията през последните три сезона бе шокираща. Всяко първенство „лъвовете" на практика подменяха почти целия си отбор, привличайки по 10-15 нови попълнения и разделяйки се още поне с толкова играчи. Повечето нови покупки се оказваха и доста скъпи и с високи заплати, което накара някои медии в Португалия да се усъмнят в тяхната редовност.
За хора като Валери Божинов, например, се изписа, че са дошли в Спортинг само заради високата комисионна, която ще си разделят неговият мениджър и още няколко човека от управата на клуба.
Скоро започна да се оказва, че новите футболисти са не само прекалено скъпи, ами и изобщо не се представят на нивото, което се очаква от тях. Божинов, например, вкара едва два гола в официални мачове, по скандален начин изпусна дузпа срещу Морейрензе, което вбеси шефовете на Спортинг и те го натириха в Лече.
Да не говорим, че толкова пъстра палитра от играчи (в момента „зелено-белите" имат футболисти от 12 националности, като португалците почти отсъстват, а старши треньорът е белгиец) e почти невъзможно да бъде овладяна и да се превърне в солиден колектив. В момента Спортинг играе може би най-слабият футбол в Португалия - шаблонни атаки, без никакви по-специални комбинации, без никаква агресия и движение по терена.
„Лъвовете" станаха невероятно беззъб и предсказуем отбор и вече всеки идва с удоволствие на „Жозе Алваладе". От началото на сезона Спортинг има едва две победи от седем мача у дома, загуба от Рио Аве и равенства със скромни отбори от ранга на Академика и Ещорил.
Тактиката на всички тях бе една и съща - плътно затваряне на пространствата в собствената половина и контраатаки. Спортинг изглеждаше като аматьорски тим, хванат от гората - на третия, максимум четвъртия пас, играчите в зелено-бяло грешаха, а към края на мача буквално сядаха на терена и вдигаха бялото знаме.
Не помогна и дългоочакваната треньорската смяна. След шокиращото отпадане от Морейрензе за Купата на Португалия, Рикардо Са Пинто бе сменен от Осеано Круз, но и това не можа да спре свободното падане - загуба от Генк за Лига Европа, гореспоменатото нулево равенство с Академика и загуба от Витория (Сетубал).
Осеано пък бе сменен от белгийската легенда Франки Веркаутерен, но и това изглежда няма да бъде панацея. Снощи Спортинг отново не можа да бие, завършвайки 1:1 с Генк, във втория мач помежду им от групите на Лига Европа. И ако не беше неточният мерник на Йеле Фосен и Томас Бюфел, белгийците спокойно можеха и да си тръгнат с 3 точки от „Алваладе".
А тежките мачове тепърва предстоят. Следващия уикенд Спортинг е домакин на Брага и ако не победи, съвсем резонно може да се озове в зоната на изпадащите - потресаващо място за клуб с такава история. Все пак квотите за отиване в по-долна дивизия са едва две, така че е почти невъзможно „лъвовете" да се разделят с елитния си статут.
Те обаче още дълго ще изпитват носталгия по магьосника Красимир Балъков, който бе най-креативното звено, когато играеше при тях, и бе способен да реши всеки мач.
Сега в отбора просто няма такъв футболист. Има двама-трима непостоянни техничари по фланговете, като Диего Капел, Измайлов и Виола, както и холандецът Рики ван Волфсвинкел, който обаче не е от типа играчи, които могат сами да носят отбора на плещите си. И положението за славен клуб като Спортинг продължава изобщо да не бъде розово...