Комисията "Антикорупция" на Пламен Георгиев не установи конфликт на интереси при финансовия министър Владислав Горанов, който е ползвал безвъзмездно луксозен апартамент в София.
Проверката по случая "Горанов" започна в края на ноември 2018 г. по искане на главния прокурор Сотир Цацаров, след медийни публикации за това, че министърът обитава жилище от 181 кв.м. в комплекса "Есте" в София (в който инвеститори са братята Кирил и Георги Домусчиеви). Оказа се, че апартаментът е собственост на семейството на неговия кръстник - бизнесменът Иван Сариев (бивш директор дирекция в Министерство на финансите). Синът му Христо Сариев е работил като експерт в Министерството на финансите до 2015 г. и е назначен по време на ръководството на Горанов.
КПКОНПИ е установила, че Горанов е получил право на ползване на имота след май 2012 г., като формалният повод е уплахата на близките му по време на земетресението в Перник.
"През месец май 2012г., когато се е случило силното земетресение в Пернишка област Владислав Горанов е обитавал заедно със семейството си апартамент на 10 етаж. Към онзи момент децата му са били много малки, неговата съпруга се е изплашила за тях и уплахата се е превърнала в проблем по отношение на обитаването на жилището. В неформален разговор Горанов е споделил за това с И.С. и той му е предложил да се преместят да живеят в жилището, което е закупено от неговото семейство и към онзи момент същото не се е ползвало. Горанов приел и се преместили със семейството му в процесното жилище", се казва в съобщението.
Проверката е показала, че от юли 2012 до ноември 2018 г. Горанов е заплащал всички месечни такси за поддръжка и управление на имота, сметки за електроенергия, парно и вода.
Назначението на сина на Сариев в МФ е станало в началото на 2015 г. по заместване заради командироването на действащ служител в дирекция "Икономическа и финансова политика" в Постоянното представителство на България в ЕС.
Горанов е декларирал пред КПКОНПИ, че "никой от семейство Сариеви не го е търсил за съдействие" по повод назначението. Получил е докладна записка от своя подчинена, в която се предлага той да бъде назначен по заместване на длъжност "младши експерт". Сариев е описан като човек, който "много добра професионална квалификация, много по-висока от изискванията за заемане на длъжността младши експерт".
КПКОНПИ твърдят, че Христо Сариев не е възлагал обществени поръчки на свързани с фамилията му фирми по време на работата си в Министерски съвет. Самият той е поискал да бъде освободен от работа в Министерството на финансите през декември 2015 г. Трудовият му договор е прекратен на 23 декември същата година. В съобщението на КПКОНПИ се посочва, че той "не е получавал възнаграждение, което да се различава от това на останалите служители в същата дирекция, заемащи същата длъжност за същия период".
Комисията посочва, че "липсват упражнени от лицето (Владислав Горанов) правомощия по служба, както и наличието на частен интерес, който би могъл да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията му", въпреки факта на обитавания чужд имот.
Не се установява и конфликт на интереси при назначението на сина на Иван Сариев в МФ, като няма наличие на свързаност между Горанов и бившия младши експерт в министерството.
Решението е изпратено за информация и на Софийската градска прокуратура, която трябваше да прецени дали има основание за образуване на досъдебно производство срещу Владислав Горанов.