През 2018 г. Алекс Минасян се врязва с бус в тълпа в Торонто и убива десет души.
Ужасяващият случай прави известен термина "инсел" - мъж, който е сам, но не по собствено желание. Оттогава насам битува схващането, че явлението засяга само мъже, докато 2022 г. не е обявена за "Годината на фемселите".
Една огромна интернет общност от самотни жени, които се идентифицират като женската версия на инсел, излиза наяве и оттогава насам набъбва още повече на брой.
Фемселите опровергават мита, че като жени винаги могат да си набавят мъжко внимание и секс, независимо от външния им вид.
Това обяснява Хана Рей Евънс, магистър по психология и криминология към Университета в Алабама.
В периода от май 2021 г. до май 2023 г. Евънс обикаля интернет форуми, в които цели отдели са посветени на фемселите и техния живот, и се опитва да анализира тези потребителки и мотивите им да се самоопределят като "фемсел".
Изводът в доклада ѝ е категоричен - в основата на поведението им стои някакъв вид сексуална фрустрация, най-често под формата на незадоволени сексуални желания и трудности при намирането на партньор.
Друга ключова констатация от труда на Евънс обаче е, че ситуацията с фемселите далеч не е толкова проста. В коментарите им обикновено са оплетени вижданията им за половото неравенство, модерните стандарти за красота, обществените очаквания към жените и куп други фактори.
Както личи от мненията им онлайн, най-често фемселите свързват властта в обществото с женската красота.
"Стейситата [така фемселите наричат красивите жени] знаят, че са секси, и знаят, че това им носи власт и пари. Така че те искат да увеличат максимално силата и влиянието си", гласи един от коментарите.
Друга потребителка добавя, че "не става въпрос за красотата като обективно понятие, а за привилегиите, които тя носи". Повечето фемсели са убедени, че красивите жени са привилегировани и злоупотребяват с тази си привилегия.
В Reddit има цял субредит, наречен "Truefemcels", в който немалко потребителки открито заявяват, че са грозни и мъжете не ги харесват. В същото време те обвиняват мъжете, че са повърхностни, и обществото, което поставя на пиедестал външния вид.
Фемселите обаче до голяма степен отхвърлят и съвременния феминизъм и постулатите му.
what's your excuse, femcel? pic.twitter.com/bY3MYINqhD
— Askeladden 🚬 (@Askeladdcel) February 14, 2024
Много от тях смятат, че призивите за body positivity са лицемерни и че жените с по-неугледен външен вид няма как да са равни с красавиците.
Някои фемсели дори отхвърлят агресивно съвети за красота от други жени, защото смятат, че те имат интерес конкуренцията им да си остане грозна. Други, както обяснява Евънс, пък се впускат във водовъртеж от пластични операции в опит да променят вида си.
Част от фемселите показват оптимизъм, че обществото ще промени възгледите си за жените и красотата им, докато една друга потребителка заявява, че ще "лежи в леглото си и така ще си изгние".
Фиона Уард - редактор от британския Glamour - обаче е убедена, че всяка жена е имала период в живота си, в който се е усещала като фемсел. В свое есе за списанието тя посочва, че фемселите си имат любими книги, филми, музика и естетика, както всяка друга онлайн клика.
"Това е просто поредният начин младите жени да изразят начина, по който се чувстват", категорична е Уард.
Има бивши фемсели, които потвърждават тези думи. Евънс разговаря с няколко жени, които заявяват, че вече са оставили фемсел ерата си зад гърба и се чувстват самоуверени.
Сами или с помощта на терапевт те преодоляват неувереността си около външния вид и спират да търсят оценката на околните. Има и такива, които дори вече имат половинки в живота си и здравословен сексуален живот.
"Повечето от нас израснахме наистина, наистина грозни и се разкрасихме чак след пубертета, това е", казва пред Евънс жена, която се представя като Анна.
"Сега съм просто млада жена, която прави каквото по дяволите си поиска", обобщава Анна.