* Точно седмица след скандалния избор на 35-годишната проф. Теодора Димитрова за ректор на Стопанската академия, Министерството на образованието и науката я отстрани от длъжност и назначи временен ръководител на ВУЗ-а. До радикалната мярка се стигна, след като част от преподавателите на СА "Д. А. Ценов" оспориха пред съда легитимността на Общото събрание, а проверката на МОН доказа сериозни нарушения при съставянето на форума. Вместо да успокои напрежението, обаче, рокадата доведе до блокада в ректорския кабинет. По всичко личи, че заповедта на Тодор Танев няма да сложи край на драмата в Стопанската академия, която не спира да генерира скандали през 8-те години управление на проф. Величко Адамов.
"Днес свищовски магистър, утре български министър"
Така се откри академичната година в Стопанската академия "Д. А. Ценов" преди няколко години. Обявата звучи гордо и в известен смисъл - пророчески. Днес двама випускници на Академията в Свищов заемат постове в правителството - Владислав Горанов и Ивайло Московски.
Престижният някога висш финансово-стопански институт, обаче, отдавна е загубил високите показатели за акредитация и славата сред научната общност и работодателите.
Стопанската академия се намира едва на седмо място по общ резултат в професионално направление "Икономика", при това - след ВТУ "Тодор Каблешков", Икономическия университет във Варна и Русенския университет.
Широко отворените врати на Свищов приемат около 15 000 студенти във всички направления, но количеството идва за сметка на качеството.
На входа - скромната средна оценка от 4,72 от дипломата за средно образование. На изхода - двойно по-висок индекс на безработица сред завършилите в сравнение със дипломантите по икономика от Софийския университет "Св. Климент Охридски" или УНСС.
Случайно или не, упадъкът на Стопанската академия съвпада с управлението на печално известния проф. Величко Адамов и екипа му; управление, съпътствано от корупционни дела, нерегламентирани връзки между университетска дейност, политика и (криминален) бизнес, както и демонстративен лайфстайл, далеч от всякакви стандарти на академичната общност.
Дори "оттеглянето" му от ректорския пост не се размина със скандал. Същото събрание, под обсада от полиция и частни охранители, избра за нов ректор 35-годишната проф. Теодора Димитрова, протеже на Величко Адамов със съмнително скоростно кариерно развитие под съмнително качественото научно ръководство на предшественика си.
Цялата кариера на Величко Адамов през последните 25 години е свързана с управлението на Стопанската академия.
От 1991 до 1999 г. е ръководител на катедра "Финанси и кредит", веднага след края на втория си мандат е избран за декан на факултет "Финанси", а през 2007 г. е излъчен за ректор на академията - пост, който беше длъжен да напусне през април 2015 г. заради законовото ограничение за мандатността и пределната възраст.
За осемте си години като ректор, обаче, проф. Величко Адамов доказа, че трудно се вписва образа на академичен работник от сериозен университет.
Още преди да оглави Стопанската академия, името му попада в разследване по сигнали за корупция заедно с други преподаватели. Уличен е в плагиатство при защита академичния си труд пред Висшата атестационна комисия, която два пъти отхвърля дисертацията му заради нерегламентирано ползване на чужди текстове.
Въпреки всичко Величко Адамов продължава да расте в кариерата.
През 2009 г. се прочу като научен ръководител на Красьо Черния ("много комуникативен младеж, с много контакти", както го описва Адамов), който се беше засилил да става доктор на икономическите науки под ръководството на ректора на Стопанската академия. В тефтерчето на лобиста присъстваха имената на двамата заместници и секретарката на Величко Адамов, наред с телефоните на кмета Станислав Благов и началника на районното полицейско управление.
Свищовският докторат на Красьо от Плевен дойде в разгара на друг скандал, свързан с продажба на научни степени за деца на митничари и провинциални бизнесмени чрез дословно преписани чужди докторски тези.
Малко след това трима бивши преподаватели в Академията изнесоха схема на пряка обвързаност между фирми на Величко Адамов и зам.-ректора Андрей Захариев с компании, контролирани от Маргините и Димата Руснака.
Това не попречи на Адамов да бъде преизбран за нов мандат като ректор с мнозинство от 100% от Общото събрание на Академията в Свищов през 2011 г. (150 от 151 гласа „за", една невалидна бюлетина).
По същото време МОН се принуди да нареди преиздаване на хиляди дипломи за висше образование от Академията в Свищов, защото ректорът Адамов ги беше подписал като "професор" - творчески прочит на присъдено му почетно звание от румънски университет.
Благодарение на промяната в закона за развитие на академичния състав, обаче, Адамов все пак получи професорска титла през 2012 г. - от комисия, назначена от самия него.
Ректорът на Стопанската академия държи на званията и не го крие. Той е "доктор хонорис кауза" на Финансовия университет към Правителството на Руската федерация, както и на още 3 икономически ВУЗ-а в Украйна и Молдова. Раздаването на почетни титли е реципрочно - от 2010 г. насам Свищов е удостоил със същото звание цял отбор ректори на висши училища от Кишинев, Одеса, Тернопол, Черкаси и Житомир.
Между новините за съмнителните научни и търговски начинания на Величко Адамов (който вероятно е единственият ректор в България - концесионер на язовир), валяха умопомрачителни записи от изявите му на поп-фолк банкети, обяснения за естетическата стойност на стенописа във вилата му, адаптиран по мотиви от "Тайната вечеря" на Да Винчи, или журиране на конкурси за красота "Мис Академия" сред свищовските студентки.
Смесването между политика, бизнес и академична дейност изглежда не смущава никого в Свищов.
Приближени до Адамов университетски преподаватели оглавяваха местните партийни структури и до неотдавна - Общинския съвет. Връзките между Величко Адамов и несменяемия кмет Станислав Благов (СДС - Синьо единство - СДС) станаха повод за конфликт в Реформаторския блок преди местните избори.
Директори на застрахователни компании вземат научни степени от Академията, с която впоследствие сключват договори за обслужване. Новоизбраният ректор проф. Теодора Димитрова получава доходи по консултантски договори с три компании: пенсионно-осигурително дружество "Топлина" (между 2014-2015), ОЗК "Застраховане" (2013-2015) и Общинска банка (2012-2015). Има съмнения за конфликт на интереси, тъй като Общинска банка е обслужваща сметките на Стопанската академия.
Един от последните безсмислени скандали, в които се намеси Адамов, беше изграждането комплекс от паметници на бивши ректори в центъра на Свищов без разрешението на Общинския съвет. За финансирането на проекта, струващ 100 000 лева, целият академичен състав, подчинен на Адамов, е бил принуден да внесе "дарение" между 500 и 1000 лева на човек.
"Стилът, който Адамов упражнява, е авторитарен, няма никакво съобразяване с мнението на заместниците. Ние сме като офицери, които трябва да изпълняват заповедите на своя командир, а не академична общност от равнопоставени участници", коментира в проф. Иван Върбанов, бивш зам.-ректор на академията в Свищов.
Той е един от преподавателите, които оспорват избора на 35-годишната Теодора Димитрова, наследила Величко Адамов преди седмица.
Досега Теодора Димитрова беше професор в катедра "Финанси и кредит" и зам.-ректор на Свищовската академия, както и "доктор хонорис кауза" на Житомирския държавен технологически университет, Украйна.
Според справка в Националния център за информация и документация, Димитрова е произведена в доцент на 29 години (през 2010), а в професор по икономика - през 2013 г., като цялата й професионална дейност се развива под крилото на Величко Адамов.
"Има качества, написала си е трудовете, студентите я обичат, чете добре лекциите си, има международни публикации и участия, и отговаря на условията по закона за академичния състав", беше обяснението на проф. Адамов за кариерното израстване на новия ректор на академията.
"Тя беше най-младият професор в страната. Сега вече е ректор. Такива кадърни и амбициозни хора трябва да се издигат, а ние по-опитните ще им помагаме в управлението", коментира още той.
Именно близостта между двамата притеснява недоволните преподаватели от Стопанската академия, които са убедени, че старият ректор ще продължи да провежда натиск през подставено лице, избрано на форум със спорна легитимност.
Казусът в Стопанската академия извади на показ всички дефекти на системата за контрол върху държавните висши училища от страна на Министерството на образованието и науката.
Според Закона за висшето образование (ЗВО), лицата избирани на ръководните длъжности ректор, декан, директор на департамент, филиал и колеж, и техните заместници, не могат да бъдат избирани за повече от два последователни мандата на една и съща длъжност. Университетът има право да определи единствено продължителността на мандата - от 3 до 5 години.
Това "принудително пенсиониране" сложи край на пожизнените академични началници (историята помни 18-годишния ректорски мандат на проф. Георги Костов от Музикалната академия), които едновременно управляват държавна собственост, изпълняват академични и стопански функции, а изборът им зависи от служители, които сами си назначават.
Няма и защита, която да предпази от репресия служителите на ВУЗ-а, когато напредъкът в научната им кариера зависи пряко от ректора. Най-големите критици на Величко Адамов - дългогодишни преподаватели в Стопанската академия - са уволнени по съображения, известни единствено на него, като някои от тях са дадени на съд за клевета.
При това натискът да се отмени ограничението на мандатите не спира - от февруари в Народното събрание отлежава законопроект на проф. Иван Станков от АБВ, който предвижда всяко висше училище само да определя броя на мандатите на ръководните си служители.
Иронично - на фона на драмите около Величко Адамов.
Казусът от Свищов показва, че дори този предпазител не е достатъчен. Системата няма контролен механизъм, който да спре ректора-феодал в намерението му да инсталира послушен наследник.
Осем години скандали, прокурорски проверки за корупция и пране на пари, и неясен принос към науката не бяха достатъчни, за да се реши кризата в Стопанската академия.
Най-притеснителното е, че ще продължи да бълва реколта след реколта "възпитаници" на Адамов - бъдещи банкери и държавници.