Напоследък интернет е голям и опасности дебнат отвсякъде, дори и в наше село. Хакерски атаки не пожалиха дори президентските избори във Франция, какво остава за по-незначителни за световния мир държави. Отвсякъде ни залива информацията, че кибервойните вече надминават конвенционалните бойни действия и че Тръмп няма да нападне Северна Корея, а ще хакне туитъра на Ким Чен Ун. Ако последният се регистрира в Туитър, разбира се.
В личен план българинът няма как да не се почувства заплашен, тъй като основно занимание му е да се чувства заплашен от нещо (евреи, илюминати, рептили, кемтрейлси, бежанци, турци и т.н.). Положението стана особено тревожно, без да се налага тотално неразбираемата техническа проверка на сирените, откакто сме застрашени от най-модерния компютърен (крипто) вирус, наречен WannaCry. Съвременната чума беше преведена на български като ИскаПлаче от четиригодишния син на Иван Петров, който вече е тръгнал „на алианс". Фейсбук бързичко отговори лаконично с НедейРева, но това е друга тема.
Ето няколко простички, лесни и изпитани технически начина да не сме идиоти в необятните дебри на нета и да не се излагаме пред чужденците (за последното не гарантираме!)...
Първо и най-важно - не цъкайте с мишката напосоки. Всички знаем как от много иначе приятни сайтове мигат, светят, местят се и се натрапват „прозорчета", които ти обещават милиони в евро, долари и индийски рупии, както и смартфони, лаптопи, таблети, phablet-и и други несметни блага.
Няма да получите нищо от обещаното в банерите, но за сметка на това най-безобидното, което може да получите, е отварянето на поне още пет реклами за крем срещу хемороиди, залагания за световното по стрелба с лък и как Джон се е излекувал от рак и за това лекарите го мразят. Ако пък се намирате в по-пикантната част на интернет, която е забранена за лица под 18, не се поддавайте на илюзията, че близо от вас гъмжи от свободни жени и мъже, които си умират да се запознаят с вас. Просто недейте.
Когато отворите имейла си, също проявете нужната доза мнителност, характерна за нашите ширини.
Не се доверявайте на арабски и африкански принцове, които искат да споделят милиардите си с вас. Не е необходимо да им отговаряте, че не ви трябват скапаните им милиарди и че парите променят човека до неузнаваемост. Както и че си купувате билети от Националната лотария. Последното не го казвайте на никого всъщност. Изтрийте спама да тънете в разкош до края на живота си и продължете напред без допълнителни заплахи. Подхождайте със съмнение и към писма, които изглеждат от уж надеждни източници, но правописът им е като на третокласник. В PayPal едва ли ще наемат толкова неграмотен служител.
В този ред на мисли, не отваряйте файлове, чиито имена изглеждат все едно котката се е разходила по клавиатурата, а изпращачът им е Британи Джонсън, каквато категорично не познавате, а и не е от вашия випуск.
В противен случай може бързичко да се простите с доста ценна информация, филми и музика, както и с папките тип „Morenceeee 2016", "Svadba Jorkata" и тем подобни. Освен загубените снимки по хавайки, с Мохито или с жартиера на булката най-вероятно ще се наложи да изразходите и съвсем реални пари по възстановяването на файловете, които съдържат истински ценна и невъзвращаема информация. Най-напредничавите хакери ще искат да им платите в непроследимите bitcoin, каквито едва ли имате.
И последно, но не по-важност - не забравяйте, че всичко е в задклавиатурното устройство.
Не се поддавайте както на оферти за милиарди долари с един клик, така и на слуховете, че Русия или САЩ владеят света благодарение на пропагандата през интернетА, промиват ви мозъците, зомбират ви нарочно и ви правят верни роби на Матрицата. И, молим ви, стократно ви молим, не препращайте съобщенията тип „Ако не препратиш това на 100 човека, кучето ти ще умре..."!