"Екзакта": Близо 1/3 искат да гласуват с преференция

28,4% от хората с право на глас заявяват, че биха искали да гласуват с преференция още преди да са готови листите на партиите за Европейските избори. Това показва изследване на агенция "Екзакта", ръководена от бившия директор на НЦИОМ Лидия Йорданова.

15,2 процента от запитаните в анкетата казват, че не биха отбелязали преференция в бюлетината, а 39 на сто се колебаят.

Преференциалният вот се е утвърдил в изборната практика и мотивира немалко избиратели у нас, казват от "Екзакта". Особено висок е този дял сред избирателите на "Обединени патриоти" - една втора от симпатизантите на коалицията казват, че искат да гласуват с преференция. Парадоксално, депутатите от НФСБ бяха сред подкрепилите високото вдигане на прага за разместване на позициите в листите, което щеше да обезсмисли гласуването за личности.

По 1/3 от гласоподавателите на ГЕРБ и БСП също искат да могат да преподреждат листата с личното си предпочитание за даден кандидат на следващите избори.

Резултатите от допитването показват, че ГЕРБ остават на първо място по брой избиратели (22,2% от всички, които имат право на глас), но БСП са на по-малко от три процента разлика (19,4%).

ДПС и "Обединени патриоти" са с изравнени резултати - 6,9 срещу 6,4 на сто. "Екзакта" уточняват, че данните за "Патриотите" биха били валидни, ако трите партии в малката коалиция действително се явят заедно на изборите, което засега няма официално потвърждение от лидерите на НФСБ, ВМРО и "Атака".

"Демократична България биха получили 2.5%, СДС - 1.3%, РБ, АБВ, Воля и Възраждане - по 1%. Трудно е да се коментират към момента шансовете на десницата, предвид неяснотите по формата, в който ще се явят на вота десните партии. Данните от настоящото изследване показват, че десните партии имат по-малки шансове за добро представяне, ако се явят поотделно", се казва в съобщението.

Изследването е проведено в рамките на собствената изследователска програма на "Екзакта Рисърч Груп", между 19 и 28 февруари 2019 г. чрез интервюта по домовете на 1000 пълнолетни лица, подбрани чрез двустепенна гнездова извадка, в 125 гнезда, в 91 населени места.

Новините

Най-четените