Лавров след срещата със Захариева: Надяваме се на добри шансове за "Белене"

"Радваме се да ви приветстваме в Москва и да продължим диалога, който в последно време придоби устойчивост и динамика." Товазаяви външният министър Сергей Лавров при откриването на срещата си с българския си колега Екатерина Захариева, на която бяха обсъдени двустранните отношения и важни моменти в международната политика.

"Отношенията между нас почиват на дълбоки исторически и културни традиции. Миналата година отбелязахме 140 години от освобождението на България в резултат на руско-турската война от 1877-1878 г., а тази година отбелязахме и 140 г. от установяването на дипломатически отношения", коментира Лавров.

Макар и да започна с културните връзки, основният акцент в думите на руския външен министър засегнаха проекта за строеж на втора атомна електроцентрала у нас - АЕЦ "Белене". Лавров изрази желанието на руската ядрена корпорация "Росатом" да участва в процедурите за избор на изпълнител за възобновяване на строителството на АЕЦ "Белене".

"Надяваме се на добри шансове за нашата държавна корпорация, предвид че именно тя е производител на атомните реактори и създател на технологията по този проект", каза Лавров след срещата.

"Атоменергопром", дъщерно дружество на "Росатом", е една от седемте компании, които дадоха заяви за стратегически инвеститор в ядрения проект. Според Лавров именно такъв инвеститор е най-подходящ за изграждането на проекта.

Той също така отбеляза и началото на строителство на газопровода по втората линия на "Турски поток", което съвпадна с визитата на Захариева.

"Както съобщи министър Захариева съответната церемония с участието на премиера на България буквално се е състояла днес. Партньорите подчертаха, че работата, както и е планирано, ще бъде завършена в срок към 2020 година", каза Лавров.

Друг интересен акцент от изказването на руския министър засегна терена, на който е разположено посолството на Москва в София. Лавров обяви, че руската страна предава за безсрочно ползване на българската страна земята, на която е разположено българското посолство в Москва. Лавров добави, че Русия очаква аналогично действие от българското правителство.

"Предадох на колегата си документите за държавна регистрация на правото за постоянно безсрочно ползване на терена на посолството на България в Русия. Разчитаме на насрещно съдействие на нашите партньори за решаване на съответните въпроси, свързани с обектите, представляващи руска държавна собственост в България", коментира Лавров.

Той обяви, че е приел поканата на Захариева да гостува в България. Очаква се българската външна министърка да потвърди в Москва и покана за посещение и към президента Путин.

Захариева от своя страна каза, че България и Русия имат големи перспективи в развитието на хранителната промишленост и увеличаването на стокообмена.

"Виждам потенциал в областта на производството на хранителната промишленост, технологиите. Надявам се, че заседанието на смесената комисия по икономически и научно-технически въпроси, което се проведе във Варна на 16-17 септември, ще доведе до увеличаване на стокообмена", коментира тя.

Захариева се надява, че ще се увеличат и чартърните полети между България и Русия.

Новините

Най-четените