Иде зима, цените на тока и парното гонят рекорди, а човек трябва да се отоплява някак си. А и какво по-уютно от сгушени в краката коте или куче през нощта?
Или пък неудобно и нехигиенично?
И при котките, и при кучетата пускането на животното в леглото за през нощта е въпрос на личен избор, единодушни са специалистите. Има положителни и отрицателни страни и всеки решава сам, според любимеца и собствените си предпочитания.
Основното е обаче е да се държи последователна линия - ако веднъж пуснете животното в леглото, изваждането му оттам впоследствие е трудно, изнервящо и може да доведе до тежки нощи, в които то шумно ще опитва всячески да си върне загубената територия.
За доста собственици на кучета да спиш с любимеца има редица ползи и те просто се пристрастяват. Температурата на тялото на кучето, а и на котката, е малко по-висока от тази на хората, и сгушени до нас, те ни топлят.
Сънят с куче може да е по-спокоен и пълноценен и да дойде по-бързо, тъй като ритмичното дишане на четириногото успокоява, а близостта му носи сигурност - то ще чуе и надуши всяка опасност и ще ви предупреди, докато сте уязвими в съня си.
Положителната, обичлива нагласа на кучето е неустоима, а това намалява и стреса. Затова и нощ с кучето, сгушено до вас, е особено препоръчителна след тежък ден и при хора в депресивно състояние или просто в по-минорно настроение.
Отдава е прието, че кучетата и котките помагат за урегулиране на кръвното налягане, защото понижават стреса и близостта с тях дори стимулира производството на окситоцин - хормонът, който се свързва с привързаността и щастието.
Някои изследвания твърдят, че съвместният сън е полезен и за самото куче - то също е по-спокойно, а и е най-щастливо, когато е край стопанина си.
Това засилва и връзката помежду ви. Затова и минаването на тази граница се смята за добро решение при малки кученца, току-що откъснати от майка си и от кучилото, както и при осиновени животни, които често са напрегнати от новата обстановка и хора.
Дотук добре, само че повечето кучета, особено големите, не се държат в леглото като топла плюшена играчка. Те може да пръцкат, да се лигавят, да ви ближат, да се наместват тежко и продължително и дори да ви избутат в крайчето на леглото. Ако това ви пречи и нарушава съня ви - не си го причинявайте.
Въпросът с хигиената също изобщо не е за пренебрегване. Никой няма време и нерви да къпе кучето след всяка разходка, а избърсването на лапите не е достатъчно, ако то ще се въргаля в леглото.
Заедно с него, в чаршафите ще се настанят кал, мръсотия, някое есенно листо или бодил. За хора с по-нисък праг на хигиена може да не е проблем, но при разходките кучето може да се сдобие с бълхи или кърлежи, а те вече определено не бива да идват при вас.
С особено внимание трябва да подхождат и хората с алергии и астма, тъй като близостта на кучето може да влоши заболяването.
И да - не всички спят сами. Ако сте двама в леглото, кучето може да се окаже излишно и да създаде сериозен проблем като буквално измести единия от партньорите.
Най-сложно е положението, ако животното не е отгледано от двамата ви - единият се е появил в дома след кучето, или пък е за една нощ. Четириногият може да прояви ревност или да се опита да пази стопанина си и да се стигне до нещо, което изглежда смешно само в ситкоми. В реалността изобщо не е забавно, още повече, че не е изключена и агресия.
Въпросът не рушим ли авторитета си и не се ли отказваме от "алфа" ролята си пред кучето, като го пускаме в леглото, също няма категоричен отговор.
Според някои школи допускането на физическо равенство - кучето да е същата височина като вас, го прави доминиращо и така то може да спре да ви слуша.
По-модерните виждания обаче гласят, че кучето иска да се качи в леглото не за да е със същия ранг като стопанина си, а защото там му е по-удобно, по-близо е до него и ще получи повече внимание.
Затова и решението е напълно индивидуално. Спокойно можете да пуснете любимеца в леглото, стига и вие да се чувствате добре от подобна близост.
По почти същия начин стоят нещата и с котките, макар и с леки разлики.
Подобно на кучетата, котките може да провокират или усложнят съществуващи алергии. Ако живеете в апартамент обаче, или не пускате котката на двора, тя, за разлика от кучето, няма да влачи мръсотия в леглото, напротив - ще прекарва дълго време в близане, свита в краката ви.
За разлика от кучетата, котките са нощни животни. Маца може да се гушне спокойно при вас вечерта, но след това да будува цяла нощ, а с нея и вие, ако реши, че ще си играе, остри ноктите и лови разни неща на леглото или по вас.
Освен това котка, която спи в леглото или в спалнята ви, няма да пропусне да ви събуди в 5, 6, 7 и 8 часа сутринта, за да ѝ дадете да яде или защото ѝ е скучно.
Тя ще мяука настойчиво, докато не станете. От друга страна, котката е освен по-малка, но и далеч по-грациозна от кучето, така че нито ще мирише, нито ще ви бута, и ако тя спи - и вие ще спите, усещайки само меката, лека и топла топка.
Котките са силно териториални - веднъж докопало се до леглото, животното е почти невъзможно да бъде изгонено от там. То ще се качва отново и отново, докато не се предадете, а ако го затворите в друга стая, ще мечи, драска и удря по вратата цяла нощ.
За капак, котката търпи вас в леглото, защото осигурявате топлина и меко място за спане. Появата на нов човек там обаче може да се приеме за грубо посегателство върху територията ѝ, което включва и възможни нападения в сюблимен момент.
Но пък жертвите може да си заслужават - заради неповторимия, елегантен уют на котешкото кълбо, свито до вас.