Цялата ни енергетика е дадена на концесия на една офшорка от правителството на Кирил Петков. Меморандумът с "Джемкорп" (Gemcorp) не е прекратен. Подаваме сигнал до ДАНС, МВР и Европейската комисия.
Това заявиха на пресконференция Десислава Трифонова, Делян Добрев и Тома Биков от ГЕРБ.
Поводът са нови документи, които според ГЕРБ доказват, че договорът продължава да е в сила и ще нанесе вреди на държавата.
Става въпрос за меморандум за 1 млрд. долара с компаниите "Джемкорп" и "Ай Пи 3 корпорейшън" Той беше подписан през март, но скоро след това се появиха съмнения за руска връзка в ръководството на "Джемкорп" и това е отбелязано в доклад на ДАНС.
Преди няколко дни - в телевизионно интервю премиерът Кирил Петков обяви, че меморандумът е бил прекратен.
"Далаверата за 1 милиард долара е потулена и това се доказва от документи. Кирил Петков се е надявал да се върне на власт и три месеца е крил доклада на ДАНС, а на скрито заседание е взето решение, че договорът ще се прекрати, но той не е прекратен. Цялото говорене на Кирил Петков, че меморандумът с "Джемкорп" е прекратен, е било само да ни се замажат очите. В Министерство на енергетиката е извършвана дейност по унищожаване на документи с цел прикриване на цялата далавера", заяви Десислава Трифонова от ГЕРБ.
Делян Добрев смята, че това е заплаха за националната сигурност. Във връзка с това той съобщи, че ще бъде подаден сигнал към Главна дирекция "Конкуренция" и главна дирекция "Енергетика" на Европейската комисия.
Тома Биков пък поиска министърът на енергетиката и премиерът да оповестят публично всички документи по сделката, а ПГ на ГЕРБ ще ги изиска по законов ред в парламента. Там ще бъде предложено и създаване на Временна комисия, която да иска освен всички документи по сключване на сделката, но и всички документи по прекратяването ѝ.
В края на пресконференцията се присъедини лидерът партията Бойко Борисов, който обясни, че сделката ще действа две години дори да бъде прекратена в момента.
"Това не е дори инхаус процедура. Въпросителните си много", каза той.
Борисов коментира и ситуацията с промените в изборния кодекс.
Той обяви, че е съгласен парламентарната му група да се оттегли от приетите промени в Изборния кодекс, които с гласуването на ГЕРБ, ДПС и БСП върнаха гласуването с хартиена бюлетина на изборите.
"Готови сме да сме съвносители за промените в ИК, да се питат и ДПС, и БСП", каза той. Съгласен е да се създаде Временна комисия, каквато предложиха "Продължаваме промяната" и "Демократична България", но иска срокът ѝ да е една седмица, тъй като месец означавало "подготовка за нови избори".
От думите му стана ясно, че промените в ИК няма да се вкарват в сряда за гласуване на второ четене.