Чака се проислямистки политически проект?

Нов по-радикален и проислямистки проект ще се появи в България - това очаква историкът и директор на Международния център за изследване на малцинствата и културните взаимодействия Антонина Желязкова. В коментар на кризата в ДПС, тя обясни пред БНР, че това е вторичен трус от конфронтацията между Турция и Русия.

„Досега в България не сме имали сравнително силен политически проект, който да разцепи електората на ДПС. А сега, може би и г-н Местан не знае, но това, което предстои да се случи и той да направи, е да се създаде нов политически проект, който да бъде проислямистки. Такъв нямаше само в България", коментира тя.

Отстраненият от партията Лютви Местан ще бъде независим депутат заедно с още трима народни представители от ДПС - Шабанали Ахмед, Айдоан Али и Хюсеин Хафъзов. Към се присъедини и областният управител на Кърджали Бахри Юмер, а Касим Дал от РБ протегна ръка към тях да участват в неговата партия „Свобода и достойнство", част от Реформаторския блок.

Според Желязкова електоратът на ДПС също ще се раздели: „Защото една голяма част от него е доста светски устроен и доста би се разколебал дали да подкрепи един проислямистки проект". Има обаче хора, които се увличат по по-радикални форми на исляма.

Засега Местен се въздържа да отговори на въпроса дали ще прави нова партия - версия, която се появи часове след свалянето му на 24 декември.

„Много е възможно Местан да откаже да оглави такъв проект, но сред хората, които се отцепват заедно с него, има достатъчно, които биха оглавили такъв по-радикален и проислямистки проект", коментира експертът.

Тя припомни, че Ахмед Доган винаги е имал много ясна визия за развитието на ДПС, като инсталирането на Местан на лидерската позиция е било само за камуфлаж. Според нея отдавна контактите на Местан с Турция са наблюдавани, но сблъсъкът с Доган е ускорен заради геополитическите сътресения.

Желязкова изтъкна, че България е страна със силни исторически симпатии към Русия, но и с най-многобройно турско население в сравнение с останалите държави на Балканите.

„Защо Русия може да си позволи да има явен и видим политически хулигански проект, а Турция да не се опита да привлече на страна добре структурирана партия? Не мисля, че опитът за превземане на ДПС е успешен", допълни тя.

Относно липсата на коментари от страна на политическия елит в България за случващото се в ДПС Желязкова коментира, че това е правилен подход. „Българският политически живот винаги е успявал да преодолява такива сътресения. Няма нищо лошо в това те да се въздържат от коментари".

Новините

Най-четените