Депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров призова да се изясни произхода на средствата на "най-скъпите" клиенти на КТБ.
Преди ден бяха публикувани списъците на вложителите в трезора на Цветан Василев, задължени да декларират имотното си състояние, докато заемат висши държавни длъжности.
Сред тях се оказаха стотици имена на бивши и настоящи министри, депутати, магистрати, директори в ДАНС и МВР, в КФН и Българската народна банка, кметове и др. - включително техните деца и съпрузи.
"Данните не позволяват да се разбере кой източи КТБ, но можете да попитате всички тези хора откъде са им парите. Всички работим, но като видя милиони, се учудвам", коментира Мартин Димитров пред Нова тв.
Той обърна внимание на факта, че много от имената на солидните вложители в КТБ не излизат в списъците на цесиите и прихващанията, извършени след затварянето на банката.
"Това означава, че част от тези хора са си изтеглили парите още преди затварянето на банката. Това е не по-маловажен въпрос, за да не се окаже после, че малко преди фалита на КТБ много хора вече са знаели", каза Димитров.
Той напомни, че се води дело за разкриване на имената на всички лица, заемащи публични длъжности, които са вписани в доклада на "Аликс Партнърс", които разследват източването на КТБ.
"Ако една публична фигура е взела кредит, нейното име щеше да излезе в този списък. Но ако някой ще вземе кредит, който няма намерения да връща, няма да го изтегли на свое име. Точно това са хората, източили КТБ", каза той.
До момента от Министерството на финансите отказват да дадат достъп до доклада на Народното събрание с мотива, че ако се разкрият имената на тези публични личности, това може да попречи на разследването.