За застраховките и помощите

Аз съм отговорен човек. Към семейството си и към обществото.
Имам дете, отгледах го, възпитах го. Работя, плащам данъци. И аз като почти 100% от българите имам имот. Едностаен панел в Младост II, 9-ти етаж. Застраховам го.

На пострадалите от земетресението в Перник, държавата щяла да изплати помощи. На всички, с изключение на застрахованите. Помощи не получават ли социално слабите? Социално слаб ли си, ако имаш триетажна къща? Колко струва дву- или триетажна къща в Перник?

За моята застраховка платих 134 лева. Колко ли струва годишната застраховка на къща в Перник? Доколкото разбрах, не е повече от годишната такса за кабелна телевизия, не е повече от годишната такса за телефон или интернет, не е повече от цената на цигарите, които човек изпушва само за 2-3 месеца. Не е повече от дизела за Голфа, нали?

Кое е по-важно? За кое да отделим първо средства, ако са ограничени? Всеки трябва да е отговорен за собствеността си. Да се грижи за нея като добър стопанин, да ограничи вероятността от нейното погиване. И да я застрахова. Ако не иска да дава пари за застраховка, да не иска пари и от държавата.

Това са моите и вашите пари. Защо трябва да страдам, защо трябва да съм съпричастен с хората, които щели да получат помощи от САМО 360 лева за ремонт на триетажните си къщи? Ами те, собствениците на имоти, нямали пари за застраховка и държавата трябва да им плати обезщетение....

Това в България се случва след всяко наводнение, след всеки проливен дъжд. Гледаме по телевизията  как хората плачат за стоте свине, които измрели и им съчувстваме. Свинете не били застраховани, държавата ще им плати. Не смеем да си направим сметка, че 150 свине, по 5 лева килограм живо тегло струват  около 100 000 лева. И нямали хорицата пари за застраховка, затова с нашите данъци държавата ще им плати. А повечето от нас, застрахованите богаташи, не сме и сънували 100 000 лева.

Не съм достатъчно богат, за да не се застраховам, казват англичаните. Смисълът на това е, че ако имам достатъчно пари, и да пострада моето имущество, ще си купя ново. А няма да рева "по телевизора" и да чакам помощи от държавата, както се случва в България. 300 години ли трябва да минат, за да натрупаме толкова застрахователна култура, колкото англичаните?

Кога българската държава ще стане отговорна към отговорните хора?
Докато пострадалите от природни бедствия получават помощи, никога няма да дадат пари за застраховка, никога няма да вземат мерки срещу градушки, наводнения, суши и пожари, никога няма да постъпят отговорно към собствеността си. Ние, застрахованите ще плащаме.

А незастрахованите ще се жалват от ниското обещетение за единия законен етаж на триетажната къща. И ще ни внушават, че сме длъжни да им съчувстваме и да страдаме заедно с тях, бедните.

П.С. Времето е такова, че валят непрекъснато дъждове - и градушки. В Южна Италия почти всички насаждения са покрити с най-обикновена синтетична черна мрежа. Пропуска пълната гама слънчеви лъчи и дъжда, но спира градушката, птиците и някои насекоми.

И това е грижа за собствеността, един вид -  застраховка. Дали мрежата  е скъпа? Дали е по-скъпа от помощите, които държавата плаща на селскостопанските производители, които не само че не застраховат реколтата си, но дори и елементарни грижи не полагат. Ама и защо им е...

#1 Оня Дето Го Трият 31.05.2012 в 08:38:31

Много правилна позиция! Само дето от застраховане на апартамент (на къща иди-дойди) абсолютно никаква файда не виждам Ако пострада твоя апартамент, ще пострадат още няколко стотици около него - кой е тоя застраховател, който би покрил щети от такъв порядък?

#2 maring 31.05.2012 в 08:50:39

Автора е отговорен, но не е човек или вероятно никога не се е изправял лице в лице с безпощадната действителност. Искам да подчертая, че позицията ми отнооно застраховането съвпада с тази на автора, но не мога да се съглася с липсата му на съчуствие. И когато, не дай боже, блока в който живее се срути аз съм сигурен, че ще се намерят ХОРА които ще му помогнат и може би тогава той ще разбере.

#3 strawsPulledAtRandom 31.05.2012 в 09:27:58

И аз съм съгласен с автора, че да се дават помощи, особено пък само на незастрахованите, е абсолютно гадно комунистическо деяние. Но не съм съгласен за застрахователната ни култура. В Англия може и да е висока, но там застрахователите едва ли са като нашите. Има си причина да не им вярваме. Земетресението ще го минат като форсмажорно обстоятелство и ще те е яд, че толкова години си им давал пари. Сега работата на държавата е да следи дали всеки от застрахованите от Перник си е получил обезщетението в пълен размер а не да дава на останалите и така да бетонира циганията в нас.

#4 hahaha 31.05.2012 в 09:35:39

Застраховките са за по-притеснителни и наивни хора. Не мога да си обясня как може да има хора, които си мислят, че за 10лв. могат да си застраховат жилището, срещу кражби, пожар и т.н. Релно това не е така, защото има разлика между това, което застрахователя/брокера ти казва и ситните надписи в общите условия към полицата, които пропускат да ти покажат. Винаги остава и правната възможност застрахователят да откаже да плати, като може да посочи каквито си иска основания. Остава ти вариант да подаваш искове и след 2-3 години може да си вземеш парите (само ако ситните условия са в твоя полза (под 1% от случаите). Дори и застраховката да е на по-висока цена и си си прочел условията, единственото което ти остава като вариант е добрата воля и политика на съответната компания. Аз лично препоръчвам застрахователните измами, които ако са изпипани добре нямат доказване.

#7 Theodora 31.05.2012 в 10:03:30

hahaha: "единственото което ти остава като вариант е добрата воля и политика на съответната компания." Това беше доста смешно изказване. Определено нищо не разбираш от това, за което говориш. Не се работи на добра воля. Застраховката ( с дребният си шрифт) е договор. Той има условия и се разписва от двете страни (за това, че са съгласни). По същият начин си подписваш договора с мобилен оператор, банка и т.н.

#8 strawsPulledAtRandom 31.05.2012 в 10:22:16

http://www.imoti.net/%D2%F0%F3%E4-%CF%EB%E0%F9%E0%EC%E5-%F1%E0%EC%E8-%F9%E5%F2%E8-%EF%F0%E8-%F2%F0%F3%F1-%C0%EA%F2%F3%E0%EB%ED%EE--nno7378.html "...Ако сте си направили застраховка срещу земетресение на имота и се надявате да получите пари за ремонт покрай скорошните трусове, може да ударите на камък. Почти всички застраховки срещу земетресение имат клауза за самоучастие, показа проверка на “Труд”. Това означава, че застрахованите сами трябва да поемат разходите за по-дребни щети. Самоучастието е между 2% и 5% от застрахователната стойност, потвърди Кольо Делев, управител на веригата брокери Ес Ди Ай. Това означава, че ако имотът е застрахован за 100 000 лв. и щетата се оцени до 5000 лв., тогава застрахователят няма да я изплати, обясни Делев..." -------------------- Толкова за застрахователната ни култура Как клиентите да са културни, като застрахователите са простаци

#9 strawsPulledAtRandom 31.05.2012 в 10:31:05

И кво се получава - ако ти е леко разрушението, го духаш заради самоучастието. Ако е тежко, пак го духаш заради форсмажорните обстоятелства. Остава само да се молиш щетите да са в някакви тесни граници: "Така, мазилката се напука, терсата се наклони. Господи, моле те да се сцепи и оня преграден зид! Да, да, сцепи се! Супер, дано вече да спре да друса. Неееееее - не и окачения таван!!!!! Няма обезщетениеееееее " И кво - който не е платил за застраховка - 360 кинта. Който е платил - един объл 360-градусов к@р. Честито. Благодаря за стимула да се застраховаме. Още повече ви благодаря и за предложението за национален катастрофически пул - така пак ще плащаме сами на себе си, вместо застрахователят да вади пари. Ама премийките ще си ги прибира. Малееее каква наглост Говорете ми за застрахователна култура, говорете ми.

#10 Theodora 31.05.2012 в 11:01:15

strawsPulledAtRandom : Както писах преди малко, тези условия ги има написани, когато отидеш да си направиш застраховка. А и когато имаш имот за 100 000 лв. едва ли чакаш социални помощи и дребният ремонт ще е такъв генерален проблем.

#11 strawsPulledAtRandom 31.05.2012 в 11:15:27

Теодора, така е, написани са. Затова и нямам застраховка на имота си. А дали има 100 000 и дали са му проблем 5 000 си е лична работа на човека, платил си всички премии по застраховката. Точно това е диво комунистическо мислене - той има 100, какво са 5 за него, кулак с кулак.

#12 Theodora 31.05.2012 в 11:37:51

Няма как да имам комунистическо мислене (ЕГН-то ми не е обременено с това). Това, което се опитвам да обясня е, че няма как да е валидна широко разпространената заблуда: застрахователите трябва всичко да платят, ако не го направят са измамници. Това със самоучастието не сме го измислили ние в България (има го на много места). Има причина да се прави. И да, все още мисля, че за човек с имот 100 000 има определено социално положение, което не е на прага на бедността (и малък ремонт няма да е драмата на живота му).

#13 strawsPulledAtRandom 31.05.2012 в 12:00:38

Нямах предвид теб конкретно, приеми извиненията ми. По-скоро ширещото се отношение към средната класа от страна на целия народ (макар апартамент за толкова едва ли е достатъчен за да влезеш в тази измъчено малка прослойка у нас). Имам чувството, че те са по-мразени от богатите дори... Може би истински богатите плашат хората и пораждат нещо като стокхолмски синдром, но съм сигурен, че Гриша Ганчев, Черепа, Ковачки, Златев и т.н. имат повече фенове от безличния дребен човечец с апартамент за 100 000. Да, моят апартамант струва толкова и не, не съм богат. Наистина няма да е световен проблем да извадя още 5, но защо да го правя, като с тези пари мога да отида на екскурзия? Долу в статията, която цитирах, се споменава за Групама например, че нямат самоучастие. Това е един нормален европейски застраховател. Най-големите във Франция, ако не се лъжа. Не ги мисли европейците, ние по периферията трябва да се стягаме и да гоним добрите им практики. Както и да е, засега нямам намерение да се затсраховам. така или иначе лобито им ще ни нкара да плащаме за този катастрофически пул.

#14 fALLEN 31.05.2012 в 12:02:02

абе те условията ги има написани, ама както в банковия сектор, така и взастрахователния си цари един адски картел, където се диктуват най-неблагоприятните условия за клиента, който те всъщност третират като роб... какво като има 50 застрахователя и всичките те предлагат едни и същи крайно лоши за клиента условия?

#15 fALLEN 31.05.2012 в 12:07:43

някой да има идея, дали може да се застраховаме при чужди? или дали имат непобългарени "представители" тука?

#16 Пепи 31.05.2012 в 12:50:22

Радостен съм, че най-после някой повдигна тази тема и благодаря на автора, с който съм напълно съгласен. Решението на правителството да "подпомогне" пострадалите със смешните 300 лева е популистко - не може си направиш ремонт с тези пари. Вместо да дадат парите /нашите пари от нашите данъци/ за сираци или болни деца, те ги дават за ремонти на полузаконни триетажни къщи. Защо вместо това правителството не приеме най-после марки за създаване на катастрофичен пул, в който всеки собственик да внася ежегодно малка сума и който пул да изплаща щети при бедствие /под контрола на КФН например/? За съжаление повечето от последвалите коментари са за това дали застрахователите са коректни или не... Застрахователите са коректни, колкото и банкерите, които ни набутаха високолихвени кредити, колкото мобилните оператори, които ни цакат с договори и прочие. Но никой не си е върнал телефона или апартамента - по-добре с тях отколкото хич. А за застраховките англичаните са го казали - "Застраховката е необходимо зло" и по-добре да имаш, отколкото хич да нямаш.

#18 Theodora 31.05.2012 в 13:47:20

strawsPulledAtRandom fALLEN , някои от чуждите застрахователи имат клонове в България, но все пак заради пазара стават "български". Иначе ако ти обявят цена за застраховакта ще ти се завие свят.

Новините

Най-четените