Премиерът Бойко Борисов защити дипломатическото назначение на бившия шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев след няколко седмици мълчание по казуса.
Георгиев беше определен за нов генерален консул на България във Валенсия на закрито заседание на Министерски съвет на 9 август - само няколко дни след като той подаде оставка от Комисия "Антикорупция" заради скандала около недекларираната му тераса, а Висшият съдебен съвет го възстанови на щатна длъжност в Специализираната прокуратура.
Назначението предизвика критики поради факта, че Георгиев не притежава дипломатически опит, не е преминал през конкурсна процедура, а декларираното от самия него владеене на испански език е едно ниво над базовото.
"Пламен Георгиев е с няколко образования, хиляди награди, милиарди конфискувани средства, няколко езика. Има достатъчна езикова подготовка. Това явно е някаква поръчка, защото цяла седмица идвате и ме питате за това на фона на инвестициите", каза Борисов на въпрос на bTV за назначението.
Той отхвърли критиките от страна на българи, живеещи в чужбина, срещу позиционирането на Пламен Георгиев, като коментира, че "хиляди консули има в Европа".
Пламен Георгиев е завършил "Право" в СУ "Св. Климент Охридски" през 2001 г., като през 2010-2011 г. е изкарал и магистратура по "Право на Европейския съюз" отново в СУ. Сред езиците, които е посочил, че владее са английски (на ниво C1), и руски - с B2 на четене и разговор и B1 на писане. Според автобиографията му испанският език е на ниво A2.
Законът за дипломатическата служба предвижда, че за ръководител на задгранично представителство (каквото е генералното консулство) се назначават дипломатически служители, които имат минимално изискващия се дипломатически ранг и длъжностна категория.
По изключение този пост може да бъде попълнен от лице извън състава на дипломатическата служба "само когато то е изявена личност, която се ползва с безспорно добро име и авторитет в Република България" и отговаря на изискванията за гражданство, образователен ценз, езикова и компютърна грамотност и психическо здраве.