Вогонска поезия

Из "Неезиковост и синкретизъм", д.ф.н. Мариана Георгиева* - научен труд на министъра на младежта и спорта. Работата е част от редица изследвания за придобиване на научна степен.

 

"Преди всичко трябва да се подчертае, че междуметията са специфични езикови експликати, които се различават от предлозите, съюзите и частиците, където се придобива значение вследствие на позиционния контакт с други думи."

"Междуметията нямат никакви признаци за валентност, нито потенциална, да речем, която да припознае нечия друга такава като при съюзи и предлози - чисто схематично макар."

"За коректност ще отбележим, че се държи сметка за единствения "съпровод" на обръщението, но синтаксисът изключва словесно-смислов контакт".

"Битността на този модел в комуникативната ресурсност на аз-а е основание за изследователски срез от гледна точка на гносиса, естествено. Защо аз-ът експлицира по този начин и дали отсъствието на субектно-предикатна структура не е по-точно непосилно за аз-а?"

"Както вече се посочи, първата група на езикови експликати за означаване на звукове на фауната и природата (бау-бау, мяу-мяу, грух-грух или туп, бух, пляс, цамбур, тра-та-та-а, фиу-у, у-у и пр.) имат подражателен характер, който ги отграничава от състава на езика, чрез който субектът познава."

"Според нас звукоподражанието е заимствана семиотика с конотативна ориентация, която се родее с паралингвистиката."

"...възклицателният знак не е предикативноструктуриращ или облицоващ елемент, а графика на фониката и нищо повече."

"Ако приемем компромисно, че приложени в синтаксиса, па макар и в уговорените по-горе изречения със субектно-предикатна структура, аналогова на продуцента им, те, извадени точно от състава на единствено този вид изречения, може би влизат опосредствано в конкуренция, да речем, с думите - изречения, пак компромисно и все пак по аналогия като метод, или екстраполирано, не може да се защити подобна допустимост."

"В заключение, намираме дотук изложените основания за достатъчни в подкрепа на тезата ни, че:

- първо, те нямат комуникабелност;
- второ, не са езиков контрапункт;
- трето, са единствено и само конотативен маркер;
- четвърто, наличието им в езика с придружаващ ги интонационен маркер (!, .) не е интонационно приключена предикативна единица, защото не са продукт на субекта на езика, а е графично изразена или осигурена конотативност или фоничност с различен от homo sapiens продуцент."

"А когато диференцирането продължава по отношение на ментална и емотивна основа, се проявява известна вариативност и на равнище експликативност."

"Емотивната авторефлексия е може би по-дълбинно разположена като процедура."

Моето ох е адресант

"Ох и ах, за разлика от кимането с глава или махането с ръка, са фоника... Интровертността им като продукт ги доближава до лингвистичните ресурси, които също имат фонична характеристика. Разликата е, че нямат значение."

"Аз произнасям ох и също чувам ох. И понеже комуникацията е обмен на информация и е двупосочен, двустранен процес, ще се подходи и към двете възможности. Моето ох е адресант. Адресатът реципиира това ох и го натоварва многопосочно или полифункционално донякъде."

"Затова теорията за пресупозициите не е релевантна при тези експликации. Първо, дори контекстът и реконструираната контекстна семантика не преодоляват гносеологическата недостатъчност. Второ, дори да приемем тези реконструкти с видимо ограничителна семантика, то и този факт също е своеобразно доказателство за тезата ни за гносеологическата недостатъчност на изначалната езикова експликативност - необходимостта от помощта на контекста"

"Ние не мислим със или във ох, ах, ех. Никой от нас не може да произведе в мислите си ох, ах, ех. Наум не охкаме и не ахкаме, нито ехкаме или пр. Само на глас."

"Денотатът се свързва с емотивния свят на човека. Аз-ът като езиков продуцент и носител на съзнание материализира авторефлексията неизбежно. Съ-знаването на емоцията е безспорно."

"Затова сигнификатът на тези езикови експликати не притежава категоричен аналог. Смисълът в тези случаи се ангажира интонационно. Точно тези два компонента осигуряват комуникативността на експлицираната емотивност, а пък комуникативността им придава значимостта от гледна точка на познанието."

"При това положение изглежда експликатът не е на аз-а, а е за него. Точно така и толкова, колкото и за всеки друг."

"Важно е може би да се опита дали подобен факт - на синкретичната предикация, е редундант, или обратното - е феномен. Сигурно второто е по-вероятно. Обосновката е, струва ни се, ясна и затова много достъпна."

"Субект, предикат, време и пространство се сливат и заличават до синкретичното ох като звук на душата, която е далече и високо или дълбоко, за да се проектира и разгърне в материя. Материята я обслужва, както в случая и съзнанието, донякъде и някак само, като нейна алюзия."

"Предикацията тук е висш модел, феномен на друго равнище на моделиране на знанието. Освен предикатния модел, и смисълът е феноменален със своята непрекъсната синкретичност."

 

* Текстът е взет с известни съкращения от chronicle.bg

#2 Svelini 04.07.2014 в 13:06:36

Това е научен труд и не Сульо и Пульо трябва да го оценяват и не е проблем на неграмотниците.

#6 voxy 04.07.2014 в 14:33:17

доста неконсистентна комбинация от думи породена от маниакално желание за употребата им

#7 Оня Дето Го Трият 04.07.2014 в 15:18:27

Е надявах се поне Бойчев да е разбрал нещо щом гласува за тия, ама....

#8 Rowan 04.07.2014 в 15:43:00

Пуу, нищо не сте разбрали бре. Темата на научния труд на министърката по значимост на субекта е сходна с „Ода в чест на малката бучка зелен маджун, която открих под мишницата си една лятна утрин“. Това не е вогонска, а поезия на азготите от Криа

#9 voxy 04.07.2014 в 18:30:33

Boicho Boichev, напротив, разбира си се всичко, нищо общо няма с медицината или коя да е наука изискваща дълбоки познания в материята, проблемът е че е пълна несвързана глупост с нелепо използване на думи заради самото им използване

#10 Дракон с кисело зеле 05.07.2014 в 01:42:22

2 Svelini | 04.07.201413:06 Това е научен труд и не Сульо и Пульо трябва да го оценяват и не е проблем на неграмотниците. --- Глупости. Какъв е този научен труд - особено пък свързан с езика - в който се използват изрази като "да речем"? И да, ясно е, че научният труд, свързан с придобиване на докторска степен, ще изобилства от сложна терминология, недостъпна за "неграмотниците", но думи като "предикативноструктуриращ" просто не съществуват. Няма такива. Измислени са. Потърси това в Гугъл и ще откриеш единствено резултати, свързани с "научния" труд на г-жа Георгиева. Така де... Има разлика между реален научен труд, в който по необходимост се използва терминология, непозната за хора, незапознати със съответната област, и утежняването на използвания език заради самото му утежняване. Идеята на терминологията по начало е да улеснява живота на използващите я, а не да звучи "научно".

#11 Форд Префект 05.07.2014 в 02:09:23

Това не е научен труд, а опит за извращение. Дори и научните трудове трябва да са разбираеми за по-голямата част от аудиторията. В стремежа си да бъде оригинална, тази пуйка постига обратния ефект, на няколко пъти я слушах по телевизията и се зарекох повече да не я слушам, нека си говори и се разбира сама.

#12 Rowan 05.07.2014 в 07:43:26

Малко вогонска поезия и от мен В началото бе словото … На всеки е известно, че това са думи от най-популярната книга на човечеството. Книга формираща мирогледа на милиарди, дори и на тези, които не съзнават този факт. Книга положила основите на съвременната култура на цяла Европа и по-голямата част на Азия. Книга с която не само живеят съвременните хора, но и заради която за загинали твърде много в бурното минало, когато една идеология се е налагала със силата на меча. Книга удостоена с привилегията, първа да бъде напечатана на изобретението на Гутенберг. Изобретение направило достъпно писменото слово за широките народни маси и отнело монопола на Църквата върху знанието. В началото бе словото … Словото – привилегия и наказание за човешкия род. Привилегия даваща възможност всеки да изрази мислите си и наказание, заради властващото неразбиране между хората. Привилегия да можем да увековечим знанието, да го съхраним а поколенията, за да могат на неговите основи да градят ново знание и наказание, защото словото в арсенала на глупаците, им дава възможност да отричат, охулват и разводняват словото на знаещите. Да положат и те на белия лист своите безсмислици. В началото бе словото … В началото на истината и в края на заблуждението, защото всеки, който заблуждава, си служи точно със същото слово, както и онзи, който говори истината. В началото бе словото … Улеснение и преграда за общуването между хората. Наистина, колко по-лесно му е на лъвът да прогони със зъби и нокти съперниците, и като захапе лъвицата за врата, да посее в нея гените си. А колко празни слова са измислили хората, за да оправдаят и предадат някакъв по-възвишен облик на същия този животински инстинкт за възпроизводство… В началото бе словото … В началото на края на блаженото примитивно съществувание на един от многобройните животински видове на планетата. Издигнало човечеството над останалите животни и белязало го с върховното страдание. Телесните рани зарастват, словесните – никога. Словото – начало на просветлението и край на безгрижието. Наистина, природата, Бог или каквото там рисува съдбините ни, има доста странно чувство за хумор…

Новините

Най-четените