Светът се бори срещу неравенството на жените, държави налагат квоти за ръководни позиции, но в България двата пола си живеят повече или по-малко доволно в един по-патриархален модел.
Разкрива го отговорът на въпроса как хората в големите градове прекарват (или биха искали) свободното си време - нещо като карта на удоволствието. Докато жените се вихрят с тенджерите и тиганите в кухнята - и това им харесва, то мъжете са по-склонни да излизат навън и да се срещат с приятели на по бира. Този резултат от проучване на GFK и Amstel показва голямото, естествено разминаване, която се шири между половете у нас.
Изследването е проведено сред 600 души между 25 и 50 години в София, Варна, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Плевен и Русе.
Проучването показва, че докато жените биха искали да четат книги, мъжете предпочитат да се наслаждават на деня си навън.
Докато жените „готвят и споделят храната си", то мъжете са на по питие или вечеря с приятели. Докато жените искат да посещават по-често спа и масажи, мъжете искат повече време за спорт и приятели.
Добре прекарано време
Изследването е проведено през март 2015 година и търси дефиницията на това как хората разбират „добре прекарано време". Отговорите показват, че за жените добре прекарано време е удобното настаняване в стереотипа на жената домакиня, която готви вкъщи (61 процента от жените) - при това, няма големи разминавания между стереотипите на жените от различните поколения.
Интересното е, че това са отговорите на хората от градове с население над 100 000 души, т.е. места с повече възможности за забавление и по-висок стандарт на живот.
В такъв случай би било интересно да се разбере и дали има разлика между възприятията на жените и мъжете в по-малките населени места по отношение на прекарване на свободното време. Вероятно там образът на домакинята би се проявил още по-ярко.
Според отговорите на хората от големите градове, това е прекарано с близки приятели и семейството. И това е от малкото общи и категорични резултати, които обединяват желанията на жените и мъжете.
Други интересни резултати
Изследването всъщност дава една доста пълна картина на това как живее човекът в големия град в България. Един от най-важните изводи от изследването e, че за близо 85% от хората личните срещи остават приоритет в ежедневието им и общуването в интернет не е изместило нуждата от живия контакт.
"Интересно е и как за българите е по-важно да имат свободно време, отколкото да градят кариера", каза при представяне на резултатите Валентина Йенсен, бранд мениджър Amstel в „Загорка" АД.
Извън това, което обикновено правят хората в България, 35% от мъжете искат да „наливат" повече време в събирания със семейство и приятели вкъщи, готвейки и споделяйки храната си с тях. Не е изненада, че само 13% от жените изпитват нужда от повече време за този тип преживявания. Те биха предпочели вместо това да спортуват или да участват в доброволчески дейности.