Зрелище без хляб на живо по испанската ТВ

Борбите с бикове се завръщат в испанския ефир тази вечер след 6-годишна забрана за излъчване по популярен телевизионен канал, предаде АП.

Един от най-известните тореадори ще участва в телевизионната корида, която се стреми да върне блясъка на вековната традиция, пострадала тежко от намаляващ интерес и тежката икономическа криза в страната.

Хулиан Лопез, известен като Ел Хули, отново ще убива разярени половинтонни бикове, след като той и други бикоборци склониха да получат по-малки възнаграждения срещу възможността за пряко излъчване на изявите им. До този момент те достигаха до малкия екран само чрез малки местни телевизии и платени канали.

Решението подпомогна усилията на консервативното и посветено на икономиите правителство в Мадрид, което иска да представи коридата като важно културно наследство в Испания. Това е тежък удар за защитниците на животните, които смятат убиването на бикове за варварство.

Преките предавания на борбите с бикове бяха прекратени през 2006 г. от предишното социалистическо правителство с мотива, че струват твърде много пари и освен това съвпадат по време на излъчване с часовете, в които малки деца гледат телевизия.

Ситуацията се промени след съкрушителната победа на консервативната Народна партия през миналия ноември. Сегашният министър-председател Мариано Рахой е страстен почитател на коридата.

Управляващите поеха ангажимент да прокарат закон, с който борбите с бикове да се класифицират като важни за опазването на културното наследство на Испания. При това положение ще отпаднат забраните за този тип зрелище в Каталуня и Канарските острови.

Испански защитници на животните нарекоха решението за възобновяване на телевизионните предавания от корида "стъпка назад". Те посочиха, че правителството са опитва да помогне на спорт, който е обречен на забрава. "На корида отиват или туристи, които не се връщат повече, или възрастни хора на между 60 и 90 години. Тях няма да ги заменят по-млади", посочи Аида Гаскон от организацията AnimaNaturalis.

Въпреки древните си корени, коридата и надбягванията с бикове по улиците на Памплона от десетилетия са и мултимилионна индустрия заради огромния туристически интерес. Най-добрите тореадори вземат суми от порядъка на 100 хил. евро за само едно участие.

Поради намаляващия интерес към коридата и тежката финансова ситуация, много от тях са принудени да субсидират билетите за своите изяви и даже да организират превоз за публиката.

Те, както и останалите играчи в бикоборческата индустрия (организатори на борби, собственици на развъдници за бикове) разчитат на правителството на Рахой, за да оцелее бизнесът им през кризата.

#1 Блуждаещ читател 06.09.2012 в 12:34:43

"Това е тежък удар за защитниците на животните, които смятат убиването на бикове за варварство." Тежък, тежък, колко да е тежък. Като е опряло до пари, някак проблемът е олекнал. Много хора свързват Испания с корида и тореадори. Ако е толкова неприемливо това изкуство то само ще си отмре. Явно 'варварите' не са на изчезване все още.

#2 Дара 06.09.2012 в 18:54:43

Бавното и мъчително убийство на живо същество е важно културно наследство за Испания? Cещам се за друго важно културно наследство на Испания, което включва бавно и мъчително убийство на живо същество - Инквизицията. Дали пък няма да я въведат отново? Mоите съболезнования към испанските граждани, за това, че биват представяни пред света като кръвожадни ненормалници. От друга страна ми е любопитно кой и какво ще рекламира по време на такова предаване? Препарати за почистване на петна от кръв? Садо-мазо параферналия? Розови чорапи за мъже ?

#4 Блуждаещ читател 07.09.2012 в 07:00:03

Каква е разликата между смъртта от ръката на тореадор на арената и от ръката на касапин в кланницата??

#5 veselavesela 07.09.2012 в 09:14:20

"Опазване на културното наследство"- пълни глупости! Жестокост и култура не се асоциират. Всичко е за пари. Дара, имате голям плюс от мен. Гледайте филма и се надявайте скоро да не се превърне в "културна" необходимост. http://www.youtube.com/watch?v=4S9a5V9ODuY

#6 imperiall 07.09.2012 в 14:35:17

В смъртта като резултат и аз не виждам разлика. Тореросите обаче, за разлика от касапите, дълго са се радвали на почит и престиж. В резултат, към общата картинка добавяме и възхитена публика, която си плаща, и вече говорим за удоволствие от видяното. Напълно противоположно чувство за повечето съвременни хора и сигурен индикатор, че става нещо извратено..

#8 post deluvian 07.09.2012 в 15:40:56

За разлика от кланицата, при коридата има някаква равнопоставеност между противниците, и двамата имаш шанс за победа, тоест заслужават еднакво уважение, защото понякога бикът успява да докопа тореадора и местата палач-жертва се сменят.

#9 Дара 07.09.2012 в 19:15:13

Не ми се връщаше в тази брутална тема , но ... В 21 век още има хора , които се радват да гледат изтезания. Бикът , преди да излезе на арената , е третиран по различни начини: очите му се намазват с вазелин, за да не вижда добре , запушват му частично ушите и ноздрите , забиват игли в гениталите му, краката му се намазват с разяждащи вещества...Няколко дни се държи на тъмно. Kогато отворят , той всъщност тича към светлината , и така да се каже да се избави от болката , които му е причинявана до този момент. Вместо избавление , идва тореадорът и продължава изтезанията . Бикът няма шанс да оцелее и да победи. той винаги бива убит. Cамо че за разлика от кланицията, преди да го убият е подложен на много болка . Впрочем , първо идват пикадорите. Нарязват врата на бика с инструменти , които завъртат, за да направят по-големи кървящи рани. После идват помощник-матадорите. Забиват стрели , подобни на хрпуни в тялото на бика. Последният матадoр идва да убие бика. Сaмото убийство е избавление след всичко причинено на животното

Новините

Най-четените