Когато преди четири години Гленда Фрос си наема домашна помощница, тя забелязва две неща - блестящите от чистота плотове в дома й и фактът, че усеща значителен спад в броя на споровете, които води със съпруга си на тема домакинска работа.
Фрос е 39-годишна ИТ специалистка от Южен Стокхолм, която не понася безпорядъка и държи домът й да блести от чистота непрекъснато. Мъжът й обаче далеч не е толкова педантичен и по нейни думи често пренебрегва мръсотията.
Гленда описва домакинския труд като поделен по равно в семейството, но все пак признава, че накрая тя върши малко повече работа от съпруга си.
Откакто наема помощница, която идва веднъж седмично за по пет часа, тя се чувства далеч по-спокойна.
Вместо да се притеснява, че за пореден път трябва да мине с парцала всяко кътче от къщата си, тя си казва, че чистачката идва на по-следващия ден и толкова. Междувременно двойката успява да прекарва и далеч повече време в занимания с децата си.
Редица изследвания показват, че дори и в най-егалитарните държави жените прекарват повече време в домакинска работа в сравнение с мъжете. Швеция може и да води в индекса за полово равенство в Европа, но и там положението е сходно. В страната например 74 на сто от жените казват, че вършат домакински труд или готвят поне един час дневно, докато процентът при мъжете е 56. Средните цифри за Европа са 79 на сто срещу 34 на сто.
За Гленда Фрос наемането на домашна помощница е възможно благодарение на държавна субсидия, при която държавата плаща половината от сметката за поддръжка на домакинството.
В списъка попадат услуги като чистене, пране и гладене, а лимитът е до около 5000 евро годишно. Така услугите на домашните помощници стават далеч по-достъпни за обикновените шведи.
През февруари Шведската национална агенция за одити пусна първия си подробен преглед на ситуацията, който обхваща периода от 2007 г. до днес. Данните сочат, че семействата, които използват субсидията, успяват да спестят над 2000 евро годишно от разходи по домакинството.
Друго изследване, проведено от Университета в Стокхолм, показва, че омъжените жени, които работят на пълен работен ден и които са наели домашни помощници, прекарват до 60 на сто повече време в професионални занимания, което означава, че държавната помощ за наемане на чистачки може да спомогне за намаляването на разликата в заплащането на двата пола.
В Белгия успешно е изпробван подобен механизъм с ваучери за домакинска помощ и там резултатите са сходни - жените, които са били облекчени от задълженията си у дома, са дали завишени показатели на работното си място.
Защитниците на шведската стратегия за държавни субсидии за домашни помощници казват, че този ход не само помага на семействата да прекарват повече време с децата си или в трудовите си задължения, но и елиминира черния пазар на подобен труд, където често парите се дават "на ръка" и така не подлежат на данъчно облагане.
Проучване на шведската трудова организация "Алмеда" показва, че новата програма е създала над 13 хил. нови работни места за хора, които преди това са били безработни или са били в сивия сектор на трудовия пазар. Те смятат, че това е абсолютен пример за успех в социалните политики, при които от една страна се създават повече работни места, а от друга шведите се възползват от по-евтини домашни помощници.
Освен това се наблюдава рязък спад в недекларираните доходи от подобна дейност и доходите в държавната хазна са скочили с 53 млн. евро. Статистиката, че при популация от малко над 10 млн. души почти 1 млн. са се възползвали от държавната програма, също е доказателство за успеха на мерките.
Шведската национална агенция за одити регистрира и положителен ефект за работниците от чуждестранен произход.
Независимо дали работят за компании, които предоставят домакински услуги, или са на свободна практика, заетите в този сектор се възползват от всички предимства, които силно социалната система на Швеция им предлага, за разлика от тези, които получават парите си "на ръка". Това означава не само достъп до разнообразни социални придобивки, но и по-високо пенсионно осигуряване.
Така жени като Гленда Фрос чувстват, че докато се възползват от домакинска помощ, която ги облекчава, в същото време те самите помагат на домашните си помощници, като им осигуряват по-добър живот в редица отношения.
Въпреки доказаните позитивни ефекти от тази програма за държавни субсидии, тя обаче продължава да бъде обект на разгорещени публични дебати. Критиците на тези мерки посочват, че от тях се възползват предимно семейства с високи доходи, докато фамилиите с ниски доходи и самотните родители по-рядко успяват да се включат в програмата.
Това е социализъм за богати и мързеливи хора, категоричен е Нико Павасович, инженер от Стокхолм.
32-годишният мъж наскоро е заживял заедно с приятелката си и е твърдо убеден, че върши малко повече домакинска работа от нея. Освен това той смята, че ако имате нужда от държавна помощ, за да може някой да ви изчисти къщата, може би сте си взели твърде голям дом и сте се надценили.
Нико допълва и че домакинските задължения са неизменна част от семейния живот. Той е израснал в Западна Швеция в семейство на двама родители на пълен работен ден. Въпреки това всяка събота майка му го е будила с палачинки, преди да го накара да се включи в домашното почистване.
Павасович вярва, че парите на данъкоплатците могат да бъдат оползотворени по далеч по-разумни начини като повече помощ за възрастни хора или за такива, които са хронично болни.
За 34-годишната Солвита Габрюна работата като чистачка е ключ към достъпа до социални блага като безплатното образование за децата й и качественото държавно здравеопазване. Тя обаче се чувства леко неудобно, че доходите й идват от парите на други данъкоплатци.
Габрюна смята, че повечето от клиентите й биха могли да си позволят домашна помощница и без държавни субсидии.
Други критици посочват, че наемането на домакинска помощ не помага за половото равенство, защото повечето заети в областта са жени, което от своя страна насърчава традиционното и консервативно разделение на труда на "мъжки" и "женски" задължения.
Според тях жените, които поверяват домакинската работа на специално наети за целта хора, спомагат за запазването на статуквото в един трудов пазар, измислен от мъже, и така запазват половите стереотипи.
Други оспорват тези твърдения като посочват, че трябва да бъдат вложени повече усилия в това да се докаже, че домакинския труд е като всеки друг труд.
Те посочват, че критиките, че някой е наел чистачка, вместо сам да се захване с почистването, е като критиките, че същият човек е решил да поръча пица, вместо сам да върти блатове и да пече с часове.
Пример е и че неща като ремонтните дейности отдавна се ползват със субсидии в Швеция.
Колкото до Гленда - тя просто е доволна, че има повече време за разходки със семейството и хобита, а досадните спорове за чистотата в дома й са минало. Сега знае, че в деня, в който ще идва нейната чистачка, може просто да събере нещата за пикник и да излезе с мъжа си и децата.
А в страна като Швеция, в която хората имат почти съвършен баланс между работа и личен живот, това е един от най-силните аргументи в подкрепа на програмата за субсидии.