Разследването срещу групировката на Димитър Желязков (Митьо Очите) надскочи рамките на криминалната хроника и доста бързо се превърна в политически проблем.
Арестът на Желязков в Истанбул е станал при операция, с която се е ангажирал лично турският вътрешен министър, а в компанията на издирвания от Интерпол се оказаха и двама представители на БСП и ДПС.
Как се стигна до поредната акция срещу Митьо Очите?
На 2 август ГДБОП и специализираната прокуратура провеждат спецакция в Бургаска област, при която разбива организирана престъпна група за рекет, телесни повреди и разпространяване на наркотици. Тогава от прокуратурата съобщават, че групата е с "ръководител и участници - известни лица от криминалния контингент".
Задържани са повече от 10 човека, сред които се оказва и Никола Маринов - Магарето, който през 2016-а пострада сериозно при престрелка в заведението "4 You" в Слънчев бряг.
След акцията заместник-главният прокурор Иван Гешев, който беше в Бургас по време на операцията на ГДБОП, обяви Димитър Желязков - Митьо Очите за общонационално издирване.
Желязков е смятан за ръководител на разбитата престъпна група, която е установявала дружества с успешен бизнес по Южното Черноморие и е изисквала от тях такса "спокойствие".
По време на операцията Митьо Очите би трябвало да се е намирал на лечение в Германия, за което е заминал около 30 юли.
Ден след специализираната акция в Несебър, Димитър Желязков е обявен за издирване и с червена бюлетина от Интерпол. Профилът му е публикуван в сайта на международната полицейска организация като там името му се свързва с участие в криминални организации, рекет, изнудване и палежи с цел печалба.
Разследващите са имали данни, че Желязков се готви да напусне страната, но казват, че не са искали да отлагат операцията в Бургаско във времето, за да предотвратят изтичане на информация.
Митьо Очите е арестуван в Истанбул ден след обявяването му за международно издирване - на 4 август около 3 през нощта. Операцията по задържането му е проведена в луксозен турски хотел близо до площад "Таксим". Преди това по информация на БНР се е намирал в Гърция, откъдето е преминал границата с Турция на ГКПП "Ипсала".
По думите на премиера Бойко Борисов лично турският вътрешен министър Сюлейман Сойлу се е ангажирал с акцията по задържането на Желязков. Операцията е проведена час след разговор между Борисов и Сойлу и Митьо Очите е арестуван.
Заедно с него са задържани бургаският общински съветник от БСП Бенчо Бенчев и бившият депутат от ДПС Несрин Узун.
Според прокуратурата Бенчев е превозил Желязков през гръцко-турската граница с личен автомобил. В момента на ареста Митьо Очите се намира в хотелската стая на общинския съветник.
Бенчев обаче не е сред обвиняемите по разследването на престъпната групировка. Той е съдружник в охранителна фирма "Аркус Сигурност Бургас", която се свързва с името на Желязков. При стрелбата срещу Митьо Очите в Слънчев бряг беше убит Александър Александров - служител на същата охранителна фирма и бодигард на Желязков.
На 6 август Бенчев и Узун са освободени без обвинения. Според МВР те са разпитани само в качеството си на свидетели. При обиск в дома на Бенчев са иззети пари и огнестрелни оръжия, за които адвокатът му твърди, че са законно притежавани. Иззети са и книжа със записки за разпределение на средства на ръка.
От БСП от своя страна се разграничиха от общинския съветник, а Корнелия Нинова подчерта, че той не е член на социалистическата партия. Социалистите настояват за неговата незабавна оставка от Общинския съвет в Бургас.
Към момента Митьо Очите се намира в турски арест като предстоят процедури за екстрадицията му към България.
Според зам.-главния прокурор Гешев трябва да се уточнят само формалности около екстрадирането на Желязков и комплектоване на документи. Очаква се процедурата да бъде задействана в кратки срокове. Максималният срок за екстрадиция е 60 дена.
Такава няма да се наложи, ако Желязков доброволно се върне в страната. За момента от държавното обвинение разполагат с показанията на шестима свидетели, пострадали от групата за рекет на Митьо Очите. На част от тях е предоставена специална закрила.
Предстои прокуратурата да анализира събраните доказателства, след което Желязков да бъде изправен пред българския съд.