А вие защо не давате пари за Амазония, а?!

"За Нотр дам давате милиони и милиарди евра, а за Амазония и Сибир, където горят огромни масиви гори - не!" Гневни картинки и разочаровани статуси изпълват социалните мрежи вече няколко дни.

Забавно е как хора, които нито са дали пари за Нотр Дам, а едва ли ще дадат за Сибир и горите на Амазония, надават вой за огромната несправедливост на западното общество.

Разбира се, проучването на темата, както обикновено, е на обичайното си ниво - никакво или почти никакво. Като например информацията, че вече беше отправяно предложение за международна помощ заради пожарите в Сибир, която беше отхвърлена от Кремъл, сякаш не е достигнала до възмутените във  Facebook.

Или пък, че съществува фонд за опазването на тропическите гори, в който всяка година страни като Норвегия и Германия влагат милиони евро. Но през последните седмици спряха, защото самото правителство на Бразилия отказва да признае, че там има проблем с обезлесяването или с огромните горски пожари.

Междувременно екологични организации като WWF и Green Peace имат сметки за набиране на дарения за различни екологични каузи, включително за Сибир и Амазония. И всеки, който има желание да застане зад тези каузи, може да го направи.

Иначе казано - не е въпрос на пари, въпрос на действия е, въпрос на признаване, че съществува проблем, по който трябва да се работи.

В Бразилия президентът Жаир Болсонаро вижда Амазония като едно голямо неизползвано пространство, което може да служи за дърводобив, земеделска земя или да създава на мини за полезни изкопаеми. Той не вижда огромни гори, които помагат за прочистването на въздуха, а възможности за правене на бизнес.

Единствената причина да се съгласи да положи някакви действителни усилия за справяне с тази криза (защото реално само така може да се опише ситуацията в региона на Амазония в момента) е натиск от европейски държави, които извиват ръцете на бразилския президент с търговски договори.

В Сибир местните власти тотално подцениха пожарите, защото всяка година има такива, и гасенето им ще струва твърде много на местните бюджети. Проблемът се пренебрегваше достатъчно дълго, за да може да стане наистина сериозен, просто защото разни хора там не искаха да признаят, че всъщност са сбъркали с преценката си.

Така че не, не са проблемът парите - събирани или давани от фондове и държави. Проблем са подценяването на случващото се, некадърните държавници и преследването на лични интереси.

Колкото до гневните мемета, картинки и статуси от типа на "защо за това, а не за другото", тук се връщаме към добре познатата мантра "да се ядосаме заради самото ядосване". Жалко само за горите, които не се гасят с лайкове...

А след няколко дни ще дойде просто следващата тема.

Новините

Най-четените