България последователно подкрепя усилията на страните от Западните Балкани по пътя им към членство в ЕС. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на изказването си в панела "Дипломатически диалог на Западните Балкани" в рамките на Световния икономически форум в Давос.
Срещата беше една от първите по време на форума и засяга глобалното значение на приобщаването на Западните Балкани към ЕС.
Българският премиер подчерта, че е изключително важно да се запази ролята на политиката на разширяване на Евросъюза като катализатор за осъществяване на ключови реформи в страните от региона.
По негови думи реформите са необходими както за развитието на Западните Балкани, така и за стабилността на този стратегически важен за ЕС регион.
"Регионалното сътрудничеств не е алтернатива на европейската интеграция на Западните Балкани. Напротив, то следва да допринася за постигането на стратегическата цел за членството в ЕС на страните от региона", посочи Борисов.
"България, съвместно с Република Северна Македония, от 1 януари 2020 г. домакинства Берлинския процес", каза още в Давос министър-председателят Бойко Борисов, като наблегна на това, че страната ни е поела този отговорен ангажимент като естествено продължение на постигнатото по време на Българското председателство на Съвета на ЕС и извеждането на преден план на процеса на европейската интеграция на Западните Балкани в политическия дневен ред на Съюза.
"Приоритетите на съвместното председателство на Берлинския процес са свързаността във всичките й аспекти: транспортна, енергийна, цифрова, както и свързаност между хората, особено сред младите, включително чрез образование", подчерта премиерът Борисов в Давос. Той уточни, че един от основните проекти, които следва да бъдат реализирани, е напредък в изграждането на трансевропейския Коридор щ 8. Той има ключово значение за региона и ще представлява добър пример за свързаност на Западните Балкани със съседните държави членки на ЕС.
"Дълбоко сме убедени, че бъдещето на страните от Западните Балкани е в ЕС, тъй като без тях европейският проект е непълен. Хърватското председателство също планира организирането на Среща на върха ЕС-Западни Балкани и ще поддържа фокуса върху европейската перспектива на региона в дневния ред на ЕС", акцентира Бойко Борисов.
В изказването си той очерта, че заедно с Берлинския процес в Югоизточна Европа съществуват и други утвърдени и значими формати на регионално сътрудничество като Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа и Съвета за регионално сътрудничество.
На срещата присъстват президентите на Сърбия и Косово - Александър Вучич и Хашим Тачи, Министър-председателят на Словения - Марян Шарец, министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу, Томас Гремингер - генерален секретар на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Сумантра Чакрабарти, Кристалина Георгиева, а от българска страна присъстваха премиерът Бойко Борисов и Тихомир Каменов - основател и председател на фирмената група на Търговска Лига, който получи специална покана за събитието.
Каменов е поканен заради опита си с екологичното социално управление на бизнеса, като собственик на водещи компании в здравеопазването. Неговата "Чайкафарма" се нарежда сред малкото фармацевтични производства с отрицателен отпечатък върху околната среда.
Сесията е продължение на стратегическия диалог за Западните Балкани от Давос (януари, 2018 г.) и София (май, 2018 г.)- една от основните инициативи на дневния ред на Форума за Европа. Участниците ще обсъдят как да подобрят регионалното сътрудничество, за да отключат възможностите за трансформиране на икономическата среда в полза на региона.