Вицепремиерът Валери Симеонов се разграничи от ръководството на Държавната агенция за българите в чужбина и обяви, че исканията за оставката му заради несправяне с контрола върху ДАБЧ са "несъстоятелни".
Симеонов обяви, че в правомощията му влиза единствено "координация" на структурата, а не пряко ръководство или контрол на работата на председателя й Петър Харалампиев.
Той посочи, че още през лятото 2017 г. е получил сигнал за злоупотреби в работата на ДАБЧ от Катя Матева, която по това време е работила на служба в Министерството на правосъдието, отговаряща за въпросите на българското гражданство.
"Сигналите бяха от лице, което поиска дискретна среща с мен и срещата беше проведена. Получих писмени данни и сигнали, подадени в по-ранен период до ДАНС. Нямах как да преценя достоверността на данните, затова на първо място се консултирах със своя колега Красимир Каракачанов, тъй като председателят на ДАБЧ е от тях (квотата на ВМРО, б.р.). Информирах го за сигналите, получих от него съгласие и предоставих материалите на специализираните служби. Срещата беше проведена в моя кабинет на 30 октомври 2017 г. пред свидетели", каза Валери Симеонов.
Той обяви, че две седмици по-късно е направил още една среща, за да провери дали се работи по въпроса и "с това моите задължения приключиха".
По данни на Министерството на правосъдието, подалата сигналите Катя Матева е уволнена от Министерството на правосъдието в края на септември 2017 г. - малко преди да се проведе срещата й със Симеонов. През март 2018 г. френското издание "Нувел Обсерватьор" публикува статия, в която се описва как "адвокати внасят в Агенцията за българите в чужбина по 100-200 сертификата за принадлежност към българската нация на ден", срещу суми от 500 до 3000 евро.
Източник на френското издание отново е Катя Матева, която твърди, че висши държавни служители и "най-малко един министър и един вицепремиер от националистическа партия са замесени в корупцията".
"Доколко те са послужили за повдигането на сегашните обвинения, не мога да кажа и не ми е работа да се интересувам. Без да запознавам с тях председателя на ДАБЧ, оттогава съм провеждал многократни разговори с него, в които съм предупреждавал много да внимава да не се допускат злоупотреби, защото това е шамар в лицето на българската държава. Като длъжностно лице съм направил всичко, което е било по силите ми и съм бил длъжен да направя", каза Валери Симеонов.
Вицепремиерът не отговори на журналистически въпроси след изказването си.
Петър Харалампиев, който беше обвинен в ръководство на организирана престъпна група за корупция и съставяне на документи с невярно съдържание, е председател на ДАБЧ от април 2017 г. Преди това той беше зам.-областен управител на София в кабинета "Борисов 2", когато ВМРО и НФСБ бяха коалиционни партньори на ГЕРБ и Реформаторския блок (2014-2017).
Държавната агенция за българите в чужбина беше в ресора на ВМРО от 2015 г. насам - предишният ръководител на структурата беше Борис Вангелов, който понастоящем е депутат от "Обединени патриоти".