Министър-председателят на България Бойко Борисов представи днес пред Европейския парламент приоритетите, които председателство на Съвета на ЕС си поставя. Основните са четири - бъдещето на младите хора в Европа, Западните Балкани и свързаността в региона, сигурна и стабилна Европа и дигиталните умения.
"По Западните Балкани има няколко варианта. Ние предложихме един, който не носи рискове за ЕС. Ясно знаем, че в мандата на тази Комисия няма да има приети държави в ЕС", подчерта Борисов и допълни, че сега е точният момент, когато ясно и честно трябва да бъде казано на страните от Западните Балкани, когато могат да очакват да бъдат приети, смята той.
"В моменти народите на Балканите искрено очакват, че накрая ще имат план за присъединяване към ЕС. България и Република Македония дадоха един истински пример, че с такт и доброномереност могат да решават проблеми и да не идват при вас с проблемите си. Договорът, който години се влачеше, беше подписан неотдавна и ратифициран тези дни от македонския парламент, надявам се, че следващата седмица това ще го направи и българският“, каза Борисов.
Той също така изрази надежда, че скоро проблемът с името на Македония ще бъде решен и страната ще се присъедини към НАТО и ЕС.
Борисов е категоричен, че трябва да се направят инвестиции в инфраструктурата на Балканите, за да имат бъдеще младите в региона и те да не се обезлюдят.
"Ако ние не го направим, Русия, Турция, Китай ще го направят, защото имат интереси на Балканите", добави българският премиер.
"Сега е моментът да дадем перспектива на Балканите. Стабилността на Балканите пряко отговаря за стабилността на Европа. Изходът е европейска перспектива", добави той и изрази надежда, че ключовите лица в ЕС ще подкрепят тази идея.
Друг ключов фактор от речта на българския премиер беше заявената готовност да се търси подобряване на отношенията с Русия и Турция. Все пак обаче Борисов коментира, че това ще стане само и единствено с общоевропейско решение.
Българският премиер също така заяви, че трябва да бъдат подписани споразумения с Турция, особено на фона на миграционната криза, и призова за прагматични отношения с Анкара.
"Малко се заглеждаме в заплахите, обикновено това се случва, след като стане проблем. Оставяме президентите на големите държави да взимат решения по теми, с чиито резултати след това се сблъскваме със страшна сила да решаваме проблеми. Заради такива решения идват проблеми като миграционните потоци", коментира Борисов.
"Има няколко държави, в които са струпани много мигранти, други, които не искат да приемат такива, и трета група – Италия, Гърция и България - които са на границата. Трябва да се направят сигурни центрове, близо до военните конфликти, за да могат след това хората да се върнат по своите родни места и да участват в тяхното възстановяване. Икономическите мигранти трябва да бъдат допускани до там, където има нужда от тях. Това са моите предложения по този проблем", посочи премиерът.
По-късно премиерът Бойко Борисов отговори на въпроси в залата по време на първото заседание на Европейския парламент в Страсбург. Той разясни ситуацията с Пирин, говори за корупцията у нас, както и за собственото си правителство.
Българският министър-председател Бойко Борисов днес отговаряше на въпроси в залата по време на първото заседание на Европейския парламент в Страсбург. Пред евродепутатите Борисов коментира темата за корупцията у нас и разясни ситуацията около Пирин и вторият лифт на Банско.
„Аз самият съм зелен човек. Опазването на българската природа е в огромна степен защитено от нашето правителство. Аз изпитвам голямо уважение към природозащитните ни организации и само преди десетина дни се срещах с тях”, каза Борисов в началото на изявлението си, цитиран от bTV.
Той коментира, че години наред е спирал инфраструктурни проекти, „за да могат да се излюпят новите щъркелчета”. Освен това бил карал "министрите лично да пренасят блатни кокичета, за да не остане нито един стрък, смачкан от валяк”.
Премиерът добави, че всичките ни европейски проекти са изградени с тунели за мечки, вълци и костенурки. Имало и случаи, в които цели трасета са променяни.
Изказването на Борисов беше в отговор на коментар на депутата от Европейската зелена партия Ска Келер с критики към българските власти за отношението им към природата.
„Става дума за национално богатство, което също е защитено от европейското законодателство. Въпросът не е само за опазването на природата, което също е важно. Мисля, че сега имате възможност да покажете голямата разлика и да дадете добър пример за спазването на европейските закони и правила“, каза Келер.
„Искам пред вас да гарантирам – става въпрос за втори лифт", обясни Борисов за Пирин. "Един единствен лифт на курорта в десетката на Европа, Банско. Мога да ви се подпиша и да гарантирам тук, че става въпрос само за втори лифт”, повтори неколкократно премиерът.
Борисов коментира и че в сегашната ситуация хилядите туристи в Банско се качват с автомобили по път, който непрекъснато се осолява, а това води до смъртта на десетки дървета. „Аз ви гарантирам, че няма да се допусне незаконна сеч. Последните години България е първата в Европа по нови гори и единствената, която е разширила горите си от всички държави в ЕС”, коментира още Борисов.
„Имате моята гаранция, че освен втори лифт, една керемида повече няма да се сложи там”, потвърди отново Борисов.
„Корупция има навсякъде. Водим огромна битка”, коментира Борисов в отговор на въпрос в залата за проблемите с корупцията у нас. Той направи паралел между борбата с корупцията и кризата в боклука в София, когато е бил кмет на града, и гарантира, че до две-три години ще сме се справили и с този проблем.