Дърветата на Майчин дом

В Турция планираното от властите изсичане на парка Гези вдигна на крак хиляди хора, добрата новина е, че все още се случва и в България.

Тази вечер от 18.30 ч предстои протест срещу сечта на дървета в Борисовата градина, за да мине трамвай и да се изгради естакада. Но и един друг, макар и съвсем малък парк, има нужда от нашата защита.

Заради странната идея за ново приемно отделение в столичния "Майчин дом" - най-голямата болница у нас, специализирана в областта на акушерството и гинекологията, ще бъдат посечени дървета пред болницата.

В района на ул. "Здраве", където са струпани много държавни лечебни заведения - строени и недостроени като рушащата се педиатрична болница, това е едно свежо зелено петно.

Идеята за ново приемно в "Майчин дом" наистина буди недоумение предвид факта, че тази огромна 12-етажна болница си има приемно. Което, оказва се, не е достатъчно за днешните близо 4000 родилки средно на година, но е стигало за 6500 преди повече от десет години.

Един от доводите, с който е обявена нуждата от подобно строителство в болница, където през декември 2011 г. пропадна асансьор с 9 бъдещи родилки, е, че по-високите линейки не могат да минат в сегашното приемно. През него преминават по-малко от двайсетина души дневно.

Със сигурност по-евтино на данъкоплатците ще излезе увеличението на височината с необходимите сантиметри, отколкото изграждането на ново отделение в болнично заведение, където обемът работа намалява.

Обществената поръчка обаче е обявена на 19 декември 2012 г., офертите се отварят бързичко - на 21 януари, а решението, че я печели ДЗЗД "Борисов - Тодоров - 2013" е от 26 април т.г.

Стойността на поръчката е 298 162.48 лева (с ДДС). За 4 месеца фирмата трябва да се справи с изпълнението й - "изграждане на приемно спешно отделение и осигуряване на подстъп за достъп на линейки и инвалидни колички до сградата на "СБАЛАГ - Майчин дом" ЕАД".

Ако ви се е случило да лежите в "Майчин дом", (както на автора на тази публикация), ще видите колко празни болнични стаи има - част от тях раздадени за... кабинети на лекари, колко остаряла е материално-техническата база, какви чудеса вършат неколцина лекари с инструментариум и техника от средата на 90-те.

Когато лежах там м.г., си мислех, че най-голямото наказание за чиновниците ще бъде да поканят правителствена делегация на посещение и някой от управаленците да реши да посети някоя от тоалетните в гинекологичните клиники.

Вратата й се отваряше навътре и за да я затвориш, трябва да се прилепиш до стената. Това упражнение може да се направи само ако не си с наднормено тегло. Пробвайте с катетър и дренажи, и торбичките, които влачите с тях. Единственото положително на тази "обратна захапка" беше, че когато едно момиче припадна в тоалетната, тъй като вратата не беше затворена, успяхме да я вдигнем и измъкнем.

(Сега тоалетните вече са пооправени, дограмата от 80-те е сменена с алуминиева, има и щори, някакви стъклени прегради, макар и старият хладилник в реанимацията, връстник на соца, да си стои.)

Самите акушерки ще ви кажат, че от 5 години заплатите им като цяло не са мръднали, независимо от приходите, които идват от "избора на екип" и участието им в работния процес. А администрацията трайно се увеличава - от 497 на близо 600 души, макар бройката на лекарите не само че не расте с такива темпове, ами почти е замразена.

И изведнъж, вместо инвестиции в апаратура и в качествени кадри - и тяхното задържане (вместо назначения без конкурс) се решава да се влагат пари в... дограма и тухли.

Над 1 милион лева са дадени от министерството на "Майчин дом" през 2011 г. за ремонт на приемното отделение и за нова противопожарна защита, обяви на 21 януари 2012 г. тогавашният министър на здравеопазването д-р Стефан Константинов.

Наистина ли? А защо година по-късно се взема решение за ново? Вместо да се закупят 3D и 4D eхографи, с каквито болницата, макар и най-голяма в страната, не разполага. Казано иначе, ако искате да родите - може, ако искате да си направите пренатална диагностика - няма как.

Шефът на "Майчин дом" - проф. Виктор Златков, оглавява университетската болница през 2009-а, с идването на новото правителство. Казват, че назначението е заради роднинската връзка с Бойко Борисов (съпруг е на сестрата на Стела, бившата половинка на Борисов).

Факт е обаче, че д-р Златков има добра професионална биография, която включва и специалността здравен мениджмънт.

Последното би трябвало да означава, че е наясно, че и дограмата е важна, но само с тухли медицина не се прави.

#1 Дара 13.06.2013 в 14:03:54

Интересно човек има ли право да съди болницата ( понеже е държавна и парите са държавни) за това , че го ощетява като данъкоплатец чрез нецелесъобразно използване на средствата? Дали може да се заведе дело за разхищаване на средства?

#2 koliok5 13.06.2013 в 15:18:07

"Със сигурност по-евтино на данъкоплатците ще излезе увеличението на височината с необходимите сантиметри," щом авторката е лежала там, значи знае, че до приемното се стига по онзи тунел надолу - не е ясно, дали може да се увеличават нагоре или надолу сантиметри... иначе по принцип и аз съм против разхищенията - не мисля, че е толкова претъпкано приемното долу - по-скоро искат цялото пространство долу да си го ползват за паркинг, което сега не става, т.к. все пак трябва да влизат линейките.. друга цел, разбира се е "да усвоим едни пари тука"...

#3 electra 13.06.2013 в 16:23:38

Не пожелавам на авторката да я бутат на носилка в тунела на Майчин дом, защото линейката не може да влезе. И 1 човек да трябва да бъде превозен през тунела на година, необходимо е да се ремонтира.

#5 post deluvian 15.06.2013 в 07:39:16

Айде сега еколозите, и другите безотговорници, за да спасите 5-6 дървета, саботирайте труда на лекарите, затруднете им максимално живота, оплюйте ги, обяснете колко са некадърни. Откажете майките да раждат в Медицинска академия, пратете ги в частни болници, където ще им вземат парите и ще ги оставят да оцеляват, ако им е писано. В Майчин дом работят изключително добри специалисти, неслучайно всички по-тежки случаи от България ги изпращат за износване и раждане там. И при положение, че всички тежки случаи са се събрали там, процентът на смъртност сред бебета и родилки е по-нисък в сравнение с други болници, които си подбират само здрави родилки и им вземат много пари. Изобщо не е вярно написаното в статията, че ти обръщат внимание само ако умираш. Обръщат внимание на АБСОЛЮТНО ВСЕКИ и то безплатно, грижат се за абсолютно всяко бебе и родилка, при това се грижат отлични специалисти. Екипът, който се събира, когато започне раждане, и специалистите, които са готови за съдействие, за бърза реакция, ако се наложи, не знам дали в някоя друга болница можеш да си ги осигуриш.

#6 Theodora 15.06.2013 в 21:41:52

Доста е тъжен факта, че толкова голяма университетска болница е в такова състояние. Може би това в отражение на здравната система в момента. Мисля си, че е най- важно да излезеш здрав и щастлив от там, а не каква в дограмата. И по добре тези пари ги дайте за стимулиране и обучение на персонала.

Новините

Най-четените