ГЕРБ "ремонтира ремонта" на Изборния кодекс

ГЕРБ се отказа от промените в преференциалното гласуване, които бяха въведени в Изборния кодекс на 15 февруари.

Решението беше обявено от депутата Георги Марков след извънредно заседание на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, свикано от премиера Бойко Борисов. Очаква се "ремонтът" на кодекса да стане при евентуалното вето на президента Румен Радев.

"След 3 месеца предстоят поредните евроизбори, много важни за Европа и за България. Идеята на ГЕРБ е основната тематика в тази предизборна кампания да бъде каква Европа искаме. Затова не искаме да се подменя с промените в изборното законодателство. ГЕРБ ще възстанови по подходящия начин т.нар. преференциално гласуване, защото сме единствената политическа сила в България, която се вслуша в гласа на 2,5 млн. български избиратели", каза Марков, като направи препратка с резултата от референдума на Слави Трифонов за мажоритарното гласуване.

ГЕРБ ще започне и процедура за избор на нов състав на Централната избирателна комисия, след като преди две седмици БСП напомни за изтичащия мандат на настоящата ЦИК и уличи управляващите в нарушаване на закона.

"За да не ни обвиняват и това да стане причина да се ореве Европа, Съвета на Европа и Африканският съюз, че са опорочени изборите, ще се открие процедура по избор на нова ЦИК. Ние още не сме преглътнали Костинброд и съм изумен, че държавният глава намекна за Костинбродската афера с положителен знак", каза Марков.

Поводът за напрежението около Изборния кодекс беше радикалната промяна на метода за зачитане на преференциалния вот, която ГЕРБ подкрепи по искане на ДПС. В подкрепа на решението гласуваха и част от депутатите от "Обединени патриоти" (от крилото на НФСБ).

В резултат на това БСП обяви, че ще напусне Народното събрание по настояване на Корнелия Нинова, която постави следните условия пред управляващите: "избор на нова ЦИК; отмяна на срамните и позорни среднощни гласувания за Изборния кодекс; връщане на преференцията към старите равнища; започване наново на дебата за машинното гласуване; връщане на правото всеки български гражданин да може да си търси правата пред Върховния административен съд с касационна жалба".

"Вчера разговарях с Цветанов, днес свиках комисията. Не искам да остава отенък, че на нас изборните правила ни влияят. Искам да се подчертае, че предният мандат на изборната комисия бе прекратен, когато ние бяхме в опозиция. Тази изборна комисия е избрана при управление на БСП. Що за наглост? Имат право, защото бил свършил мандата. Добре, да се проведе ново гласуване и прозрачно да се избере нова комисия. Струва ми се нахално от тяхна страна да изопачават нещата. Срокът е изтекъл и трябва да се започне процедура. Що се касае за преференцията. пак не беше обяснено. Не е отпаднала преференцията, просто е вдигнат прагът", каза Бойко Борисов.

Срещу промените в Изборния кодекс се обяви още омбудсманът Мая Манолова, която предупреди, че ще атакува закона пред Конституционния съд, както и президентът Румен Радев.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обяви, че независимо дали Радев наложи вето на Изборния кодекс, ГЕРБ ще предприеме мерки за преразглежането му.

"Парламентарната група на ГЕРБ ще предприеме всички необходими действия за ревизиране на приетите промени. Защото за нас е по-важно да гарантираме спокойствието на хората, както и да им покажем, че спазването на техните права е най-важно за нас. Винаги сме се водили от разбирането, че изборните правила не са въпрос на създаване на предимство за една или друга партия, а следва да са здрава основа за осигуряване на честни и прозрачни избори", пише Цветан Цветанов.

Новините

Най-четените