Девет женски опорни точки за връщане на българската казарма

Може и да ви е минало покрай ушите, ама покрай моите - не. В четвъртък тази седмица лекинка казармена информация отново се промуши деликатно из няколко медии, но така или иначе не беше масово отразена.

Този път вопълът не е точно да се вкара буйната и разлигавена момчешка маса на възраст между 18 и 28 години под шинел, а те да бъдат привлечени сами да кандидатстват за обявени 486 войнишки длъжности в Сухопътни войски, където явно положението с наличния състав е най-трагично.

Министерство на отбраната, което обявява конкурс за въпросните позиции, все пак се опитва да запази честта на пагона, като ще подлага кандидат бойците на два теста.

Единият, разбираемо, е по физическа подготовка и включва лицеви опори, коремни преси и тичане.

Другият е т.нар. тест за обща култура. Ако и на вас словосъчетанието „тест за обща култура" и понятието „казарма" ви се блъскат, съжалявам - самото министерство отказва да ни осветли как точно се определя общата култура на един български войник.

Цялото това физическо и културно предизвикателство ще определи онези избраници, които по желание ще заживеят в поделенията, като освен специалното военно обучение, ще получават и 609 лв. месечна заплата.

Забравих да кажа, че кандидатите трябва да имат завършено средно или висше образование - да не вземете да си помислите, че всяко изпаднало от системата на образованието волно мотаещо се хлапе с непоносимо поведение ще може току така да стане гард на родината!

Така, де - казармената логика винаги ме е изумявала. И, да, не съм служила, но пък съм била войнишко гадже цели три години, така че съм наясно с част от задължителната военна повинност. Затова и мога така, без да взема и стотинка от Министерството на отбраната, да дам на добра воля няколко женски съвета как да се привлекат момчетата под знамената на родната казарма.

1. Съгласете се, че най-големият противник на казармата са мъжките майки! Значи всичко трябва да почне от тях. Предлагам из цялата страна да се сформират дамски проказармени клубове, в които на достъпен език, чаша шампанско и безплатни козметични тестери или ваучери за намаления в супермаркети да се обяснят предимствата на казармения живот. Препоръчвам водещите на срещите да са красиви, униформени мъже - има значение.

2. С конкурси работата няма да стане, така че най-добре да се прибира под пагон всеки заявил желание. А за да има желание, трябва да има предложение. Затова вместо да се прави конкурс за физическа подготовка, да се организира безплатен ударен физически тренинг на момчетата вътре. Фитнес, тренировки по ММА, бичене в зала, добавки за зобене - всичко в името на армията, безплатно. А да видим няма ли да дойдат динковците!

3. Тая работа с общата култура да се забрави. За сметка на това да се организират клубове по интереси, като се следва реалното любопитство на мъжете в тази крехка все още възраст. Много по-добре секс ателие, отколкото час по учене на конституцията на страната - и посещаемост ще има, и интерес, и мотивация!

Особено ако се организират и практически семинари с доброволки/доброволци. Пък и нищо не пречи в секс лекциите да се вмъкне например сглобяване и разглобяване на Калашников - може да е много „ррррррр"....

4. Едно от най-гадните неща на казармата е храната. Ми сменете я, бе, хора! Взимате всичките тия нароили се топ шефове и нека да готвят за момчетата! За по-пълничките - д-р Емилова си е бетер казарма, пък Енджи Касабие е секси - ще дъвчат варен карфиол и лигите им ще текат!

5. В казармата всички били затъпявали. Да, бе, щото навън страшно шеметно се покачва интелектуалното ниво, докато си вървиш по улиците! Тук поне може и да е зорлем, ама няколко книги ще се наложи да прочетат. И „Винету" да е, достатъчно е, за да мислят за премиерско място един ден.

6. Една от големите трагедии на момчетата някога беше, че по време на казармата гаджетата ги зарязваха. Абе, пускайте ги тия гаджета да влизат при войничетата! Вместо стая на дневалния, направете стая за консумация и се отпуснете!

7. Що се отнася до парите - ми че 609 лв на месец никак не е малко за привилегиите, които можете да осигурите на кандидатите, ако следвате горните шест опорни точки!

Един български млад лекар започва работа горе-долу с толкова пари. Една учителка с двадесетгодишен стаж взима даже по-малко. Пък като им осигурите на войничетата хубава храна, интересни занимания и секс от време на време, тия пари за какво да ги харчат?!

8. Да си войник е много романтично! Чака те майка ти, чака те приятелката, чакат те приятелчетата за купони през уикенда. Като се прибереш, всички ти се радват и не ти дават да правиш нищо.

Някога наборниците пишеха писма на любимите си. Сега пък могат да си чатят с тях, да си правят видео връзки и да си разменят снимчици. Раздайте по един безплатен смартфон и едно айпадче и това е.

9. Тия „вдъхновяващи" лозунги за служба на родината, Европейския съюз или борбата срещу тероризма ги забравете!

Днес за каузи се самовзривяват само радикализираните. Обещавайте някакви реални неща - апартаменти, готини коли, купони с чалга звезди, излизащи от торти - такива неща. И да не ги изпълнявате, звучат приятно.

Иначе, докато търсех подробности около информацията за конкурса, попаднах на специален сайт за фенове на казармата. В раздела за актуална информация имаше една „новост" със заглавие: „Отопление с пелетни горелки".

Последната „военна новина" пък е от края на 2010 година и информира, че Албания подарява на Афганистан 30 000 автомата Калашников.

Има всякакви „полезни" неща - от предложения да си купиш диван „Пустинна буря" (ако си жена, имаш и бонус, който не разбрах какъв е) през новината, че плъхове (истински) постъпвали като сапьори в американската армия, та до класическия армейски текст на Мартин Карбовски „Казармагедон" (където "чекия" и "ебане" са най-изисканите думи).

Интересно, съвременно, ново... Като самата ни българска армия. Иначе, да, велик е нашият войник - целия текст на марша също го има онлайн. Да си го пее, на който му е на сърце.

Новините

Най-четените