Зала 6 на НДК едва събира държавните мъже и жени, научни работници и църковни деятели, зажаднели за среща с дипломат No.1 на Русия - Сергей Лавров. Между тежките политически разговори с правителство и парламент в оставка, Лавров намира време да представи пред отбрана публика новата си книга "Между миналото и бъдещето. Руската дипломация в променящия се свят".
Сборникът, събрал в 1000 стр. речи и политически позиции на Лавров, е отпечатан в луксозно издание на български език от Форум "България-Русия" на Светлана Шаренкова. Самата тя въвежда в залата Сергей Лавров и седи неотлъчно до високия гост.
Залата не е избрана случайно - зад президиума грее стенописното пано "България" на акад. Светлин Русев, символизиращо възходящите и низходящите моменти в историческото развитие на нашата страна.
Вицепрезидентът Маргарита Попова е първа сред малцината избрани да прелистят дипломатическия труд още преди той да залее книжарниците. Върнала се с носталгия към годините си на коректор във "Военно издателство", Попова отговаря на оказаната чест с поздравителен адрес и кратка презентация на книгата.
Вицепрезиднетът призовава "с разумна политика с човешко лице, с умела дипломация, с нови подходи чрез искрен диалог, взаимно уважение и равнопоставеност ще работим в името на най-висшите ценности - мира, свободата, човека и неговото достойнство, благоденствието и общото ни бъдеще".
"Грях е да отказваме да живеем исторически", казва още в речта си вицепрезидентът Маргарита Попова.
Повечето от присъстващите вече са се запознали с приветственото й слово, отпечатано в актуалния брой на в. "Земя" (но пропуснато в официалния сайт на президентството). Почти целият вестник е посветен на "външнополитическо събитие No.1", а издателят му проф. Димитър Иванов кима одобрително от първия ред.
От дясната му страна е седнал бившият президент Георги Първанов, който винаги ще помни с топли чувства последните визити на Владимир Путин и планирането на Големия енергиен шлем в неформална обстановка на питие с ядки в пиано-бар "Синатра".
А до тях почетният консул на Оман проф. Стоян Денчев се ослушва внимателно, когато Светлана Шаренкова припомня стратегическите интереси на Русия в банковото и застрахователното дело в България.
И едрият национален капитал е представен в залата в лицето на семейство Николай и Евгения Баневи, решени в бели костюми. Дори зам.-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев (бивш юридически съветник на Георги Първанов) слуша с интерес представянето на дипломатическия сборник.
Тук е и проф. Захари Захариев от Федерацията за приятелство с народите на Русия и ОНД, който ден по-рано е анонсирал намерението на русофилските организации в цяла България да се обединят в обща мрежа.
Сакралната тържественост на събитието се допълва от присъствието на видинския митрополит Дометиан - неотдавна завърнал се от посещение с патриарх Неофит в Москва и Санкт Петербург, където бе отслужена съвместна панихида за упокоение на Цар Освободител - когото БПЦ споменава при всяка литургия.
Преди да даде началото на двудневен българо-руски научен форум, посветен на юбилея на съвместните дипломатически отношения, Сергей Лавров раздаде автографи на нетърпеливото множество.