ГЕРБ и ДПС подкрепиха опрощаване на 8,1 млн. лв. на Мюфтийството

Парламентът подкрепи на първо четене предложението за опрощаване на дълговете на вероизповеданията в България. Главното мюфтийство дължи на държавата 8,1 млн. лв. Общите дългове на още пет религиозни организации възлизат на 160 хиляди лева.

ГЕРБ и ДПС гласуваха за проекта, внесен от Цветан Цветанов и Мустафа Карадайъ преди месец.

Против се обявиха депутатите от "Обединени патриоти", а лидерът на БСП Корнелия Нинова, чиято група не присъства в пленарната зала, изрази остро отрицателно становище по казуса, като обвини ГЕРБ и ДПС в сделка по повод Изборния кодекс.

"Ще гласувам по съвест и никой по никакъв начин не е оказал някакъв рекет, за да сложа подписа си и да гласувам днес за законопроекта. Молбата ми е да не влизаме в крайности. Ние изпълнихме политически ангажимент, който беше дискутиран и поет от всички политически сили на КСНС при президента Румен Радев. Нека да си припомним КСНС май месец 2017 г. Нека да си припомним КСНС април месец 2018 г. И тогава имаше много ясен поет политически ангажимент от всички парламентарни сили, които участваха в него и се съобразихме и беше общо становището на президента, когато запозна медиите с целите и с това, което сме постигнали на КСНС. Днес разбира се, всеки може да интерпретира по своему това, което обсъждахме", каза Цветан Цветанов. Той обвини БСП в "заиграване с етническия мир".

"Обединени патриоти" изразиха редица резерви по идеята на проекта - включително заради това, че дълговете на Мюфтийството не са само за данъци, но и за осигуровки.

"В края на краищата голяма част от тези пари, доколкото ни е известно, защото тази информация, разбира се, се крие, са осигуровки. Значи служителите на Главното мюфтийство ще получават пенсии, които ние в момента ще дотираме", коментира Искрен Веселинов от ВМРО.

Станислав Станилов обяви, че намира проекта за противоконституционен заради текста на чл. 98 от Конституцията, според който правомощието за опрощаване на несъбираеми държавни вземания е на президента.

"След като министърът на финансите е дал съгласието си, остава да преценят депутатите дали това могат да го приемат или не. Трябва да се прецени конкретно. Не искам да влияя на никого от колегите", отговори Йордан Цонев от ДПС.

Валери Симеонов, от своя страна, обвини Движението за права и свободи в "рекет срещу Народното събрание" и призова ГЕРБ "да не се връзват на тази въдица".

Законопроектът все още не е приет окончателно, като тепърва ще се обсъжда по същество в комисиите на Народното събрание.

Новините

Най-четените