Този текст беше изпратен на редакционния ни имейл от наш читател, който иска да предложи един по-различен поглед към българското и гръцкото летуване.
Заглавието е на Webcafe.bg
* * *
Скъпи летуващи приятели,
Започвам това писмо с уговорката, че съм съгласен с повечето, ако не и с всички истини за нашето бедно "Бетономорие", които нон-стоп се въртят по медиите. Много ме боли за презастрояването и безогледната експлоатация на красивата ни черноморска ивица.
Като човек, израсъл на морето, не приемам унищожаването на малките китни градчета, където бабите ни даваха квартири на едни и същи семейства всяко лято, и превръщането на същите тези градчета в подобия на "Люлин" и "Младост".
Помня много добре как изглеждаха морето и плажът тогава, видях с очите си как мутрите заграбиха и разрушиха каквото можаха. Бях свидетел как сложиха такса "Вход" н аплажа и късаха билетчета, за Бога! (Дивите мутренски времена, средата на 90-те...)
В крайна сметка и аз като много други българи гласувам с краката си и отивам на море в Гърция... Но...
Нека погледнем и някои факти, които са мои лични наблюдения и които открито контрастират с налаганата от масмедиите картина. Ще сравня почивка на море в България (Поморие) и в Гърция (къмпинг до с. Каламици, добре известен на много българи).
Всичко по-долу е от личен опит, придобит през юни-юли 2019 г. В никакъв случай не претендирам за обективност и изчерпателност.
1. Пътуване
И до Поморие, и до Каламици магистралата има хубави и лоши участъци, но нашата стига почти до Поморие, докато гръцката е до Солун. После е път.
2. Опашката на "Кулата"
Или "Аууу, колко страшно". Тръгваме в най-неподходящия ден - петък. Подплашени от несекващите репортажи по говорещата кутия, решаваме да тръгнем в 4 сутринта и да се заредим с търпение, студени безалкохолни и филми за деца и възрастни, които да гледаме, докато чакаме часове на границата.
Разбира се, тръгването в 4 не ни се удава, тръгваме в 7 без нещо, примирени с пропиления ден. В 10 без нещо стигаме границата. О, чудо! Няма НИТО ЕДНА кола пред мен. Директно ме канят на проверка на една гише и минавам за 20 секунди (две деца и двама родители, паспорти и лични карти).
3. Настаняване
В къмпинга ни настаняват срещу 90 евро или около 175 лева. На ден за семейство с две деца. Минимумът от нощувки е 8. За тази цена получаваме мизерна дървена мобилна къща, която разбира се няма нищо общо със снимките от сайта.
Мръсотията е безподобна. Ремонт не е правен с години, всичко е вехто и захабено, само климатикът е нов. Вратите не се затварят, в стаята на децата вместо обещаното двуетажно легло има две легла и липса на възможност да се мине покрай тях.
В Поморие за тази сума може да се наеме апартамент с две спални, две бани, всекидневна и оборудвана кухня или студио с всекидневна и спалня (90 лв. и 75 лв.). И в Гърция, и в България сте на 50 метра от плажа.
4. Паркиране
На къмпинга паркирате вътре до колибата. В Поморие паркирате на безплатен обществен паркинг до хотела.
5. Плажуване
Наистина на много места в Гърция шезлонгите са безплатни срещу едно фрапе за 2 евро за четири човека за цял ден, но тук специално не е така. Плаща се 1,5 евро на човек за чадър и шезлонг. Шезлонгите обаче са към заведение, откъдето сервитьорките настоятелно те подканят да си поръчаш (3 пъти за 10 мин.).
Наливна бира в пластмасова чашка - 4 евро. Кафе и минерална вода - 3 евро и т.н. Разбира се не можеш да си носиш собствена бира и храна. Пясъкът е мръсен и едър, неприятен за стъпване без чехли.
В Поморие цената на чадър и шезлонг е около 20 лв. Не знам точната цена, защото освен чадъри на концесионера, има и плажни заведения, където едно сепаренце - шатра с мека мебел за 6-8 човека - си е безплатно като се поръчаш съответния брой кафета (както направихме ние). Девет човека цял ден и техните кафета и безалкохолни - 40 лв (5 бири по гръцки).
6. Морето
Нашето море е пренаселено с хора и техните отходни продукти - факт! Това в комбинацията с ниска соленост и висока температура на водата, води до превръщането на морето през юли и август в първичен бульон, от който може и нов живот да се пръкне.
Огромната плажна ивица на Гърция и по-високата соленост на Средиземно море значително намаляват този процес. Но въпреки това на доста места, където сме били в континентална и островна Гърция, вечерният бриз също обръща солидно количество боклук и не става за къпане.
7. Храна
Още един път като прочета, че в Гърция е по-евтино от България, ще реша, че има тайна част от Гърция, неизвестна само на мен! Къде ходят тези хора, къде ходя аз? Колкото пъти съм ходил в Гърция през последните години, съм разбрал едно - цените са като у нас, но в ЕВРО (т.е. двойни, за неразбралите).
В Гърция семейство с две деца за скромна вечеря с три основни и две салати и две-три бири ще плати 55-60 евро (110-120 лв.).
В Поморие девет възрастни и две деца с ядене и пиене като за празнична черпня - 150-170 лв. И двете заведения са на плажа. Храната е хубава и на двете места, рибата е прясна. Нито в България, нито в Гърция дават безплатно хляб, чешмяна вода и дребен десерт при по-голяма сметка. А в Гърция даваха едно време...
8. Отношение на персонала
В Гърция отношението е нормално и любезно. В България се виждат две неща - липсата на персонал (повечето хора са наистина хванати от кол и въже и от немай-къде) и отношението "ден година храни, къде ще ходят, пак при нас ще се върнат".
Заключение - не съм патриотар и не ви призовавам да "изберете българското", нито съм нихилист, въпреки че гласувам с парите си за Гърция. Старая се да гледам реално на нещата, и това старание ме подтикна да напиша това писмо от морето.
Поздрави от Каламици!
Д-р Милен Димитров