Дончев: Социален стереотип е мъжът да цепи дърва, а жената да прави баница

"Четохте ли текста на Конвенцията? Появи ли ви се желание да облечете рокля и да обуете копринени чорапи? Няма такива текстове в Истанбулската конвенция". Така вицепремиерът Томислав Дончев коментира пред bTV спекулациите около темата с Истанбулската конвенция.

"Никъде не пише за трети пол, изтъкна той. Социален стереотип е мъжът да цепи дърва, а жената да прави баница", поясни вицепремиерът.

Той определи голяма част от коментарите по темата като "рециклирани" мнения, които обаче не почиват върху четене на самата Конвенция. Въпреки това обаче коментира, че тя няма да бъде приета "на инат" и ще бъде дадено достатъчно време, за да бъде изчерпана дискусията.

"Да тече дискусия колкото е необходимо. Текстът ще бъде приет, когато има необходимост. Нека се обърне внимание как е протекъл дебатът и в останалите страни-членки на ЕС. В повечето от тях тя е ратифицирана, като към нея има и тълкувателна декларация", добави Дончев.

Относно речта на президента Радев и коментара му за атрофиралата демокрация Дончев коментира, че е напълно нормално да има разлика в мненията между различните институции.

Вицепремиерът коментира и случилото се в дом "Хризантема" в Габрово.

Дончев заяви, че текат проверки на няколко служби и всеки замесен, включително всеки, който е проявил нехайство, ще си носи отговорността.

По негови думи проверка на всички подобни институции няма да е излишна.

"Очевидно на ниво персонал е имало проблем. Самият факт, че някой е извършил насилие, друг е снимал, предполага, че най-малко още един човек е знаел и не е казал. Каква е технологията на информиране - кога, в чии ръце са се озовали тези записи, ще разберат служби и прокуратура", добави Дончев.

"Голямата задача тук е грижата за деца, изтъкна той. Ако не ме лъже паметта 11 или 12 от 13-те души персонал на центъра са освободени. Ако се освободят наведнъж толкова много социални работници, психолози, работата им веднага трябва да бъде поета от друг, а това не е лесна задача, защото тези деца са изключително сензитивни, включително по отношение на смяна на хората около тях", каза още Дончев.

Дали деинституционализацията е правилният път аз нямам никакво съмнение, коментира той. Според него персоналът на подобни заведения трябва да е обучен за новите условия в система на деинституционализирана грижа.

"Ако едно подобно нещо се беше случило в някой от традиционните домове от казармен тип, никой нямаше да разбере. И безспорно случилият се инцидент е грозен, но той не може да поставя под въпрос цялата деинституционализация. Едва ли процесът тече перфектно. Имаме случаи, в които социалните работници се оказват част от персонала на бившите домове. И те си прехвърлят лошите навици в новата институция", коментира вицепремиерът.

Новините

Най-четените