"Смятам, че Корнелия Нинова не трябваше да подава оставка, защото само след няколко месеца има местни избори и това отвлича вниманието от основната цел - да се върнем в местната власт." Това заяви Кристиян Вигенин от БСП случилото се вчера на Националния съвет на партията.
По негови думи социалистите са преживявали и по-драматични моменти. Той припомни, че на 15 юни Конгресът ще вземе официално решение, като желанието на самата Нинова е да се направи вътрешнопартиен избор, т.е. от всички членове на партията. Има обаче и идея да се промени уставът, така че председателят да бъде избран от Конгреса.
Вигенин също така изрази мнението, че Нинова трябва да успокои страстите в партията, а вътрешната опозицията трябва да бъде по-внимателна с острите позиции, които заема. Той се обяви и срещу агресивния начин, по който вътрешната опозиция в БСП поискала оставката на Нинова.
Относно обвинението, отправено от Татяна Буруджиева, че оставката на лидера на БСП е мимикрия на поемане на отговорност, Вигенин заяви, че подобна мимикрия е необичайна за БСП.
"Нинова по европейски реши да даде шанс на партията или да потвърди нейния курс, или да избере нов лидер, подчерта той.
Вигенин заяви, че не знае дали Нинова сама е взела решението си да подаде оставка. Според него тя искала, ако бъде преизбрана, да има ясен мандат от партията за себе си.
За него основната цел пред БСП сега трябва да бъдат местните измори, тъй като от вота за Европейски парламент, по думите му, е станало ясно, че именно БСП са основната опозиция на ГЕРБ, тъй като в лявото пространство на практика нямало друга алтернатива.
Социалистът бе категоричен, че БСП безспорно е претърпяла загуба, но според него е прекалено да се говори за "провал".
Той изтъкна ред възможни причини за загубата от ГЕРБ - от прегарянето в желанието за победа до самата специфика на евроизборите, където у нас левите избиратели традиционно не виждали смисъл да участват.
Кристиан Вигенин напомни още, че БСП е повишила резултата си спрямо предходните евроизбори и ще има един депутат повече.
"Ако ГЕРБ имат шестима депутати и като се има предвид, че един е от друга партия - СДС, на практика ГЕРБ и БСП ще имат еднакъв брой евродепутати - 5", коментира още социалистът.