Ако има нещо, което е пропуснато в тестовете за психическа устойчивост на човек, това са детските рождени дни. Който успее да организира и издържи тези мъчителни два часа шум и весели крясъци, значи е разгърнал потенциал на мозъка си, по-голям от този на Люси (от едноименния филм на Люк Бесон).
За онези, които още не са имали честта да минат подобен тест, трябва да предупредим - върви със зелена рецепта. Добавете към това и опасността да свършите в инфекциозно отделение и нещата стават доволно тегави.
Но това е, пандемя, не пандемия, детето иска рожден ден. И осъдителният поглед на малкото дяволче, който в един момент изглежда като анимационно умолително коте, може да разбие сърцето на всеки родител.
И ако дори последният спасителен коз на "Ама нали догодина пак ще имаш рожден ден?" не мине, на помощ идват няколко съвета за това, което ще ви свърши работа, и това, от което ще ви побелеят двойно косите.
Не работи: Детски клуб и аниматор
С различните настроения, в които се будят министрите всеки ден, ако резервирате детски клуб, или викнете аниматор, най-много да изгорите с резервацията.
Пред разреваното хлапе аргументът, че някаква си там пандемия убива хора не работи. А и само си представете накашляните от 500 деца преди това играчки в клуба и ентусиазмът бързо секва. Или си представете колко рождени дни е посетил аниматорът, преди да дойде. Затова пък винаги има друг вариант....
Работи: Парти на открито
Освен отменен празник, рожденият ден на открито може да спести това домът ви да заприлича на следвоенна зона след детското покушение. А и не рискувате да ви помислят за луд, че сте събрали малките сополанковци да си крещят в лицата на закрито.
Ако разполагате със собствен двор, това е перфектно - украса с балони и всякакви надуваеми красоти може да убеди и най-недоволния рожденик, че това е по-яко и от най-скъпия детски клуб.
Ако нямате двор, всяка равна открита повърхност може да се превърне в атрактивно пространство за купон - като всеки по-голям парк или прилично междублоково пространство може да свърши работа. И без преувеличение, всичко зависи от украсата - пластмасова маса, 10 столчета плюс много шарени неща наоколо и готово.
Ключовият момент в случая е прогнозата за времето, като нея ще трябва да проверите от поне няколко места. Разбира се, можете да се подсигурите, като наемете някаква тента, но при лошо време това ще е само излишна занимавка.
Също така по-студеното време изисква по-дебели дрехи и съответно - доста по-кратък рожден ден.
Колкото до аниматора - все ще измислите няколко игри сами, вместо лошо облечения и изтъркан клоун, който сте си спестили.
Не работи: Всички възможни приятелчета на детето
Вярно, че детето командва, но да му угодите и да поканите всички, с които някога е играло, не е много умно в COVID-ерата. Един да кихне коронавирус, това поставя в риск много семейства. Затова и много от гостите предвидливо ще решат да пропуснат такова рисковано парти. Ходи обяснявай после, че не са дошли не защото не харесват домакина.
Работи: Децата, с които така или иначе общува всеки ден
Може да не е мечтаният празник, но какво да се прави! Вероятно и самият Мутфчийски би потвърдил, че да се поканят деца само от класа или групата (докато все още и това не са забранили) е най-разумният вариант за нещо като детски рожден ден.
Ултиматумът е "или каниш децата, с които си всеки ден, или няма празник". Въпросът е, че това е в тяхна услуга. И да се радва дребното, защото можеше и него да са затворили вкъщи за дистанционно обучение или да е под карантина, я!
Не работи: Тортата остава за накрая
Пандемия е. Както детският клуб може всеки момент да затвори, така и някои сладкарници са с намалено работно време. Как да заработиш в 9, вместо в 8 ч. намалява разпространението на заразата е въпрос за 1 млн. лева.
Това може да вгорчи живота на всеки работещ родител, който ако се прибере с нещо различно от принцеска или супергеройска торта, да се чувства по-виновен пред яростния детски поглед, отколкото би се чувствал пред Свети Петър. Всъщност това важи за всеки рожден ден.
Работи: Онлайн поръчка
Кому е нужно да се виси пред която и да е сладкарница, ако тортата е на няколко клика разстояние. И не, това не е реклама, просто улеснение. Само не чакайте последния момент, защото, ако тортата ще изисква да се майсторят ядливи скулптори на Ана и Елза или Пес Патрул, ще трябва и време. И това важи за всеки рожден ден, не само за пандемичните.
Не работи: Традиционна торта със свещи
В представите на децата не е по силите на едно дете само да духне свещите, за да докаже, че е "пораснало голямо". Затова на помощ идват самоотвержените другарчета. Само си представете няколко деца, скупчени около тортата, които духат с всички сили бацили, патогени, бактерии и каквото още се намери покрай неволно споделеното ДНК. От това биха настръхнали косите и на най-големия COVID-скептик.
Работи: Конфети или бенгалски огън
Да отмените духането на свещи може да не мине гладко, като всичко, което включва деца. Ако ще се лишават децата от това групово занимание, ще трябва да се компенсира с блясък - я от бенгалски огън, я от хилядите варианти на конфети за торти. Сто пъти по-ефектно е.
А ако има сърдити, че е пропуснато така важното желание преди момента със свещта, ето ви бързо предизвикателство - да си пожелае нещо, докато конфетата свърши или бенгалският огън изгори.
Не работи: Солети в чашка, купа пуканки
Колко пъти, откакто има пандемия, сте бъркали в чашка да си вземете бъркалка за кафе? Същите бацили, които си представяте че има по тях, вероятно след първия половин час от партито ще са върху солетите, пуканките, чипса и изобщо всеки пакет храна, в който детето ще бръкне с цяла ръка.
Работи: Бонбони в собствени опаковки
По-добре онова, от което децата ще си взимат, да има собствена опакова, като бонбони например. Или да речем мини кюфтенца и мини сандвичи, от които стърчи клечка за зъби, за да е лесно за взимане. И всякакви подобни grab and go идеи.
А след всичко това, когато партито мине, още не си отдъхвайте. Може да го направите поне след две седмици.
Извън шегата, каквото и да направи човек за детския рожден ден в тази ситуация, си е рисковано начинание. И колкото и силно и шумно да може да се сърди едно дете, понякога е по-добре да му се каже "не".