Стабилитито на фасилитито

Меглена Кунева даде интервю за предаването Hardtalk на BBC. И настъпи британска мина.

Така с две думи можем да обобщим близо трийсетминутния разпит на Кунева, проведен от журналиста Стивън Сакър, който не просто беше изключително подготвен за разговора, но и не се притесняваше да зададе своите въпроси и да реагира подобаващо, когато отговорът не го удоволетвори.

Или когато открие противоречие. А противоречия в тезите на Меглена Кунева - бол.

Подкрепя ли България споразумението с Турция? YES. Строи ли България ограда по границата с Турция? YES. Подкрепя ли България квотите за бежанци? YES. Съгласна ли е България с Вишеградската четворка? YES.

Очевидно българските политици не са научили един много важен урок. В Париж, Берлин и Лондон българското "ние сме съгласни с всички" не върви. Няма как да подкрепяш и Меркел, и Орбан за бежанците.

Няма как да искаш безвизово пътуване за турски граждани и да се хвалиш с добросъседски отношения - и да строиш ограда по границата. Да подкрепяш квотите за бежанци, но да си приел само двама души.

Няма как премиерът да говори, че бежанците всяват страх, защото са мюсюлмани, но пък ти да кажеш, че си "happy" със своите.

Колкото и пъти да споменеш "солидарити" и "стабилити", това не впечатлява нито журналистите в BBC, нито техните зрители.

Както и да замаскираш източноевропейският акцент, не можеш да убедиш никого, че убитият не е убит, а пострадал при инцидент.

Нито че оградата не е граница, а "фасилити". Още по-малко, че България била единствената европейска страна, която граничи с Турция.

Впрочем хубаво е министърът на образованието да припомни на вицепремиера по европейските въпроси няколко урока по география.

Да, Меглена Кунева не е виновна, че премиерът Борисов е казал въпросната реплика, нито за позицията на БПЦ, нито за инцидентите по границата, още по-малко за това, че само двама са настанените в България бежанци по системата с квотите.

Няма вина, че България е една непривлекателна страна за бежанците.

Но е факт, че нито един от аргументите ѝ не прозвуча убедително просто защото няма навика да отговаря на ясно и категорично зададени въпроси. Последното важи за всички останали български политици.

Личеше си изненадата ѝ, че водещият е запознат в детайли с инцидентите по българо-турската граница, изказванията на премиера пред българските медии и дори с обстоятелствата, при които бе избрана за министър на образованието. Което пък е леко странно. Самата тя в интервюто заяви, че живеем във време, когато благодарение на интернет българите научават бързо какво се случва в Кьолн. Очевидно е обратното също да е вярно.

Отговорите "това не може да е вярно" и "министерството предполагам води разследване" могат да минат само в България.

Цялата българска клетост ("Съгласихме се за квотите, приемете ни в Шенген") не е способна да предизвика нищо повече от снизходителна усмивка. Соченето на останалите с пръст в стил "А вие защо биете негрите" ("Инциденти с мигранти стават също в Унгария, Австрия, Македония...") би могло да помогне единствено за това госпожа Кунева да звучи нелепо. А тя звучеше именно така.

Въпреки богатия речник от добре заучени, но нищо неказващи термини, усвоени през престоя ѝ в Брюксел.

Изслушах няколко пъти интервюто, но не можах да разбера каква е позицията на България за бежанците. Стана ясно само, че сме готови за Шенген и почти готови за еврото. Въпрос от изключителен интерес за английската публика... Може би за това водещият припомни в края на интервюто, че са в Лондон. Преди да зададе ключов въпрос.

А какво мисли госпожа Кунева за оставането на Великобритания в ЕС и защо?

Защото харесва дипломацията им и идеята за единен пазар.

One Direction и Манчестър Юнайтед са също толкова очевиден отговор.

Важното е да има "стабилити" в позицията на страната ни. А тя е, че сме съгласни с всички и каквото и да се случи, винаги сме от правилната страна на стената. Всъщност не се казва стена, а "фасилити".

#2 pixie 10.03.2016 в 21:56:47

Сега разбрахте ли и стабилитито в образованието какво ще е? Ами същото като на фасилитито.

#3 Dox 10.03.2016 в 23:01:38

А бе не ви ли се струва, че тая е само фосилити?

#4 Дракон с кисело зеле 11.03.2016 в 00:36:48

Но е факт, че нито един от аргументите ѝ не прозвуча убедително просто защото няма навика да отговаря на ясно и категорично зададени въпроси. --- И защото не говори английски достатъчно добре, между другото, заради което спрях да слушам интервюто съвсем в началото. Много ясно, че този ще я размаже, при положение, че разговорът е на родния му език, а тя едва успява да върже изречение и говори с ужасно силен акцент. Друг е въпросът, че поведението му, поне до там, до където слушах, хич не ми хареса.

#5 conscience 11.03.2016 в 06:30:43

Те англичаните обичат да се гаврят с българчета. Спомням си един друг дето прави разследване за едни фалшиви паспорти..

#7 ofliuh 11.03.2016 в 11:02:15

И в тази статия ще го кажа: Радвам се, че Кунева е била на това интервю.. и не защото и симпатизирам на позицията като политик или я харесвам като човек. Просто поне е минала школовка за поведение и ораторство. Кой политик от 240те представители щеше да представи външната ни политика без да изпадне в безкрайно ъъъкане и щеше поне да се опита да обори доводите на репортера. Представете си само позицията на държавта ни можеше да е в устата на някое изкуфяло старче или Волен или Боко. Как смятате, че щеше да протече тогава разговора... ако въобще щеше да се случи такъв.. "фърст пар гут, секънд парт нот со гут"... "съм таймс уин съмтаймс люн". най - вероятно отговорите щяха да са тотално извън орбита без връзка с действителния свят...

#8 14 11.03.2016 в 12:47:54

Сакън, не ща България да привлекателна за бежанците.

#9 strawsPulledAtRandom 11.03.2016 в 15:23:44

"...Както и да замаскираш източноевропейският акцент, не можеш да убедиш никого, че убитият не е убит, а пострадал при инцидент..." Ако рокошет в мост е убийство, то ти си академик по граматика. Тъй като може и да не се усетиш - източноевропейскияТ. Заяждам се, защото истински ме дразни глупотевината и слагачеството ти за това "убийство".

#11 boris 11.03.2016 в 16:29:50

А по време на дебатите за нов министър имаше толкова хубава идея да изберат Гери-Никол...Жалко, че не стана

#13 Marin 11.03.2016 в 20:06:53

Учудвам се, че има коментиращи които харесват нищонеказването на Кунева. Тя има способността да говори 5 минути и нищо да не каже по същество. И тези коментатори ( ако са платени да ме извинят) харесват изказа й. Учудващо!

#14 Dox 11.03.2016 в 22:01:47

Не. Не, другари. Не сте прави. Тая може не 5, не 25, а 135 минути да плямпа, без да каже нищо по същество. Е това ако не е умение, майсторлък, занаят, изкуство - здраве му кажи. За това, другари, какво говори тая и как го говори е без значение. Значение има дългосрочната вреда, която тая нанесе на България със спирането на двата енергоблока на АЕЦ-а, с абсолютно идиотските условия за България като производствени квоти и др., с които се съгласи /"Йес" е май единствената дума, която съзнава добре/, само и само да отчете дейност със затворени глави при присъединяването ни в ЕС. Тая, другари, отдавна трябваше да бъде оставена да си плямпа, но не в Парламента, правителството, или медиите, а ..... в затвора.

#15 Федър 12.03.2016 в 01:48:19

Eто как се прави: https://player.fm/series/hardtalk/foreign-minister-hungary-pter-szijjrt Същият нагъл английски сашодиковец, само че този път си намери майстора, в лицето на унгарския външен министър. Англето беше брутално поставено на мястото му.

#16 trigger 12.03.2016 в 13:52:27

@Федър Да, за разлика от г-жа Кунева, човекът знае английски. Потресаващо е обаче как министърът на образованието не знае, че Гърция също е EU страна, и също граничи с Турция. Освен че английският й е на ниво В1.

#17 pixie 12.03.2016 в 14:31:24

Друг е въпросът, че Кунева, като вицепремиер на България, би могла да се закучи и да заяви, че ще говори на родния си език, а ВВС да си намерят преводач да се поти и да се оправят както искат. Не вярвам да няма това право. Техният вице, ако бъде интервюиран от БНТ дали ще говори на български, а? Не защитавам Кунева, не я уважавам, но просто предлагам друга гледна точка.

#18 Федър 12.03.2016 в 23:26:22

trigger | 12.03.201613:52 @Федър Да, за разлика от г-жа Кунева, човекът знае английски. Потресаващо е обаче как министърът на образованието не знае, че Гърция също е EU страна, и също граничи с Турция. Освен че английският й е на ниво В1. Смее се ---------- Абе, човек, английският й е най-малкият проблем. Ако ще да беше на чист български интервюто, разлика нямаше да има. Кунева е просто затънала до шия в клишета и празнословия. Обаче е хубаво всички, които хвалят английския наглец, да изгледат унгарският външен министър как го навря в кучи гъз.

#19 trigger 13.03.2016 в 01:45:51

@Федър Да, аз имах предвид точно унгарския министър, когато казах, че знае английски. Разбира се, не коментирам изобщо смисъла на казаното от г-жа Кунева, в интервюто, защото просто нямаше такъв. Но е добре, когато човек заема пост като нейния, и е канен на подобни интервюта, да може да се изразява адекватно на английски. Естествено и клишетата и бяха в повече, но това е разбираемо, тъй като позициите, на които бива назначена, вкл. и предишната, са извън нейната компетентност. Прави впечатление също и махленския й тон, който поддържаше. Унгарският министър е в класи над нея, но това сигурно се дължи на това, че е компетентен и е израснал отвъд "границата на бозата" (както се изразява един познат, че тя се простирала от балканите до унгарската граница). Това в кръга на шегата, разбира се.

Новините

Най-четените