По време на заседанието на Европейския съвет президентът Румен Радев подкрепи споразумението между ЕС и Канада СЕТА, става ясно от съобщение на интернет страницата на Съвета на Европа. Той е приветствал одобрението, което получи търговското споразумение между ЕС и Канада в Европарламента на срещата на върха в Брюксел в четвъртък по време на гласуването на евродепутатите в подкрепа на СЕТА.
Резолюцията е приета и с подкрепата на България, която се представлява в Европейския съвет от президента Румен Радев.
"Европейският съвет приветства положителното гласуване в Европейския парламент по Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между ЕС и Канада (СЕТА) и очаква неговото временно приложение. Това е ясен сигнал във време, когато протекционистките тенденции се появяват отново. ЕС остава силно ангажиран със здрава търговска политика и отворена и основаваща се на правила многостранна търговска система с централна роля на Световната търговска организация" - се посочва в резолюцията, подкрепена и от българския държавен глава.
Преди месец Румен Радев обяви, че ще прати търговското споразумение с Канада в Конституционния съд, а по време на кандидат-президентската си кампания той твърдеше, че това споразумение е вредно за България.
Корнелия Нинова от своя страна като лидер на партията, която издигна кандидатурата на Радев за държавен глава, заяви, че всички, които подкрепят СЕТА са предатели.
В тази връзка бившият премиер Бойко Борисов попита дали и Румен Радев е "предател", след като е гласувал "за" резолюция в подкрепа на СЕТА.
Цитиран от пресцентъра на ГЕРБ, Борисов изрази благодарност към президента, че "не е заложил държавата на риск" и го призова да не продължава да слуша тези, които "го приписват" за техен президент.
"Ако беше Нинова там и тя щеше да гласува "за", защото България е сред страните, получили най-много средства от ЕС", заяви Борисов.
По-късно обаче президентът обяви позицията си, която се различава от първоначалната информация. Той посочи, че не просто не подкрепя СЕТА, но дава споразумението на Конституционния съд.
„Никога не съм приветствал и няма да приветствам СЕТА. Никога не съм гласувал и няма да гласувам за СЕТА. Напротив, като президент на Република България, който е пазител на Българската конституция, ще сезирам Конституционния съд, защото това споразумение налага промени в нашата Конституция и съдът ще трябва да се произнесе дали тези промени са законосъобразни", каза по-късно Румен Радев.
По думите му подкрепата към споразумението е дадена през октомври.
„Това, което споделих при свършения факт СЕТА пред всички европейски лидери и пред европейските институции е, че подкрепяйки вече взетото в миналото решение за СЕТА, България прави компромиси. За силни и устойчиви икономики СЕТА е огромно предимство, а за слаби и крехки икономики е заплаха. И тук българският народ и българската държава правят жертви в името на солидарността и принципите на ЕС", казва Радев в изявление.