31-годишна австрийка има милиони евро и смята, че това е несправедливо. Затова и ще се откаже от 25 млн. от тях. Къде ще отидат, ще решат обикновени граждани на Австрия.
Марлене Енгелхорн е потомка на основателя на химическият гигант BASF. Стана мултимилионерка през 2022 г., когато баба ѝ почина и ѝ завеща богатството.
Още преди това Марлене обяви, че ще се откаже от 90% от наследството си и от години е активист за по-справедлива данъчна система в страната си, в която от 2008 г. дори няма облог върху наследството. Младата жена смята, че богатите трябва да плащат по-високи данъци.
"Наследила към състояние, а с него и власт, без да съм направила нищо, за да го постигна. А държавата дори не иска данъци върху него", е мотивът ѝ да раздаде парите.
Сега Енгелхорн обяви, че сформира обществена група от 50 обикновени австрийци, която да вземе решението как и за какво да се изплатят тези пари.
"Имам тези 25 млн. евро, защото не са обложени с данъци. Защото правителството не изпълнява задължението си да гарантира, че богатството се разпределя в обществото, така че те да не останат несправедливо в ръцете ми, само защото съществувам и съм от това семейство", поясни Марлене.
"Щом политиците не си вършат работата да преразпределят, значи трябва сама да го направя с моето богатство", обяви наследницата.
Младата жена наследи парите си през 2022 г., когато почина баба ѝ.
Марлене е потомка на Фридрих Енгелхорн, който основава най-голямата в момента химична компания на света BASF. Той създава и фармацевтичната фирма Boehringer Mannheim. През 1997 г. тя е купена от швейцарската Roche за 11 млрд. долара.
Бабата на Марлене - Траудл Енгелхорн-Векиато, е съпруга на един от правнуците на Фридрих Енгелхорн.
Богатството ѝ беше оценено от "Форбс" на 3,8 млрд. евро, като значителна част от него се дължи именно на продажбата на Boehringer.
Не е ясно обаче каква сума е наследила Марлене и каква част от нея са 25-те млн. евро.
За да ги раздаде, Марлене ще разпрати 10 000 покани на случайно избрани австрийски граждани над 16 годишна възраст. Тези, които пожелаят да се включат в инициативата, наречена Добър съвет за преразпределение, могат да се регистрират онлайн или по телефона.
50 от тях ще бъдат избрани, ще има и 15 резерви. Хората в комитета ще са от всички възрастови групи, райони на страната и социални групи. От тях ще се иска за дадат идеи как да се намерят решения за парите в интерес на обществото като цяло.
Това ще стане при поредица срещи в Залцбуг, в които ще участват и учени и представители на граждански организации.
Самите граждани пък няма да участват напълно доброволчески и безплатно - разходите им за пътуванията ще бъдат покрити, ще получават и 1200 евро хонорар за всеки уикенд, в който присъстват на дискусиите.
Марлене няма да има право на вето върху крайните решения - парите ще отидат за това, за което гражданският съвет реши.
Ако обаче хората не успеят да излязат с прието от всички решение, парите ще останат при Енгелхорн.