Лютви Местан остава в политиката, защото „Аз мога да бъда изключен от ДПС, но не мога да бъда изключен от идеите си". Той ще защитава евроатлантическите ценности и протяга ръка към дясното, но как това ще се случва, ще стане ясно след срещи с избиратели. Ако има нова партия, тя няма да бъде ислямистка, а националлиберална, уточни Местан.
„Нашите избиратели казват, че сме на прав път", допълни подалият оставка областен управител на Кърджали Бахри Юмер, един от основателите на ДПС.
Политикът ще заведе дела срещу всички лица и медии, които твърдят, че е турски шпионин. Подготвен за съдебна битка е r депутатът Хюсеин Хафъзов.
Равносметката
„Опитах се да спася ДПС от образа на проруска олигархична партия и да я разположа стабилно в полето на евроатлантическите ценности. Преди Коледа стъпих на руска мина". Това е равносметката на отстранения лидер, представена на дългоочаквана пресконференция в БТА, където дойдоха и други отцепили се депутати.
„Мога да мълча, мога да нося и на бой, защото за 12 дни медийната империя стовари на гърба ми 12 000 тупалки", каза Местан в началото и цитира заглавия от „епитетната охулваща война", която в последните дни се води срещу него и избралите да се отцепят от ДПС.
Местан обяви, че не е възможно никой да го „страхува", което бе препратка към Делян Пеевски. Самооценката му е, че въпреки 19-те години в ДПС, явно не е бил съвсем част от „тази система", а освен Доган, никой друг не можел наистина да управлява партията. Според него ДПС се управлява еднолично и това обезсмисля всякакви демократични принципи.
Политическа екзекуция
Местан коментира и "тежкия гаф" по определението в новогодишната реч на Ахмед Доган, което доведе до експресното му изключване на 24 декември - декларацията за сваления от Турция руски бомбардировач „Су-24" над сирийска територия.
Той припомни, че текстът е писан в парламентарната група на ДПС, включително и от настоящото временно ръководство. „Ако има нещо протурско в тази позиция, то е доколкото дотолкова Турция е член на НАТО", допълни политикът. Според него позицията е била естествена и не е предполагал, че може да му коства поста. Декларацията не е съгласувана с Доган.
Местан не приема „ритуалната си политическа екзекуция по най-ярките образци на сталинизма и тоталитаризма" - с една реч, без право на последна дума и без да е допуснат до заседанието в сараите, където щял да поиска вот на доверие и сам да се оттегли, ако не получи подкрепа.
Когато речта стана медийно достояние, Местан получил ултиматум „чрез посредник" да подаде оставка, като същевременно е разбрал, че охраната му от НСО е свалена, заради което се обадил на президента Росен Плевнелиев, но той не знаел.
По-късно същата вечер имал планирана среща с турския посланик за пристигане на делегация от Анкара за включване в ежегодните отбелязвания, но призна, че се е страхувал за безопасността си. В следващите ден-два Местан е бил в провинцията при свои приятели, а на следващия ден разбрал, че охраната му е частично възстановена, отново чрез същия „посредник", намеквайки, че става дума за Пеевски.
Наследство
Възстановяването на отношенията с Анкара той изтъкна като „един от най-знаковите пробиви на ДПС", защото това засяга стратегическите приоритети на страната, както и много български граждани. Той се обяви за нормални отношения с всички съседни държави и срещу отричането на културната, естествена връзка между България и Турция.
Той изреди „греховете", с които се гордее - прекратяване на мандата „Орешарски" с оттеглянето на ДПС от коалицията с БСП, позицията по „Южен поток" - възможен, но със съгласието на ЕС и НАТО, позицията по кризата в Украйна и за убийството на руския опозиционер Борис Немцов, кафето в Кърджали с Бойко Борисов, което според Местан е опит за възстановяване на отношенията с дясното.
Според него ДПС трябва да се освободи от „много опасни мини, устойчиви митологеми, с които е обраснал публичния ни образ - твърдението, че ДПС е енто-корпоративна, олигархична партия на руските интереси". „Положих огромни усилия да разминирам това поле. Без да съм наивник, изиграх ролята на наивен, романтичен сапьор", обобщи Местан.
Поглед вдясно
„Пътят на ДПС към властта минава през дясното. Не само заради състоянието на лявото. Това би представлявало признание за освобождаването на ДПС от митологемите, които ни натъкват в ъгъла на една, какво се твърди, олигархична проруска партия", допълни той.
„Ако някой очаква интеграция за сметка на идентичността ни, нас ни няма. Защото интеграция без съхранена идентичност е асимилация. Това е логиката на Възродителния процес", допълни Местан.
Пресконференцията на Местан на няколко пъти бе прекъсваха от журналисти и пререкания между тях.