След като във вторник от "Има такъв народ" проведоха срещи с представители на парламентарните групи на "Изправи се БГ! Ние идваме!", "Демократична България" и "БСП за България", на които беше представен проектокабинетът на партията, днес депутатът от ИТН Филип Станев изчете декларация, с която призова за подкрепа за този кабинет.
"След проведените срещи на "Има такъв народ" с ДБ, ИСБНИ и БСП постигнахме в редица сектори пълно разбирателство, покриване и сходство в реализиране на целите", заяви Станев от парламентарната трибуна.
Той обясни, че след свикването на Народното събрание ИТН са предприели всички действия по представяне на приоритети и политики с потенциални партньори и партии, като са проведени срещи ДБ, ИБНИ и БСП по сектори, предварително заявени и пожелани от тях.
Пълно съгласие между ИТН, ДБ, ИБНИ и БСП има в следни политики:
- Правосъдие - премахване на специализираните прокуратура и съдилища, прекратяване правомощията на главния прокурор, реформа в прокуратурата.
- Икономика - данъчни стимули за малки и средни предприятия, премахване на бариерите за правене на бизнес и постигане на съвместна дигитална среда, изграждане на икономика на данните и отворените финанси, създаване на регионални икономически зони, използване на зелени технологии за кръгова икономика, стремеж за намаляване на бюджетния дефицит, въвеждане на програмно бюджетиране, изсветляване дейността на ББР.
- Здравеопазване - реформа на модела на здравеопазване, създаване на електронно здравеопазване, създаване на ефективно работеща доболнична помощ, спешни мерки за промяна в правилата на работата на НЗОК, създаване на ефективна национална система за спешна помощ, спешни мерки за преодоляване на четвърта ковид вълна
- Социална политика - преизчисляване на пенсиите, социална подкрепа към възрастните граждани, семействата и родителите с трето дете.
- Образование - запазване и доразвиване на експертния потенциал на институциите, учредяване на стипендии за студентите от малцинствата и други.
- Земеделие - реформиране на поземлените отношения, осигуряване на браншовите организации за вземане на решения относно политиките в сектор "Земеделие", преструктуриране на държавните горски предприятия, стимулиране биоразнообразието.
"Моля да приемете одобрените приоритети за основа на политиката както на ПГ на ИТН и така от предложения състав на Министерски съвет. Неведнъж сме излагали пред вас, че ИТН е последователен проект, който цели изчегъртване на корупционния модел на управление през последните 12 години", заяви Станев и призова депутатите, ако посочените цели са общи, да подкрепят предложения от ИТН състав на МС.