Висшето в чужбина все по-достъпно

Близо 40 на сто от българските деца са функционално неграмотни. Нивото им, според някои изследвания, било между година и половина и три назад в сравнение с връстниците им от Европа. Образованието (висше и средно) произвежда Златки на килограм.

Това са все факти, които ни заливат всеки ден от екрана, от страниците на вестника, от  коментарите по социалните медии... Но също така е факт, че българчетата все още са жадни за качествено образование и всяка година десетки деца заминават да учат в елитни университети на Европа. Част от тях преди това минават през най-голямото изложение за университетско образование в чужбина "Световно образование".

Проектът се организира за десета поредна година с две издания годишно, като през него до момента са преминали десетки хиляди родители и кандидат-студенти в търсене на консултация и ориентация.

Ако през тази година и вие сте родител на дванадесетокласник и няма да пътувате извън София на 6 и 7 октомври, отделете няколко часа, за да се разходите до хотел "Шератон" и да си изградите представа какво ви очаква през идните 9-10 месеца. А и да съберете точна и навременна информация от първа ръка, която ще ви позволи да направите правилния избор на университет и специалност.  За онези, на които им е трудно да стигнат до София, Световно образование ще посети още 5 университетски града в страната: Бургас, Варна, Пловдив, Велико Търново и Русе.

Организатор на изложението е ИНТЕГРАЛ, агенцията с 20 годишен опит в консултациите за образование в чужбина, която ежегодно консултира над 50 % от заминаващите да учат във Великобритания, Холандия, Дания и други европейски държави.

Изборът: колкото повече, толкова повече

След присъединяването на България към ЕС, образователният хоризонт на българчетата започна да се разширява, а към добре познатите и ценово достъпни Германия, Австрия и Франция, се добавиха нови дестинации като Великобритания, Холандия, Дания и Швеция. През 2006 г. например на Острова учат по-малко от 200 български деца. Само две години по-късно техният брой надхвърля 800, а през тази година заминават около 1600, близо половината от които по проект "Световно образование".

Дори решението на правителството на Великобритания да увеличи между два и три пъти таксите за обучение от тази есен, не успя да охлади ентусиазма на кандидат-студентите от България. Причината се крие в отлично функциониращата държавна система за студентско кредитиране (Student Loan company), която покрива пълната цена на приетите в университетите в Англия и Уелс.

Фактът, че не трябва да плащат предварително нито пени, помага на семействата, решили да изпратят детето си да следва на Острова, да осъществят намерението си. Още повече, че кредитът се отпуска при изключително изгодни условия, а изплащането му започва едва след като студентът завърши и  започне да работи срещу годишна заплата от 15 000 британски лири годишно за Великобритания или 6300 британски лири за България.

За същия период от време броят на избиращите Дания и Швеция също нараства в пъти. Двете скандинавски  държави покриват пълната такса за обучение за студенти от ЕС, като нашите младежи могат да се възползват без ограничения от тази привилегия.

Холандия пък, където в момента са обучават над три пъти повече българи в сравнение с 2006-2007 г., е предпочитана заради международната среда, което позволява на българските студенти да не се чувстват изолирани и да се интегрират бързо. Образованието на студентите от ЕС и тук се дотира от държавата, но родителите все пак трябва да заплатят около 1800 евро годишно. Добрата новина е, че в Холандия също има система за кредитиране на студентите, която е достъпна за българите, след като вече са започнали следването си.

Успехът е въпрос на информация...

Изборът на датите за СВЕТОВНО ОБРАЗОВАНИЕ не е случаен - октомври е моментът, когато кандидат-студентите трябва да съберат и актуализират необходимата информация, за да са готови да осъществят плановете се и то навреме.

Всеки посетител на изложението получава каталог с актуалните такси и срокове за кандидатстване за над 200 университета, както и за стипендиите, достъпни за студентите от България. Родителите и техните деца, посетили изложението, получават и право на безплатна консултация в офисите на ИНТЕГРАЛ в цялата страна.

"Когато един ден трябва да избера университет за детето си, аз също ще се обърна към консултантите във фирмата ни, казва Ирина Христова, основател и мениджър на компанията, не защото не познавам университетите в чужбина, а защото  през ръцете на нашите консултанти ежедневно минават толкова много казуси, че дори и да се отдам изцяло на кандидатстването на детето си, аз пак няма да мога да събера нужната информация и опит."

... но не е гарантиран

Разбира се, не всички българчета, приети в чужд университет, успяват да го завършат.

"Онова, което им пречи понякога, са трудностите при адаптацията, непознаването и неприемането на чуждата култура. За много от тях това е първо излизане в чужбина. Обикновено съветваме такива деца да избират университет, който приема доста наши сънародници. Там има вече формирано българско общество и детето не е оставено само да се справя с културните различия, които са най-честа  причина за връщане", споделя Стефка Златева, консултант в ИНТЕГРАЛ.

Другата причина е свързана с трудностите около самия учебен процес.

"Някои деца са неподготвени за обемите и сериозността на материала, който трябва да усвояват. От тях се иска да учат много, и то още от първия ден, да работят в групи по проекти, да правят самостоятелни проучвания за курсови работи, без да разчитат на информацията, достъпна свободно в интернет. Като добавим недостатъчната компютърна грамотност, например пропуските в Excel, текстообработката и т.н., става ясно защо приспособяването отнема време и понякога е свързано с големи дози стрес", коментира още Златева.

Навременната и коректна предварителна информация помага тези проблеми да бъдат избегнати и разочарованията да са по-малко.

#2 Georgi Marinov 01.10.2012 в 10:33:03

Понеже то директно следва, че като младежката безработица е 50% то няма смисъл от образование...

#3 Тошко от Габрово 01.10.2012 в 11:16:20

"Организатор на изложението е ИНТЕГРАЛ, агенцията с 20 годишен опит в консултациите за образование в чужбина, която ежегодно консултира над 50 % от заминаващите да учат във Великобритания, Холандия, Дания и други европейски държави." Не е истина, как емиграцията се превърна в процъфтяващ бизнес в БГ-то. Както казваха Металика: "Тъжно, но верно"... П.С: Родни Златки има на килограм и из Ойропейските унита, що си мислите, че само у дома виреят? Който е учил навън и е бил на поне 1 БГ-парти знае за кво иде реч. Навън селянията направо процъфтява, не знам защо, може би един вид защитна реакция заради разстоянието от дома или просто (липсващо) възпитание. "Обикновено съветваме такива деца да избират университет, който приема доста наши сънародници. Там има вече формирано българско общество и детето не е оставено само да се справя с културните различия, които са най-честа причина за връщане" ТОЧНО това не трябва да правят новите. Събирай се с местни, връзвай контакти, гради си среда, усъвършенствай си езика. И стой далеч от Ганьовците. Тва е рецептата.

#5 Тошко от Габрово 01.10.2012 в 11:27:28

Хахаха, верно бе! Exsell? Excel? Sexhell?

#6 Gyzolizec Hrabyr 01.10.2012 в 14:49:59

Публикацията няма автор. Встрани се мъдри линк към събитието. Webcafe, това платена публикация ли е? Ако да - не трябваше ли да се бележи с "платен репортаж" или нещо. Иначе съм съгласен, че българското образование произвежда основно боклук. Чуждото е по-добро, но като цяло иконите като Харвард, Йейл, Оксфорд и ETH Цюрих са си на светлинни години от обикновените вуз-ове в чужбина, посещавани от българчета.

#7 Gyzolizec Hrabyr 01.10.2012 в 14:53:59

Публикацията няма автор, а встрани се мъдри линк към събитието. Уебкафе, това платена публикация ли е? Ако да - не трябваше ли да пише нещо там като "платен репортаж". Иначе съм съгласен, че чуждото образование като цяло е по-добро от българското. Иконите на световното образование като Йейл, Харвард, Оксфорд и ETH Цюрих обаче са на светлинни години както от нас, така и от обикновените западни вузове, посещавани от българчета. Това си намира изражение и в студентските такси...

#8 Faith_in 01.10.2012 в 15:03:10

Достъпно в Скандинавските страни и Холандия! Там почти не се плащат такси, обаче дали се има напредвид стандарта на живот?!? Както и някои споменаха, безработицата смята ли се? Смята ли се, че ще се предпочете местен гражданин, а не чужденец за съответна позиция? Защо ли? Заради документи! Да не говорим, ако си в Щатите през какви процедури трябва да преминеш!

#9 Gyzolizec Hrabyr 01.10.2012 в 15:13:18

А тази работа с Холандия въобще не ми харесва. Страната на легалната марихуана и легалната проституция всъщност не е толкова изтъкната в образователно отношение. Въпреки това, тя има, според световната класация QS World University Rankings, три силни университета: 1. University of Amsterdam (62-ро място в класацията, предхождан измежду многото отвъдокенски вузове и от 1 австрийски, 2 швейцарски, 2 френски, 3 германски и 9 английски ВУЗ-а) 2. Leiden University (75-то място в класацията, предхождан измежду многото отвъдокенски вузове и от 1 австрийски, 3 швейцарски, 2 френски, 3 германски и 13 английски ВУЗ-а) 3. Utrecht University (99-то място в класацията, предхождан измежду многото отвъдокенски вузове и от 1 австрийски, 3 швейцарски, 2 френски, 3 германски и 14 английски ВУЗ-а) Очевидно, Англия е държавата, ако става въпрос за качествено образование. Дупе да им е яко обаче на плащачите на новите им, повишени такси за висше образование.

#11 deowin 01.10.2012 в 18:37:48

>какво ще го правят това европейско образование,като в самата Европа има 50% младежка безработица И какво значи - като има висока безработица, дай да се откажем да се образоваме и изобщо да се опитваме да направим каквото и да е с живота си, и да станем вместо това строителни работници или продавачи в магазин? Хайде стига глупости. Работа за кадърните винаги е имало и винаги ще има. Поне да се опиташ да станеш един от тези кадърни е задължение на всеки човек, независимо колко е възможен неуспехът.

#12 deowin 01.10.2012 в 18:38:28

А, гледам коментар 2 е казал същото.

#13 deowin 01.10.2012 в 18:45:05

>Очевидно, Англия е държавата, ако става въпрос за качествено образование По-скоро САЩ. От най-добрите 25, 5 са в Англия, 14 са в САЩ. На върха е MIT, също в САЩ.

#14 Кака Мара 01.10.2012 в 19:05:30

"..Работа за кадърните винаги е имало и винаги ще има..." И как се разбира, че си кадърен? Дават ти бИлЕшка , на която пише"Тоя е кадърен" и пред тебе хооп, наредени смирено дълга редица работодатели, молещи чинно да те назначат на голяяма заплата

#15 nqmam_prqkor 01.10.2012 в 20:02:09

някакси ми става смешно когато видя/прочета някои да прави коментар за ''наи-добрите'' университети например Оксфорд и как другите унивеситети в Англия били на светлини години от тях... целта на тези класации е да манипулират овците. Оксфорд и Кеимбридж ползват доста 'трикове' за да бъдат със години на първите места във тези класации... Да не говориме че в зависимост от специалноста която човек иска да учи има доста специалности които не се преподават във тези университети, отделно процента на студенти от семеиства финансово определени като средна класа е някаде около 1-2%. Със други доста малко хора взимат в предвид факта че във университети които не са на върховите места в тези класации де факто човек може да получи доста по качествено образование защтото преподавателите са доста по склонни да отделат необходимото време за да помогнат и обяснат по достъпен начин дадени нещта които студента/ите не са успяли да разберат по време на лекция/семинар.

#16 deowin 01.10.2012 в 20:06:02

>И как се разбира, че си кадърен? Не знам какъв е твоят личен опит, но работодателите намират начини да отсеят зърното от плявата. В тяхна полза е. Ако не успеят да наемат кадърни кадри - евентуално фалират. Капитализъм в действие. >ползват доста 'трикове' за да бъдат със години на първите места във тези класации Трикове ползват всички, което го прави не-фактор. Челните университети си заслужават челните места.

#17 CrossFire 01.10.2012 в 20:21:54

С цялото ми уважение към всички онези колеги, които са избрали да учат на запад, но това са пълни глупости. Човек ако иска и в кенеф да го заключат, пак ще учи. И там и тук идеята е една и съща. Разликата, е че тук семестъра ти излиза 200-300 лв с държавна поръчка докато там е хиляди (без да броим ежедневните разходи). С една дума - стимула ти да учиш здраво там е много по-голям.

#19 deowin 01.10.2012 в 20:47:16

>Човек ако иска и в кенеф да го заключат, пак ще учи Не, това са пълните глупости. Граничния случай го показва недвусмислено - дори да имаш безкраен хъс да учиш, ако живееш в Етиопия и държиш да останеш да учиш в местния университет, в който се е случило да липсват каквито и да било образовани преподаватели и материална база - учебници, книги, интернет, лаборатнорна техника, нямаш абсолютни никакъв шанс да станеш добър в областта си. Това е все едно да те пуснат да копаеш язовир с лопата - човешкият живот е краен, и няма да ти стигне за да го свършиш. Точно по същия начин доброто образование е практически невъзможно в пълно отсъствие на правилна среда. В най-добрия случай, ако имаш достъп до литература и интернет, може и да успееш да се самообразоваш до известна степен. Първо, ще ти отнеме в пъти повече време (а кел файда да си на 40, когато завършваш самостоятелно постигнатия еквивалент на бакалавърска степен). Второ, дори и това е непостижимо в някои области, като например инженерни науки, където е абсолютно наложително да имаш лабораторна практика. Как да добиеш самостоятелно еквивалента на диплома на молекулярен биолог, ако няма как да имаш възможност сам да си изградиш лаборатория, в която да провеждаш практическите занимания, без които чисто теоретичните ти знания ще са повърхностни?

Новините

Най-четените