Ти си мислиш, че ги убиваш - те се множат. В обществен план той се трансформира така: ти си мислиш, че ги осмиваш - те стават „супергерои".
Динко от Ямбол отначало беше нелеп и смешен, след това стана сериозна тема за анализи, накрая си намери защитници и зашумя за постоянно в публичната среда, за да финишира в очерк на британската обществена медия BBC.
Ако старателно сте избягвали медийните изяви на ловеца на бежанци, защото по никакъв начин не се асоциирате с неговите ксенофобски възгледи и метода „с ей тия две голи ръце", днес вече нямате избор - Динко Вълев е международно известен, институционализиран като „голямата работа" и въдворен в Залата на славата.
Пак се изложихме пред чужденците.
Не кой да е, а BBC представя мускулестия „супергерой" с бръсната глава, татуиран кръст и яхнал АТВ от граничния край на Европа. Вероятно се питате: Толкова ли не намериха някой по-различен българин? Ами кой друг?
Само едно име се върти наоколо в последните седмици - а национални телевизии дори са му предлагали "хонорар", за да грейне в техния ефир..
Динко Вълев напълно пасва в клишето за "най-бедната и корумпирана държава в ЕС" - той е първичен, самоуверен, предубеден и вярва, че „отвратителните и лоши" бежанци искат да убиват българите.
Динковци със сигурност има и в Австрия, и във Франция, и другаде, но вероятно не са толкова напомпани медийно, че да стигнат до BBC, които не спестяват и по-голямата (по-неприятната) картинка.
Динко е още един повод британците да напомнят за насилието по разградената граница, за негативното и стереотипно отразяване на темата за бежанците, за Божидар Димитров, който иска да покръства новопристигналите, за кмета на Тополовград, който предлага армията да въоръжи местни патрули от доброволци, за корупцията, бедността....
Динко е идеално попадение във вътрешнополитическия дебат във Великобритания за оставане или напускане на ЕС. И е още един „Не" аргумент.
Така един обикновен жител на Ямбол получи непропорционално дори на мускулната си маса влияние. Всичко това нямаше да се случи, ако Динко си беше оставал във Facebook и ефектът от неговото съществуване не беше пресилен до въпрос от национално значение.
Принципът на хлебарката.