It's a long way to the top if you wanna rock and roll. Специално за г-жа Нина Ставрева, кмет на град Каварна, пояснявам, че цитирам пасаж от парче на AC/DC. Небуквалният му превод на български е горе долу следният: „ дълъг е пътят към върха, ако искаш да си най-добрият (да разбиваш)".
За г-жа Ставрева се налага, мисля, да изясня и какво е това AC/DC. Австралийска рок група, тотална и неоспорима класика в жанра рок, а и в световната музика изобщо, с над четиридесетгодишна история, милионна публика и парчета, които се пеят от хора от всякакви националности, възрасти и полове. Давам всички тези ориентири, тъй като публично стана ясно, че единственото известно културно събитие на град Каварна - неговия Рок фест - няма да се състои тази година.
Най-вероятно фестивалът няма да се проведе никога повече. Така че няма никакъв шанс например AC/DC да дойдат в Каварна, както това направиха през последните единадесет години Рони Джеймс Дио (лека му пръст!), Алис Купър, Слейър, Дрийм тиатър, Скорпиънс и още, и още световноизвестни музиканти. И не само това - най-голямата реликва на феста - служебното пежо на предишния кмет Цонко Цонев (създал и организирал феста), върху чиято тапицерия стоят личните подписи на десетки звезди на рок музиката, ще бъде продадено на търг. Общината решила така, защото няма какво да го прави.
Да затриеш нещо хубаво и работещо е много български патент. То е първата демонстрация на началничество, която управленският комплекс за величие упражнява. В случая обаче далеч не е само това.
Рок фестът, типично по нашенски осмиван и оплюван в началото, не просто си завоюва име и територия, но покрай него малкият и по социалистически невзрачен град Каварна започна да придобива лице. Да се отиде на феста в Каварна си стана чакано събитие в летния календар.
Що се отнася до пежото с автографите, очевидно общинските съветници на Каварна не са наясно какво означава да притежаваш подобен уникален предмет от съвременната култура. За да се оцени такава реликва, се изисква разбиране и далновидност, въображение и мениджърска визия.
Някак не ми се струва толкова сложно да се сетиш, че въпросният автомобил може да се превърне в каварненска забележителност, която не само да поддържа рок образа на града жив, но и да носи приходи на общината - най-малко от туристите, които биха идвали, за да го видят например. Вместо това каварненската управа е готова да се раздели с нещо толкова уникално срещу началната сума от тридесет хиляди лева, прилагайки аргумента, че колата била навъртяла над един милион километра.
Демек, не става дори за каране, твърде стара е. Което е все едно да притежаваш ръкописа на „Под игото", a от листата му да си правиш фунийки за печен слънчоглед.
Каварненската кметица госпожа Ставрева обяснява решението си с липсата на средства и фирма промоутър, коята да бъде партньор в организирането и провеждането на феста. В същото време обаче парите явно стигат да осъществяването на редица други събития, които, за разлика от рок фестивала, си били част от календара на общината. Нищо, че за тях със сигурност чувате за първи път точно сега.
Например, знаехте ли, че в Каварна ще се провежда Огнена фиеста на Чиракмана - някакво шоу с нестинарки и фойерверки? А наясно ли сте, че тук има и друг фестивал, любопитно наречен „Страваганца" и с напълно неизвестна, поне за мен, цел? Каварна също така се оказва много известна и с рибен и миден фест, състезание по подводен риболов и музикален плажен бг фест с български изпълнители.
Тук съвсем наскоро е приключил още и съборът „С България в сърцето". За да ви шашна съвсем с културния летен календар на Каварна, нека ви зарадвам и с радостната вест, че и тази година в китния градец ще има възстановка на Каварненското въстание.
Самодейци с потури и дървени сопи, батални сцени с читалищен привкус, млади моми със знамена и цветни маникюри, момци с калпаци и долнища на анцузи - всичко това ще се превърне в мега спектакъл, който ще изтрие срамния рок имидж на малкия крайморски град и ще го върне в лоното на художествената самонадеяност и патриотарския дух. Да живей!
Какъв рок, какви мега групи с техните световноизвестни звезди и жалките им подписчета по светлата тапицерия на едно старо кметско пежо. Както твърдят каварненските управници, трябва да се следва интересът на гражданите. А тъй като те тук са предимно с руски паспорти, гвоздеят в тазгодишната програма ще са „Дните на руската култура". Няма лошо. Само не разбрахме какво им пречи Рок Фестът?
Ще препоръчам на каварненската управа и нейния кмет госпожа Ставрева да послушат малко рок. Нека започнат с парчето, което цитирах в началото. После да минат на Рони Джеймс Дио и неговия Institutional Man. Добър преход след това би била Metallica със Seek & Destroy и Sad But True.
А накрая горещо препоръчвам отново AC/DC, този път с Let Тhere Be Rock. Поздравявам цялото кметство на Каварна с последния стих от тази безсмъртна песен им желая всего хорошего.
... And the music was good and the music was loud
And the singer turned and he said to the crowd
LET THERE BE ROCK