"Не можем да ви поставим личен полицай" - това ми отговориха от VII РПУ, когато сигнализирах, че очевидно организирана банда краде всяка нощ гумите на колите в столичния квартал "Младост".
Всяка сутрин през последните седмици една кола се озоваваше с купето директно на асфалта.
"Нашата полиция" обаче разполага само с една патрулка за целия "Младост" плюс Горубляне, така че въпросът е предрешен. Патрулки може да няма, но пък иначе сме рекордьори по полицаи на глава от населението.
Не искам личен полицай, но все по-сериозно се замислям искам ли да плащам за полиция, от която няма ефект.
И дали ако не плащам за нея, а си наемаме охрана пред блока, няма да излиза по-евтино.
Хиперболата не е толкова голяма, ако си дадем сметка, че през изминалата година полицията не разкри нито един от обирите на апартаментите на близки и познати. Не разкри и през предишната година, нито през още по-предишната. Дори не се направи, че ги разследва - само прие с отегчение жалбите им и толкова.
Не познавам измамен пенсионер, на когото да са върнати парите, а измамниците да са били осъдени. А почти нямам познати, чиито родители да не са пострадали. Може би повечето хора вече не подават жалби при обири и измами, защото знаят какво се случи с тези, които подадоха.
Някой да чу да са заловени алпинистите, които обраха дори високите етажи в блоковете около зала "Фестивална"? Да се намери нещо откраднато, при положение че по заложните къщи често се търгуват такива вещи? Не.
Давещите да продължават да се спасяват сами - проблемите са си изцяло техни.
Казват, че смъртта на демокрацията не идва с убийство от засада, а е бавна смърт от апатия, безразличие и неучастие. Това е, което ни дебне.
Иначе дейност от страна на полицията имаше - не може да се отрече. Но само когато ни се хвалеше, че е свършила нещо, или по-точно - че ще свърши нещо. Изпреварващите ходове винаги са най-добрите - затова преди Коледа и Нова година гражданите бяха буквално залети от съвети и заклинания как да се опазят сами. Не отивайте никъде, без да си носите скъпоценностите, или, ако ги оставяте вкъщи, заварете каса за пода. Има някакъв напредък - миналата година нещата опираха просто до поставяне на решетки.
Сега ни препоръчаха да дебнем за крадци и ако ги видим, тогава вече можем да се обаждаме, за да дойде единствената патрулка. А какво да правят онези хиляди селца, в които няма и патрулка? Да се жалват на арменския поп вероятно.
От цялата лоша литература, с която полицията засипа неблагодарните данъкоплатци преди празниците, награда заслужава съветът:
"Категорично не е разрешена употребата на огнестрелно оръжие НЕ по предназначение. ОПАСНО Е! А освен това стрелянето с тях не е нито колоритно, нито красиво, нито пък постига желания шумов ефект."
И аз точно затова не стрелях на Нова година, да помислите, че заради друго.
Дейността на МВР не се изчерпа само с идиотски съвети. Тя кипеше навсякъде, където видимо нямаше нужда от нея - лесно е да застанеш на светло, в центъра, и да спираш за проверка. Нарушителите минаха метър, както минаха и корумпираните в полицията.
На едно съдебно дело например научихме от шефа на столичния КАТ, че имало само един корумпиран катаджия и това бил подсъдимият по това дело - заснет как взема 20 лв.
И "Господари на ефира" не биха го измислили толкова смешно. Корупцията на пътя си личи ясно по арогантно каращите шофьори. Когато те изчезнат, ще разберем, че в КАТ няма корупция. Е, далече сме от тази мечта. Впрочем за всеки сгазен пешеходец ли главният прокурор трябва да се обажда лично на вътрешния министър, та да бъде арестуван шофьорът убиец?
Същото е положението с феодалите, които владеят по-малките населени места под удобния чадър на местните органи на реда и прокуратурата.
Там полиция се появява само по избори, колкото да им осигури охрана, докато броят дали електоратът се явява чинно, за да гласува за тях. Не са един и двама хората, чули: "Ти не гласува за мен, няма да получиш нищо!", когато им се е наложило да получат административна услуга от местната власт. Да не говорим за известното "първо разбойническо село" в Северозапада, в което кметът мутра редовно е на маса с местната полиция, а през останалото време тормози както намери за добре съселяните си и политическите си опоненти.
И ако срещу дребната битова престъпност няма никакъв успех, какво остава за "едрата", за мафиотската прегръдка, стегнала държавата? Въпросът е към вътрешния министър, който очевидно е директно управляван от премиера. И през 2016 г. ли МВР ще се изживява като Националния статистически институт?
И защо тогава сме в първите редици по полицаи на глава от населението - за броене на престъпниците не трябват ли само една стая хора? Още повече че с новите типови бланки за заявяване на престъпленията работата на "статистиците" ще се улесни.
Всички сме наясно, че за да има само една патрулка в "Младост", да няма жив полицай по селата и да не се разкриват почти никакви битови престъпления, причината не е в редовите полицаи, а "горе", където ги управляват. Там се вземат тези безумни решения. Затова, като ще започва реформа в сектора, е хубаво да бъде подхваната от най-високите етажи. Едва тогава може да се премине към редовите полицаи.
И колкото да ни уверява премиерът, че избирал сигурността пред всичко останало, ясно е, че няма предвид нашата сигурност, а своята.
Безкраен контрол върху гражданите и бизнеса и нулева защита от престъпления - това са видимите резултати от прехваления му ред, който уж цари навсякъде в държавата. Така е в авторитарните държави, каквато е и България. Затова - честита Новата 1975 година! И тогава се строеше социализъм и за престъпност нищо не се чуваше, защото тя се беше настанила по високите етажи.
* Текстът е публикуван във в. "Сега".