Този лош, лош дълг

Докъде може да задлъжнее България и колко задлъжняла е всъщност? Думата „дълг" в нашата страна звучи страшно. Страх, който извира от житейския опит на повечето българи. Да бъдеш в дълг, означава да си зависим, а да имаш дълг към банка и фирма за бързо кредитиране, води до финансови проблеми.

Най-ужасно е да си задлъжнял към лихвар. Въобще дългът е лошо нещо.

По отношение на държавата дежурното обяснение е, че дългове се взимат, за да могат безотговорните управляващи да харчат днес, а ние да плащаме за това утре.

Новите емисии български дълг на обща стойност близо 4 млрд. лв. веднага дадоха повод за критики към правителството и от ляво, и от дясно.

Бившият финансов министър и за кратко премиер Пламен Орешарски обяви, че България се намира в „началото на дългова спирала". Той също добави, че Румъния е емитирала дълг при по-добри условия.

Последното е лесно обяснимо с оглед на това, че кредитният рейтинг на България е под инвестиционната скала, докато този на Румъния е в нея, което между другото е следствие и от дълговата политика по време на управлението на Орешарски (2013-2014 г.).

Какво всъщност се случи миналата седмица?

Българското правителство пласира на международните пазари облигации за общо 1,994 млрд. евро.Трансакцията включва два транша. Единият от 7-годишни облигации на стойност 1,144 млрд. евро, а другият от 12-годишни облигации на стойност 850 млн. евро.

Моментът за пласиране на дълга беше подбран добре, защото няколко дни пред това Европейската централна банка намали основния си лихвен процент до 0 и увеличи размера количествените улеснения в еврозоната до 80 млрд. евро месечно. Това доведе до понижаване на рисковите премии за дълга деноминиран в единната валута.

Постигнатата доходност за българските облигации със 7-годишен падеж е 2,156%, а при 12-годишните е 3,179%.

За сравнение, Румъния реализира през февруари облигации за общи 1,25 млрд. евро, в две емисии с падеж съответно след 10 и след 20 години. Постигната доходност за десетгодишните книжа беше 2,55%, а за двадесетгодишните - 3,9%. По принцип колкото по-дълго време има до падежа на дълга, толкова по-голям е рискът и така се повишава и търсената от инвеститорите доходност.

Ето защо е логично 12-годишните български облигации да се продават при по-лоши условия от 10-годишните румънски.

Тук обаче има и друг, по-важен фактор. Кредитният рейтинг на България според Standard & Poor's е BB+ или едно ниво под инвестиционната скала, докато този на Румъния е BBB - последното ниво, преди дългът да се превърне в „боклук" (junk). Тази разлика е само с една степен, но всъщност е огромна.

За инвеститорите българският дълг е „боклук" , а румънският не е.

Ето защо сравнението, което прави Орешарски, е чист популизъм. Той съпоставя две несравними неща, на принципа на географската близост, което един политик може да си позволи да направи, но не и един финансов експерт.

А защо Румъния има по-добър кредитен рейтинг? Защото през 2014 г. Пламен Орешарски и неговият финансов министър Петър Чобанов, изпуснаха бюджета и забравиха за реформите.

По време на краткото управление на този тандем държавният дълг се удвои, а дефицитът в бюджета скочи до 5,8% от брутния вътрешен продукт, надхвърляйки значително границата от 3%, разписана в договорите от Маастрихт. До голяма степен това беше резултат и от фалита на Корпоративна търговска банка.

Така през декември 2014 г., няколко месеца след оставката на Орешарски като премиер, Standard & Poor's намали кредитния рейтинг на България до „боклук".

За какво ще се харчи новият дълг? Основно за покриване на стар.

През 2016 г. е планиран бюджетен дефицит от 1,8 млрд. лв. или 2% от БВП. Предстоят плащания на изтичащи задължения от 1,05 млрд. лв. А след фиаското с КТБ държавата заделя средства за подкрепа на български банки с ликвидни проблеми, готвейки се да посрещне резултатите от започналия вече преглед на активите на банковия сектор - т. нар. „стрес тест".

От тези причини за теглене на дълг, само дефицитът може да бъде регулиран - намален. Тук се намесва институтът за пазарна икономика.

Икономистът Калоян Стайков, който пита в сайта на ИПИ: Защо държавата продължава да трупа дългове, за да финансира текущи разходи, защо правителството не намали разходите и защо какво налага трупането на нови дефицити при очаквания за положителен икономически растеж от 2010 г. насам?

Тъй като новият дълг не е насочен към финансиране на капиталов разходи - инвестиции в икономиката, той няма никаква връзка с икономическия растеж. Тегленето му се дължи на причини, върху които управляващите нямат контрол, с изключение на бюджетния дефицит.

Последният пък се планира всяка година като буфер, в случай, че инфлацията или приходите в хазната изненадат неприятно правителството.

При икономически растеж от 3% и инфлация близка до нулата за изминалата фискална година планираният бюджетен дефицит изглежда наистина висок. През 2016 г. обаче се очаква забавяне на българската икономика и ускоряване на цените, заради отблъскването на петрола от достигнатите ценови дъна на международните пазари.

И така стигаме до основния въпрос: Колко задлъжняла е България? Все по-малко.

Докато политиците си подхвърлят на думи едни 16 млрд. нов дълг, планирани през 2015 г. и записани като програма за емитиране на фондовата борса в Люксембург през следващите 3 години, задлъжнялостта на държавата и бизнеса реално намалява.

Брутният външен дълг на България към края на декември 2015 г. възлиза на 34 143,6 млн. евро, като се понижава с 5 212,8 млн. евро в сравнение с края на 2014 г. Като процент от БВП той е 76,5% при 92,1% в края на 2014 г.

В същото време външният дълг само на държавата възлиза на 5 576,3 млн. евро (12,5% от БВП), като намалява с 450,2 млн. евро.

Тъй като с голяма част от планираните нови емисии се изплащат стари задължения, не се очаква значително увеличаване на задлъжнялостта на държавата през следващите години.

До момента, с изключение на абсурдните законодателни идеи, като данък „уикенд", данък „селска нива" и т.н. финансовият министър Владислав Горанов се справя доста добре със задълженията си. Все пак трябва да се отбележи, че досега той не е се е изправял и пред сериозни кризисни ситуации, тъй като икономиката расте, приходите в хазната също.

Държавата е стабилна, но реформите са в застой. За пример трябва да погледнем към съседна Румъния, с която вече не можем да се сравняваме. Но тук вината не е на финансовия министър, защото най-големи, според последния доклад на Европейската комисия, са проблемите в съдебната система. А там реформата не е въпрос на пари, а на морал.

Има обаче поне две тиктакащи бомби, които могат да разрушат идилията, ако не бъдат обезвредени.

Едната е дългът в енергетиката. НЕК дължи над 1 млрд. лв. на двете централи с американски инвеститори от комплекса „Марица-изток". А общата задлъжнялост на сектора остава критично висока.

Другата бомба са лошите и преструктуриран кредити в банковата система. Докато при потребителските заеми се наблюдава видимо подобрение на ситуацията и делът на проблемите задължения пада до 13,4%, което е най-ниското ниво от 2010 г. насам, при бизнеса нещата се влошават. По данни на БНБ, към края на януари тази година вече 27,9% от всички кредити на фирмите са лоши или преструктурирани.

От месеци Централната банка в България дава отрицателни лихви по депозити, а от началото на февруари основният лихвен в страната е 0. Това е логично с оглед на валутния борд, обвързващ лева с еврото и политиката на ЕЦБ, чиято лихва по депозитите на банките - т. нар. депозитно улеснение - е минус 0,4%.

Въпросът е как ще се изчистят проблемните дългове в банковата система при ниски нива на инфлацията? Защото в момента, в който лихвите започнат да растат отново и лошите и преструктурирани задължения ще се увеличат.

На този фон идеята с фонд за подпомагане на банките с ликвидни проблеми изглежда добра, защото дълговата бомба в България не е в дълга на държавата, а вероятно е в активите на банките.

#2 jordani 21.03.2016 в 08:12:02

Автора, ами според Fitch имаме същият кредитен рейтинг като Румъния, а според Moody's сме с по-добър показател. Те, инвеститорите само S&P ли следят ? А сега се разрови кое правителство с коя кредитна агенция има договор и на коя плаща такси за оценка. Горанов страшно се справя - няма две мнения тука Тегли дълг под благовиден предлог за револвиране на стар, ама винаги по-големи суми от стойността на старият дълг. Ако се справяше добре, щеше да връща стар дълг с приходите в бюджета - онези 900 мил. повече от митниците, върнатите пари от ПИБ и т.н.

#5 James 21.03.2016 в 10:57:06

Твърдението, че при Орешарски вътрешният дълг се е удвоил ме накара да се обърна към числата. http://www.nsi.bg/bg/content/11476/%D0%B1%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B3 Официални данни, статистика. Другото по статията са го казали в коментарите.

#6 Оби Уан 21.03.2016 в 11:00:10

"...Ето защо е логично 12-годишните български облигации да се продават при по-лоши условия от 10-годишните румънски..." ...................... Пак стъкмистика - сравни нашите 7-годишни с румънските 10, както и нашите 12-ки с румънските 20-годишни! А сега пак пиши кои били по-изгодни..... А и дразнещото за мен е факта, че "свободните" медии разчекнаха Ореха за единия милиард, че и протести имаше за това имаше - плакати - обричате децата ни и т.н., а този дълг мина между другото, без много шум (при това не е първият на това правителство)!!!!

#7 James 21.03.2016 в 12:36:36

Хм... Дали някой не си е редактирал статията...

#8 Змея 21.03.2016 в 14:42:15

Тук сте се навъдили едни икономисти, кой от кой по умен и по добре боравещ с цифрите. Ами дай да се върнем при комунистите и долара (пардон еврото ) да стане пак три хиляди лева, а? Явно някои хора имат много къса икономическа памет...

#9 Лара 21.03.2016 в 18:30:01

И на фона на този дълг, прокоратурата още се прави, че КТБ не я е имало, а правителството тегли ли тегли. Няма как да стане като инсттуциите играят зависимо и подчинено на личния мандат, а не на мъдрия избор.

#10 Eleiko 22.03.2016 в 17:50:53

Николай Киров, и твоите, както и моите деца ще плащат за некомпетентното ръководство на държавата ни, само че за разлика от твоите деца, моите ще са наясно и с фактите, и с числата, защото дори за един средно-интелигентен родител е лесно да си направи сметката и да я обясни на поколението си. Ти явно не си нито средно-, нито слабо-интелигентен, за да пишеш статии като горната. По-лошото е, ако ти си съгласен с мен, но за 20-те лева, които ще вземеш за долната си статийка, си се навел и си написал, каквото са те "помолили" ...

Новините

Най-четените