Отвъд границата на поносимостта

Живял навремето някакъв близкоизточен сатрап, който имал арогантния навик периодично да вдига данъците на мизерното си население. След всяко увеличение изпращал везира си да провери настроенията сред народа.

"Леят сълзи, стискат юмруци и проклинат" - обобщавал везирът, на което владетелят потривал ръце: "Добре, значи може още" и скоро следвал нов налог. Един ден обаче специалният пратеник се върнал с различно наблюдение: „Хората са необичайно весели, масово пеят и танцуват". „Край, рекъл притесненият сатрап, прекрачихме границата".

Ако в тази притча имаше място за социополитически анализатори, те вероятно биха казали, че това е бил бунтът на ситите; пеели и танцували онези, които били в състояние да си го позволят, докато останалите най-вероятно се гърчели от изнемога.

Мъдростта в тази история обаче е другаде. Когато си изправен на ръба на допустимото, единственият начин да очакваш бъдещето си е сякаш то не съществува. Отвъд тази граница е промяната, но какъв е нейният знак е загадка. При всички положения си на ръба, а това е добър повод за едно финално общо веселие. Танцът на улицата е емоционален етически прелом, не прагматично договаряне.

Границата на поносимостта е термин, който взаимствахме от президента Плевнелиев. Вчера той изрази разбиране към хората и разтълкува действията им с помощта на няколко прага - на моралност, толерантност, почтеност. Политиците непрекъснато прекрачвали тези ограничения, което основателно водело до недоволство в страната. Ние с вас очевидно сме съхранили усещането си за граници.

На това се и дължи и натрапчивият въпрос, който рано или късно всеки си задава: къде е вътрешна граница на самия протест, що за развитие ще претърпи той и какво следва после? Ключовото питане тук обаче е по-различно: дали в поведението на управляващите става дума само за постоянен морален рецидив, както смята държавният глава или българският политически елит отдавна живее отдвъд бариерата на етиката. В този смисъл ние с тях явно не гледаме в една посока, гледаме се в очите като противници.

Как тогава да имаме ясна визия за бъдещето?

„После" е категория, която включва причинно-следствен план с времева линия и серия от събития. Днешното недоволство неслучайно отказва да мисли в нея. Достигнахме момента, в който разумното псуване е заменено от лудешки празник.

Протестът ни няма вътрешна демаркационна линия, отвъд която ще загрубее или ще се уталожи; самият той е тази линия. Обща мисъл за бъдещето е възможна само тогава, когато успеем да я формулираме с разбираеми и за двете страни понятия. А на този етап се опасяваме, че улицата и властта говорят на различни езици. И цялото бреме на последствията за пореден път е стоварено върху нас, не върху тях. Те сякаш имат друго, разбично бъдеще.

Много ни се иска да знаем какво се е случило с владетеля от източната история, с която започнахме. Помъдрял ли, давайки обет повече да не злоупотребява с хората си; или пък абдикирал завинаги; кой го е наследил -  верният везир или някои от танцуващите; щастлив ли е краят на историята или в крайна сметка всички издъхнали.

Ако знаехме финалната част, щяхме и да предугадим какво ще сполети нас самите. Но разказвачът ни го е спестил, защото това не е историческа сводка, а притча за границите. Какво става в подобни ситуации може да бъде измислено, само ако мислещи ще са от една и съща страна на ограничението, не едните постоянно да прескачат отвъд. Дотогава танцуващите хора и  техните сатрапи и везири ще продължават да се гледат през браздата на морала - те, угрижено чешейки бради; ние - лудуващи, сякаш утре не съществува.

#2 Windfall 25.06.2013 в 18:29:49

До червения боклук Бойчо 1. Офшорните сметки не са незаконни. Може да се спори дали са морални, ама в случая май става дума за време доста преди Плевнелиев да е политик 2. Точка 1 е безпредметна, защото зле скалъпеният компромат се оказа фалшив. Пуснат от анонимен сайт на 10на дена и раздухан от медиите на Пеевски, Сидеров и лайнометки като долния лумпен-пролетарий.

#3 i-Lumpen 25.06.2013 в 20:49:20

Така е защото няма голяма цел която да обедини Българите. Спомнете си времето когато искахме да влезем в ЕС. Трудно беше, псувахме, но правителство след правителство всички вървяха в една посока. Сега цел няма. Избираме си шофьор и чакаме накъде ще тръгне - към Москва или към Истанбул. А той тръгва да ни кара по моловете щото взима комисионна. Качва и стопаджии. И всички други шофьори така правят. А всъщност ние трябва да кажем къде искаме да отидем. И след това да изберем шофьор който знае пътя и може да го начертае на картата. Така и ние ще знаем докъде сме стигнали. И дали вървим в посоката която сме избрали. Трябва да гласуваме за посоката а не за шофьора. Да гледаме по-напред. P.S. Ако сме сигурни че не отиваме към Москва, защо изобщо имаме червена партия?

#7 Windfall 26.06.2013 в 01:32:10

Ауу Бойчо се ядоса Я ни обясни как се става президент с "фалшиви бюлетини". Кое прави една бюлетина "фалшива"? Ето затова сте червени боклуци. Не защото си комунист, не и защото си глупав, а защото си нагъл лъжец. Хубавото на поредния ви провал е че власт скоро няма да помиришете, което значи: никакъв социализъм, а напротив - приватизация, неолиберализъм, плосък данък и все по-голяма и заслужена бедност за такива като теб.

#10 Роси 26.06.2013 в 12:41:46

Леле, госпожа Елисавета, какви задълбочени изводи сте направила, не е истина! Ами аз участвам в протестите чат - пат, одобрявам ги изцяло, и смятам, че е прекрасно, че разследват Цв. Цв. и Б.Б. И не съм реститутка. И протестирам точно за морала. И защото от известно време ежедневно се питам кой всъщност управлява държавата. И ми е много неприятно, че не знам. И още, и още... Ами Вие си кютайте в кочинката, никой не Ви пречи, ама недейте така с квалификациите...

#12 Роси 26.06.2013 в 15:06:57

Елисавета, съжалявам да го кажа (защото не е красиво, а не защото не е вярно) - хич не ми пука за ГЕРБ. Направиха си ги, изхвърлят си ги. Ако някой ги защитава с протестите, грижата си е негова. Аз затова и писах, че така и не разбрах кой точно управляваше, докато Буда летеше да реже лентички, защото ми се струва, че този, който го направи (ГЕРБ), той просто прехвърли "доверието" на Орешарски. Но това са си техните работи, мафиотски. Аз лично искам да им отрежа коренчетата и точка! Просто да ги пусна в конкурентна среда, пък който може да вирее, да вирее и да плаща данъци. Просто е!

#14 русофил 26.06.2013 в 17:04:09

По надолу Alexander Anguelov е показал какво трябва да се направи,за да тръгне реално нещо у нас. Няма да го повтарям,само ще добавя индикаторът,по който ще разберем,че се е случила Промяната: Поне 10 бивши или настоящи депутата,министъра и висши магистрата в затвора. Всичко друго е мимикрия на Мафията.

#15 Rowan 26.06.2013 в 20:42:21

Елисавето, тебе плащат ли ти или си природно заблудена? Какви по-точно спешни закони има да гласува народното събрание? Те 24 години пишат и пренаписват законите и нищо не се е променило. Даже се увеличава батака на бумащината и юридическата бъркотия. Пък и да си забелязала кои са му най-спешните гласувания на това НС? Кой да оглави ДАНС, та да извлачат де що може информация за конкуренутите си. Това са им приоритетите. Аман от шамани и врачки дето плашат народа, че видиш ли без НС и страната загива. Закони и сега има и институции които да ги изпълняват. Даже си мисля, че е икономически здравословно известно време да няма правителство и парламент. За обикновения гражданин нищо няма да се промени, партиите ще минат на оздравителна финансова диета, а страната ще си натрупа финансов резерв без крупните далаверкаджии

Новините

Най-четените