"Има такъв народ" повежда пред коалицията ГЕРБ-СДС за парламентарния вот на 11 юли, показва проучване на "Галъп интернешънъл", направено по поръчка на Българското национално радио.
Изследването е направено в периода 3-11 юли сред 1012 пълнолетни българи по системата на пряко, полустандартизирано интервю.
Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.
Според анкетите с малка преднина шанс за победа на парламентарните избори имат "Има такъв народ", които събират 21,2% сред респондентите, заявилите че ще гласуват. След тях остават ГЕРБ-СДС с 21%.
От "Галъп" отбелязват, че двете формации са с изключително изравнени позиции, като битката за първото място ще има символно значение.
На трето място се нарежда БСП с 15,9%. Като четвъртата политическа сила според проучването на "Галъп" се очертава "Демократична България", която събира 12,1% подкрепа. След тях остават ДПС с 11,9%.
Над чертата за влизане в следващия парламент остават и "Изправи се! Мутри Вън", които събират подкрепа от 5,8%.
Под линията от 4% за влизане в Народното събрание остават обединението на ВМРО, НФСБ и "Воля" - "Българските патриоти" с 3,5%, "Възраждане" - с 2,7% и "Българско лято" с 2,4%. И трите формации все пак запазват шансове за влизане в парламента.
Общо, 3,5% са за другите партии. Сред тях личат формацията около Жан Виденов, формацията на Цветан Цветанов, обединението около Петър Москов, "Атака" и др.
Ако изборите бяха днес, 58,2% от всички запитани казват, че със сигурност биха гласували. 16,4% заявяват, че вероятно ще гласуват; 7,3% - вероятно няма да гласуват; 14,7% - със сигурност няма да гласуват. Има и малък дял, които не успяват да отговорят. Минимална част от участвалите в изследването биха гласували с "Не подкрепям никого".
Що се отнася до дейността на служебното правителство, 58% казват, че го одобряват, а 33,2% не го одобряват. Отношението към отминалото управление на ГЕРБ е сдържано и по-скоро негативно. 7,1% смятат, че то е напълно успешно, 19,8% - по-скоро успешно, 22,0% - нито успешно, нито неуспешно, 22,8% - по-скоро неуспешно, а 26,9% - напълно неуспешно.