Плевнелиев изпрати Маргарита Попова в отбора на Първанов

Президентът Росен Плевнелиев се разграничи ясно от политическите послания на вицепрезидента Маргарита Попова.

В специално интервю за бТВ, той разкритикува Попова заради факта, че е поставила под въпрос значимостта на евроатлантическата ориентация на България.

"Нима националният интерес не е да има мир? Ако искаме да има мир и върховенство на закона, това минава само през достойното членство на България в ЕС и НАТО, защото Европейският съюз е създаден като съюз за мир", каза Плевнелиев в предаването "Питай президента" във връзка с четвъртата годишнина от началото на мандата му.

Той подчерта сходствата в говоренето между Маргарита Попова и Георги Първанов с критиките към властта заради липсата на "социално-отговорна държава".

"Ние сме много различни с Георги Първанов, което не е непременно лошо за българския народ", заяви Росен Плевнелиев, като даде за пример различията по отношение на назначенията на агенти на ДС на дипломатически постове, "Големия шлем" на руските енергийни проекти, и др.

Плевнелиев призна, че "не по всички позиции сме съгласни с вицепрезидента", но от уважение към институцията в президентството има "работна атмосфера".

"Не сме се събрали да се харесваме", беше коментарът на Плевнелиев по повод липсата на единомислие с Попова.

На въпрос дали има поне едно решение, което като президент да е взел сам и без партийно влияние, Плевнелиев посочи, че многократно е оставал без подкрепа от политическите сили - с пряка препратка към пасивното отношение на ГЕРБ по ключови казуси от съдебната власт и отпора спрямо натиска на Русия.

"Аз бях сам много пъти - в казуса "Марковска" (неуспешния избор на Венета Марковска за конституционен съдия, 2012 г.), когато беше избран един медиен олигарх за шеф на ДАНС, когато трябваше да се даде категорична оценка на случващото се в Украйна или когато България беше атакувана с невиждани кибер-атаки в деня на референдума", каза Росен Плевнелиев.

Той зададе въпроса защо парламентът е останал пасивен по казуса с хакерската атака, след като е станала ясна връзката на Русия в организирането на удара срещу сайтовете на ЦИК, МВР и ГРАО в деня на референдума.

"Защо няма дебати в Народното събрание, защо нямаше анкетна комисия?", попита той.

Думите му влизат в конфликт с позицията на премиера Бойко Борисов, който само преди няколко седмици даде да се разбере, че няма да търси ответни санкции на политичексо ниво срещу Русия, въпреки данните от разследването за кибер-атаката.

 

Новините

Най-четените